Młodzieżowy Ośrodek Adaptacji Społecznej
ul. 4-go Marca 36
75-708 Koszalin
Email: moas@moas.koszalin.pl

Tel. 94 348 60 70 (Centrala)
Tel. 94 342 52 18 (Sekretariat)
Tel./fax 94 342 40 94


Archiwum wiadomości i wydarzeń 2011 roku


Padł nowy rekord!
W bieżącym roku wyjątkowo wcześnie zabraliśmy się za składanie puszek dla wolontariuszy „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” z Koszalina. Przyniosło to efekt w postaci ustanowienia nowego rekordu, który po trzech latach został poprawiony. Puszki w ilości 591 sztuk na jubileuszowy 20 Finał 2012 roku składaliśmy zaledwie 1 godzinę i 34 minuty, co jest wyjątkowym osiągnięciem. Każdy uczestnik tego rekordowego przedsięwzięcia został nagrodzony pysznymi paczkami i deklarował dalszą pomoc organizatorom Finału w Koszalinie.
Galeria
Tekst - D.O.M., opracowanie - S.K., foto - D.O.M., opublikował 24.12.2011 r. - S.K.*
III Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Najładniejsza kartka bożonarodzeniowa”.
Z przyjemnością informujemy, że w III Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Najładniejsza kartka bożonarodzeniowa” organizowanym przez Schronisko dla Nieletnich w Gackach, nasz wychowanek Grzegorz Mikołajczyk zdobył I miejsce w kategorii powyżej 16 lat. Pracę konkursową uczeń wykonał pod kierunkiem pani Joanny Wojcieszak. Natomiast praca Rafała F. zdobyła wyróżnienie w kategorii ogólnego waloru artystycznego. Nad wykonaniem kartek wysłanych na konkurs czuwali również pani Agnieszka Krukowska i pan Mirosław Bado.
Serdecznie gratulujemy!
[Rozmiar: 92931 bajtów]
Tekst - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., foto - archiwum własne, opublikował 24.12.2011 r. - S.K.*
Zakończenie Amatorskiej Ligi Zakładowej Piłki Nożnej
Zakończyła się tegoroczna edycja Amatorskiej Ligi Zakładowej Piłki Nożnej, w której brali udział niżej wymienieni wychowankowie:
 1. Dawid Telesiewicz,
 2. Maciej Stefański,
 3. Patryk Kozikowski,
 4. Dawid Galijewski,
 5. Damian Gapski,
 6. Mateusz Barszcz,
 7. Sebastian Bukowski,
 8. Piotr Trzaskoś,
 9. Damian Rabiega.
Reprezentacja MOAS-u w Koszalinie pod kierunkiem pana Konrada Dondery ukończyła rozgrywki na IV miejscu. Wychowanek Dawid Telesiewicz zdobył dla Ośrodka 24 bramki.

Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - Daniel Irzyk, opublikował 24.12.2011 r. - S.K.*
Szkolny turniej Kosiarze Umysłów
We wtorek, 20 grudnia, odbył się szkolny turniej „Kosiarze umysłów”. Uczniowie mieli szanse zmierzyć się z pytaniami z zakresu geografii, przyrody, historii, sportu i kultury. Drużyny zawzięcie walczyły również w konkurencjach sprawnościowych i festynowych. Sportowa rywalizacja i gorąca atmosfera współzawodnictwa sprawiły, że wszyscy doskonale się bawili. Organizatorami tego corocznego turnieju są nauczyciele szkoły - Joanna Wojcieszak i Witold Zając.
Galeria
Tekst - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 24.12.2011 r. - S.K.*
III Konkurs Kolęd i Pastorałek
19 grudnia w klubie ośrodka zorganizowano III KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK, który wprowadził wszystkich w nastrój Świąt Bożego Narodzenia i przybliżył tradycje związane z tymi świętami. Do konkursu zgłosiło się 10 wychowanków. Poziom wykonania utworów był bardzo wysoki, jury wyróżniło nagrodami czterech uczestników.Poza konkursem wystąpili: ośmioletnia Martynka Redlich oraz uczennica Gimnazjum Nr 6 - Natalia Bogusz i były wychowanek - Bartosz Mencel. Organizatorem wieczoru był pan Marek Redlich, przy współpracy pani Elżbiety Cicheckiej i pana Sylwestra Kuciaka.
Galeria
Tekst - Elżbieta Cichecka, opracowanie - S.K., foto - D.O.M., S.K., opublikował 24.12.2011 r. - S.K.*
Wizyta w Muzeum Okręgowym w Koszalinie
W dniu 18 grudnia br. grupa wychowanków odwiedziła koszalińskie muzeum, by obejrzeć ekspozycję pt. „Szopki Świata”. Wychowankowie obejrzeli kilkadziesiąt szopek oraz obrazów przedstawiających Św. Rodzinę, które pochodziły z różnych regionów Polski, jak również odległych zakątków świata. Uwagę wychowanków w szczególności zwróciły szopki i obrazy pochodzące z Japonii, Mongolii oraz Afryki. Podczas wizyty w muzeum wychowankowie mieli również okazję zobaczyć jak żyli dawni jamneńczycy – zapoznali się i obejrzeli zabytkowe zabudowania ludowe, przedmioty codziennego użytku oraz narzędzia tkackie, stolarskie, rolnicze.
Galeria
Tekst - Anna Ratajczyk, opracowanie - S.K., foto - Anna Ratajczyk, opublikował 20.12.2011 r. - S.K.*
Halowy Turniej Piłki Nożnej - runda jesienna 2011 roku
W dniach 21.11-12.12.2011 r. wychowankowie grup wychowawczych uczestniczyli w Międzygrupowym Turnieju Halowej Piłki Nożnej - runda jesienna. Rozgrywki odbyły się w hali sportowej naszego ośrodka. W turnieju uczestniczyły cztery reprezentacje naszych grup wychowawczych -I,II,III oraz IV grupy. Rozgrywki prowadzone były systemem „każdy z każdym”.
Wyniki końcowe turnieju:
 • I miejsce - Grupa III,
 • II miejsce - Grupa II,
 • III miejsce - Grupa IV,
 • IV miejsce - Grupa I.

Galeria
Tekst - Cezary Kłyk, opracowanie - S.K., foto - Cezary Kłyk, opublikował 20.12.2011 r. - S.K.*
OGÓLNOPOLSKI KONKURS GERMANISTYCZNY „SEZAM“
W dniu 15.12.2011r. uczniowie klas gimnazjalnych (I-III) wzięli udział w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Germanistycznego „Sezam”, organizowanego przez Szkolną Akademię Wiedzy w Warszawie. Do konkursu, którego organizatorem był nauczyciel języka niemieckiego Daniel Irzyk zgłosiło się 7 uczniów. Wyniki poznamy w lutym 2012 r., a za naszych uczniów trzymamy kciuki.
Galeria
Tekst - Daniel Irzyk, opracowanie - S.K., foto - Daniel Irzyk, opublikował 16.12.2011 r. - S.K.*
Przedstawienie „Nasz Świat Moasowski”
Na początku grudnia wychowankowie i pracownicy MOAS obejrzeli przygotowane przez koło teatralne przedstawienie „Nasz Świat Moasowski”. Spektakl nawiązywał do życia chłopców w zakładzie. Połączenie słowa mówionego, muzyki i prezentacji multimedialnej uatrakcyjniło przekazywane treści.
Scenariusz i reżyseria - Elżbieta Cichecka,
Opracowanie muzyczne i akompaniament - Marek Redlich,
Prezentacja multimedialna - Sylwester Kuciak.

Galeria
Tekst - Elżbieta Cichecka, opracowanie - S.K., foto - D.O.M., opublikował 15.12.2011 r. - S.K.*
Konferencja „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży”
8 grudnia 2011 roku w Centrum Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyło się podsumowanie programu „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży” w 2011 r. Wśród zaproszonych gości byli między innymi Zastępca Dyrektora Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości pani Monika Lewoc oraz Naczelnik Wydziału Wykonania Orzeczeń Rodzinnych i Nieletnich MS pan Dariusz Cieślik.
pełna informacja
8 grudnia 2011 roku w Centrum Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyło się podsumowanie programu „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży” w 2011 r. Wśród zaproszonych gości byli między innymi Zastępca Dyrektora Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości pani Monika Lewoc oraz Naczelnik Wydziału Wykonania Orzeczeń Rodzinnych i Nieletnich MS pan Dariusz Cieślik i kilku olimpijczyków. W konferencji uczestniczyli również wychowankowie naszego ośrodka wraz z opiekunami. Podczas spotkania odbył się finał rywalizacji dziewcząt i chłopców z placówek resocjalizacyjnych w wyścigach dwójek na ergometrach wioślarskich, prezentacja filmu „Sięgnij po medal”, występy artystyczne Akademii HIP HOP z udziałem dziewcząt z zakładów poprawczych, podsumowanie konkursu na plakat „Sport przeciw agresji”.Na zakończenie imprezy pan Kajetan Broniewski - medalista olimpijski w wioślarstwie oprowadził uczestników po Muzeum Sportu i Turystyki, które znajduje się w Centrum Olimpijskim.

Galeria
Tekst i opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 13.12.2011 r. - S.K.*
Janusz Waściński - były wychowanek MOAS-u w X-FACTOR
Otrzymaliśmy informację o tym, że były wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Koszalinie pan Janusz Waściński dostał się do kolejnego etapu telewizyjnego show „X-FAKTOR”. Pan Janusz bywa gościem ośrodka, gdzie prezentuje swoje utwory oraz opowiada o sobie i swojej drodze wyjścia z uzależnienia. Gratulujemy i życzymy powodzenia.
Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 13.12.2011 r. - S.K.*
Podziękowanie Związku Kynologicznego w Polsce
Podczas wakacji wychowankowie MOAS-u pomagali w organizacji Wystawy Psów Rasowych w Koszalinie. Zarząd Związku Kynologicznego w Polsce o/Koszalin przesłał podziękowanie za współpracę w przeprowadzeniu krajowej wystawy psów.
Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., skan - S.K., opublikował 12.12.2011 r. - S.K.*
Konkurs na kartę świąteczną
5 grudnia w naszym ośrodku odbyły się eliminację wewnętrzne Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego na najładniejszą kartę świąteczną organizowanego przez Schronisko dla Nieletnich w Gackach. Prace zostały wykonane pod opieką wychowawców Mirosława Bado i Pawła Młynarczyka. Wyróżnione prace wezmą udział w konkursie ogólnopolskim. Niektóre z prac w galerii obok.
Galeria
Tekst - Mirosław Bado, opracowanie - S.K., foto - Mirosław Bado, opublikował 12.12.2011 r. - S.K.*
Konkurs Wiedzy o PCK
Jak co roku, 5 grudnia 2011 roku w klubie ośrodka odbył się Konkurs Wiedzy o PCK. Konkurs zorganizowali: pan Bernard Krupski, nauczycielka Agnieszka Krukowska oraz pielęgniarka Agnieszka Wilusz. W konkursie wzięło udział 15 wychowanków, którzy mieli możliwość sprawdzić się w udzielaniu pierwszej pomocy pod okiem wykwalifikowanego ratownika. Następnie odpowiadali na pytania z zakresu działalności PCK i pierwszej pomocy. Po zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymali wartościowe nagrody. Gratulujemy.
Galeria
Tekst - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K., foto - Agnieszka Krukowska, opublikował 12.12.2011 r. - S.K.*
Konkurs plastyczny „90-lecie działalności młodzieży PCK”
W dniu 2 grudnia 2011 r. odbyło się rozstrzygnięcie Rejonowego Konkursu Plastycznego pod nazwą „90-lecie działalności młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża”. Dwóch wychowanków, którzy wykonali prace pod opieką pani Agnieszki Krukowskiej zdobyło wyróżnienia. Wyróżnione prace obok.
Galeria
Tekst - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K., foto - Agnieszka Krukowska, opublikował 12.12.2011 r. - S.K.*
Konkurs wiedzy „Prawda o aids - przekaż ją dalej”
Pierwszego grudnia dwóch wychowanków pod opieką nauczycielki pani Agnieszki Krukowskiej wzięło udział w Rejonowym Konkursie Wiedzy pod hasłem „Prawda o aids - przekaż ją dalej”. Do konkursu zgłosiło się 50 uczestników, którzy rozwiązywali test składający się z 45 pytań. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i uplasowali się w pierwszej dziesiątce.
Galeria
Tekst - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K., foto - Agnieszka Krukowska, opublikował 12.12.2011 r. - S.K.*
Wyjście na lodowisko
W niedzielę 27 listopada wychowankowie z Hostelu naszego ośrodka uczestniczyli w wyjściu na lodowisko „Alaska” w Koszalinie. Na początku nie wszystkim szła jazda na łyżwach, przytrafiały się upadki, jednak niektórzy próbowali wykonywać ewolucje. Wychowankowie Hostelu bawili się. Zajęcia zorganizował wychowawca Jarosław Wróbel.
Galeria
Tekst - Jarosław Wróbel, opracowanie - S.K., foto - Jarosław Wróbel, opublikował 12.12.2011 r. - S.K.*
Rozpoczęcie kursów w ramach POKL
W dniu 28 listopada 2011 r. Młodzieżowy Ośrodek Adaptacji Społecznej w Koszalinie zainaugurował realizację II edycji kursów w ramach projektu systemowego współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pod nazwą "Kształcenie zawodowe nieletnich przebywających w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich". Rozpoczęły się kursy:
 • -  "Układanie glazury i terakoty" - 12 wychowanków,
 • -  "Operator wózków jezdniowych" - 8 wychowanków.

Galeria
Tekst - Jacek Łęgowski, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 30.11.2011 r. - S.K.*
Wizyta olimpijczyka Kajetana Broniewskiego
W sobotę 26.11.2011 r. gościliśmy polskiego wioślarza, trzykrotnego olimpijczyka, brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie (1992), pana Kajetana Broniewskiego. Wychowankowie mieli okazję wysłuchać bardzo interesujący wykład na temat polskich medalistów olimpijskich. Usłyszeli wiele ciekawostek związanych z ich życiem i karierą sportową. Znajomość tematu oraz pasja i zaangażowanie z jakim Pan Kajetan prowadził zajęcia, wzbudziły wielki entuzjazm i zainteresowanie wychowanków. Na koniec zajęć odbyły się zawody na ergometrach wioślarskich, w których wzięło udział około 30 chłopców.
Panie Kajetanie dziękujemy za interesujące zajęcia i zapraszamy ponownie.

Galeria
Tekst - Andrzej Łepecki, opracowanie - S.K., foto - D.O.M., S.K., opublikował 30.11.2011 r. - S.K.*
Rejonowy konkurs "Co wiemy o honorowym krwiodawstwie"?
25 listopada 2011 r. wychowanek naszego ośrodka - Mateusz Wala, pod opieka nauczycielki Agnieszki Krukowskiej wziął udział w rejonowym konkursie wiedzy pod hasłem "Co wiemy o krwiodawstwie"? W ramach konkursu wychowanek rozwiązał test składający się z 40 pytań i zajął III miejsce. Gratulujemy wiedzy.
Galeria
Tekst - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 30.11.2011 r. - S.K.*
Kolejny koncert Janusza Waścińskiego
25 listopada 2011 r. po raz drugi w tym roku gościliśmy w klubie ośrodka byłego wychowanka pana Janusza Waścińskiego, który przedstawił swoje najnowsze utwory do kolejnej płyty. Ponadto opowiedział wychowankom o swojej walce z uzależnieniem oraz pasji jaką poświęcił muzyce.
Galeria
Tekst - D.O.M., opracowanie - S.K., foto - Witold Zając, opublikował 30.11.2011 r. - S.K.*
Konferencja Szkoleniowo-Nadzorcza - USTKA 2011
W dniach 23 -25 listopada br. w Ustce odbyła się organizowana przez Departament Wykonania Orzeczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości przy współpracy Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Koszalinie ogólnopolska konferencja szkoleniowo – nadzorcza pt. „Jaka resocjalizacja, jakie prawo - kierunki przemian – w poszukiwaniu najskuteczniejszych rozwiązań”. Konferencję otworzył dyrektor Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji Mirosław Przybylski. Wśród prelegentów byli m.in. z-ca dyrektora DWOiP Monika Lewoc, naczelnik Wydziału Wykonania Orzeczeń Rodzinnych i Nieletnich Dariusz Cieślik, prof. Henryk Machel, prof. Adam Szecówka, Roman Kulma, Andrzej Samek, Lesław Fukiet, Artur Stączek, Maciej Rutkowski, Sebastian Dec.
pełna informacja
W dniach 23 -25 listopada br. w Ustce odbyła się organizowana przez Departament Wykonania Orzeczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości przy współpracy Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Koszalinie ogólnopolska konferencja szkoleniowo – nadzorcza pt. „Jaka resocjalizacja, jakie prawo - kierunki przemian – w poszukiwaniu najskuteczniejszych rozwiązań”. Konferencję otworzył dyrektor Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji Mirosław Przybylski. Wśród prelegentów byli m.in. z-ca dyrektora DWOiP Monika Lewoc, naczelnik Wydziału Wykonania Orzeczeń Rodzinnych i Nieletnich Dariusz Cieślik, prof. Henryk Machel, prof. Adam Szecówka, Roman Kulma, Andrzej Samek, Lesław Fukiet, Artur Stączek, Maciej Rutkowski, Sebastian Dec. W konferencji uczestniczyli prezesi i sędziowie wizytatorzy sądów okręgowych, wizytatorzy nadzoru pedagogicznego, dyrektorzy zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich. W obradach wzięło udział kierownictwo Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości, a także sędziowie i wizytatorzy Wydziału Wykonania Orzeczeń Rodzinnych i Nieletnich. Podczas konferencji uczestnicy wizytowali Młodzieżowy Ośrodek Adaptacji Społecznej w Koszalinie, gdzie wychowankowie wraz z pracownikami przygotowali m.in. przedstawienie „Nasz świat moasowski” oraz wystąpił gościnnie były wychowanek zakładu – Janusz Waściński. Goście obejrzeli również hostel w Koszalinie, w którym obecnie przebywa ośmiu wychowanków.

Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - S.K.,D.O.M., R. Dziubasik, opublikował 29.11.2011 r. - S.K.*
Jesienna runda ligi koszykówki w MOAS-ie
W dniach 27.10. 2011 – 09. 11. 2011 w ramach rywalizacji sportowej grup internatu w naszym ośrodku rozegrano jesienną rundę Ligi koszykówki. W rozgrywkach prowadzonych systemem „każdy z każdym” wzięły udział cztery grupy naszego zakładu: Grupa II, Grupa III, Grupa IV i Grupa I wspomagana wychowankami Hostelu. W wyniku zaciętej rywalizacji prowadzonej w sportowej atmosferze zwyciężyła GRUPA III, która wygrała wszystkie swoje mecze. Końcowa kolejność rozgrywek:
 • I miejsce - Grupa III,
 • II miejsce – Grupa I/ Hostel,
 • III miejsce – Grupa II,
 • IV miejsce – Grupa IV.

Galeria
Tekst - Robert Popek, opracowanie - S.K., foto - Robert Popek, opublikował 16.11.2011 r. - S.K.*
Mecz piłki halowej z ministrantami Parafii Katedralnej w Koszalinie
4 listopada wspólnie z księdzem Mariuszem Ambroziewiczem zorganizowaliśmy mecz piłki halowej. Nasi wychowankowie rywalizowali z ministrantami Parafii Katedralnej w Koszalinie. Spotkanie przebiegło w atmosferze świetnej zabawy i zakończyło się zwycięstwem reprezentacji MOAS.
Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - Daniel Szymański, opublikował 10.11.2011 r. - S.K.*
Spotkanie z zawodnikami AZS Koszalin
8 listopada br. w Ośrodku gościliśmy zawodników AZS Koszalin, występujących w TAURON BASKET LIDZE. Po spotkaniu, w trakcie którego swoje kariery przedstawili, kapitan drużyny Igor Milicić, Jeremy Montgomery oraz Rafał Bigus, zorganizowaliśmy na hali sportowej krótki mecz. Zakończył się sensacyjnym wynikiem (relacja na stronie www.azs.koszalin.pl). Zabawa była wyborna, zaś pamiątką pozostaną zdjęcia, do których wszyscy chętnie pozowali. Spotkanie to w sposób profesjonalny przeprowadził kierownik zespołu Damian Zydel, który przybliżył także tajniki tego sportu. Fotoreportaż i film ze spotkania również na stronach portalu www.koszalininfo.pl.
Galeria
Tekst - D.O.M., opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 10.11.2011 r. - S.K.*
Wieczór poetycki - „Płomień świecy już zgasł...”
25 października, w atmosferze głębokiej zadumy, wśród zapachu płonących świec i jesiennych liści, uczciliśmy pamięć tych, których życie już zgasło. Nastrojowe wiersze, muzyka, zdjęcia, wspomnienia... każdy miał czas, by choć przez chwilę oddać się refleksjom nad przemijaniem życia i sensem ludzkiego losu.
Mogliśmy również wraz z księdzem Mariuszem Ambroziewiczem pomodlić się za dusze naszych bliskich, którzy odeszli, lecz wciąż są w nas, naszej pamięci i sercach.
Wieczorek poetycki „Płomień świecy już zgasł...” przygotowali - Joanna Wojcieszak i Witold Zając.

Galeria
Tekst - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 31.10.2011 r. - S.K.*
Porządkowanie Cmentarza Komunalnego
W dniach 21.10.2011 r. i 24.10.2011 r. wychowankowie grup II i III Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Koszalinie uporządkowali 65 opuszczonych i zaniedbanych grobów dziecięcych na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie, a także teren wokół nich.
Galeria
Tekst - Leszek Chwist, opracowanie - S.K., foto - L. Chwist, J. Dziubasik, opublikował 31.10.2011 r. - S.K.*
Turniej piłki nożnej o Puchar Dyrektora OZ Dobrowo
W dniu 13.10.2011 roku wychowankowie MOAS zajęli drugie miejsce w turnieju piłki nożnej o Puchar Dyrektora OZ Dobrowo. Sportowa rywalizacja przebiegła w atmosferze dobrej zabawy, imprezę uświetnił pokaz żonglerki w wykonaniu Janusza Chomontka.
Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - Daniel Szymański, opublikował 31.10.2011 r. - S.K.*
Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
W piątek 21 października 2011 r. Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Zbigniew Włodkowski wręczyli, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Nagrody Ministra Sprawiedliwości i Medale Komisji Edukacji Narodowej. Wśród wyróżnionych pedagogów z zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich oraz rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych byli pracownicy MOAS-u w Koszalinie.
pełna informacja
W piątek 21 października 2011 r. Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Zbigniew Włodkowski wręczyli, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Nagrody Ministra Sprawiedliwości i Medale Komisji Edukacji Narodowej. Wśród wyróżnionych pedagogów z zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich oraz rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych byli pracownicy MOAS-u w Koszalinie. Nagrodzeni zostali:
 • Medalem Komisji Edukacji Narodowej - Bogusław Herman - Wicedyrektor w Młodzieżowym Ośrodku Adaptacji Społecznej w Koszalinie,
 • Medalem Komisji Edukacji Narodowej - Marek Nowosad - Nauczyciel szkół w Młodzieżowym Ośrodku Adaptacji Społecznej w Koszalinie,
 • Medalem Komisji Edukacji Narodowej - Piotr Sikora - Wychowawca internatu w Młodzieżowym Ośrodku Adaptacji Społecznej w Koszalinie,
 • Nagrodą Ministra Sprawiedliwości I stopnia - Andrzej Łepecki - Kierownik Internatu w Młodzieżowym Ośrodku Adaptacji Społecznej w Koszalinie,
 • Nagrodą Ministra Sprawiedliwości II stopnia - Paweł Młynarczyk - Wychowawca w Młodzieżowym Ośrodku Adaptacji Społecznej w Koszalinie.
Gratulujemy naszym kolegom za nagrody i wyróżnienia.

Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - Paweł Młynarczyk, opublikował 28.10.2011 r. - S.K.*
Wycieczka do Szymbarku - 21.10.2011 r.
Dnia 21 października 2011 roku odbyła się wycieczka wyróżnionych wychowanków grupy II internatu, pod opieką wychowawcy Mirosława Bado do Szymbarku na Kaszubach. Podczas wyjazdu wychowankowie poznawali:
 • - historię Polaków na Syberii,
 • - dzieje tajnej organizacji wojskowej Gryf Pomorski,
 • - region kaszubski i jego kulturę.
Ciekawostką Szymbarku jest m.in. „najdłuższa deska świata”, „dom do góry nagami”, największy na świecie grający fortepian.

Galeria
Tekst - Mirosław Bado, opracowanie - S.K., foto - Mirosław Bado, opublikował 28.10.2011 r. - S.K.*
Mistrzostwa MOAS-u w tenisie stołowym - runda jesienna
W dniach 18-21.10.2011 r. odbyły się mistrzostwa w tenisie stołowym - runda jesienna. W finałach udział wzięło 16 zawodników wyłonionych w rozgrywkach grupowych internatu. Miejsca na podium zajęli wychowankowie grupy III internatu, którzy zostali wyróżnieni dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Organizatorem turnieju był wychowawca Andrzej Kubas.
Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - archiwum, opublikował 28.10.2011 r. - S.K.*
IX ogólnopolski rajd „Jesienna Akademia Przygody”
W dniach 19 - 20.010.2011 r. nasi wychowankowie po raz kolejny uczestniczyli w dziewiątej edycji rajdu „Jesienna Akademia Przygody”. Tegoroczne zmagania rozegrano na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Pierwszego dnia głównym zadaniem drużyn było pokonanie kilkudziesięciokilometrowej trasy zaliczając punkty kontrolne. Następnego dnia odbyły się zmagania sprawnościowe: strzelanie z łuku, przeprawy linowe, różnego rodzaju wspinaczki. Zwycięzców, którymi zostali wychowankowie z Poznania, wyłoniła dopiero ostatnia konkurencja - „Szukanie skarbu”. Opiekunami wychowanków z MOAS-u w trakcie rajdu byli wychowawcy: Tomasz Drzewiecki i Krzysztof Bielawski.
Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - archiwum, opublikował 26.10.2011 r. - S.K.*
Wycieczka do Parku Wodnego „JAN”
W niedzielę 16 października wychowankowie z grupy IV naszego ośrodka uczestniczyli w wyjeździe do Parku Wodnego „JAN” w Darłówku. Podopieczni korzystali z wielu atrakcji; między innymi z jacuzzi, zjeżdżalni a także z basenu sportowego z wodą morską. Niektórzy próbowali swoich sił na „dzikiej rzece”. Bogactwo atrakcji sprawiły, że wychowankowie bawili się świetnie. Organizatorami byli wychowawcy grupy IV: Jarosław Wróbel i Tomasz Drzewiecki.
Galeria
Tekst - Jarosław Wróbel, opracowanie - S.K., foto - Jarosław Wróbel, opublikował 26.10.2011 r. - S.K.*
Koncert rapera Jarosława "MROKA" Mroczka
19 października 2011 roku w klubie ośrodka gościł koszaliński raper Jarosław "MROKU" Mroczek, który przedstawił utwory z ostatniej płyty "Bajki robotów". Ponadto zaprezentował, promujące płytę, teledyski do utworów "Stacja Koszalin" oraz "Poranny blask". Na zakończenie każdemu z obecnych w klubie dał w prezencie wspomnianą płytę, wypisując dla chętnych dedykację z autografem. Spotkanie tradycyjnie zakończono sesja zdjęciową, która upamiętniła to wydarzenie. Fotoreportaż ze spotkania w klubie na stronach portalu www.koszalininfo.pl.
Galeria
Tekst - D.O.M., opracowanie - S.K., foto - D.O.M., S.K., opublikował 20.10.2011 r. - S.K.*
Szkolenie - "Interwencja kryzysowa w placówce resocjalizacyjnej"
3 października 2011 roku odbyło się szkolenie - "Interwencja kryzysowa w placówce resocjalizacyjnej" przeprowadzone przez pana Henryka Jeszke dyrektora Centrum Praw Człowieka i Profilaktyki Patologii Społecznych w Szczecinku. Podczas szkolenia szczegółowo omówione zostały procedury stosowane w przypadkach sytuacji kryzysowych. W szkoleniu uczestniczyli pracownicy wszystkich działów ośrodka.
Tekst - Daniel Irzyk, opracowanie - S.K., foto - archiwum własne, opublikował 20.10.2011 r. - S.K.*
Koszaliński Hip-Hop Koszalińskim Dzieciakom
Tradycyjnie , po raz kolejny udzieliliśmy pomocy organizatorom imprezy "Koszaliński Hip-Hop Koszalińskim Dzieciakom", w trakcie której zbierane są pieniądze dla potrzebujących maluchów. Tym razem 7 października 2011 r. odbyła się VII edycja tej akcji charytatywnej, organizowanej przez koszalińskiego rapera Przemysława 4P Majewskiego. Podczas imprez zdołano zebrać blisko 50 tysięcy złotych, które przekazywane są dzieciom za pośrednictwem koszalińskiego PCK.
Galeria
Tekst - D.O.M., opracowanie - S.K., foto - D.O.M., S.K., opublikował 11.10.2011 r. - S.K.*
Spotkanie z Jurkiem Kuźbikiem
2 października 2011 r. w klubie ośrodka wystąpił Jurek Kuźbik, solista zespołu „QUSBIC BLUESBAND” prezentując utwory z ostatniej płyty „Blues dla ubogich ... w duchu”. Artysta podzielił się swoimi spostrzeżeniami, przedstawiając także historię swojego życia. Dla uważnych słuchaczy zorganizował na koniec konkurs, którego nagrodą była płyta z jego kompozycjami.
Galeria
Tekst - D.O.M., opracowanie - S.K., foto - D.O.M., opublikował 06.10.2011 r. - S.K.*
Koszalińska Amatorska Liga Piłkarska
W dniu 03.10.2011 r. w ramach rozgrywek Koszalińskiej Amatorskiej Ligi Piłkarskiej odbył się mecz pomiędzy MOAS Koszalin i liderem rozgrywek drużyną Kartelu. Po zaciętym i wyrównanym pojedynku, nasza drużyna musiała uznać wyższość przeciwników przegrywając 2:7. Mecz wzbudził duże zainteresowanie wśród wychowanków naszego Ośrodka, którzy wspólnie z wychowawcą Danielem Irzykiem gorąco dopingowali swoich kolegów z boiska.
Galeria
Tekst - Daniel Irzyk, opracowanie - S.K., foto - Daniel Irzyk, opublikował 04.10.2011 r. - S.K.*
EKO TARGI, Koszalin 29-30 wrzesień 2011
W dniach 29-30 września odbyły się w Koszalinie EKO TARGI na które wybrali się wychowankowie MOAS-u wraz z nauczycielami zawodu warsztatów szkolnych. Tematem przewodnim TARGÓW (energia, budownictwo, rolnictwo) było hasło - "Wszyscy dbamy o środowisko". Na targach wychowankowie otrzymali z rąk wiceministra ochrony środowiska Stanisława Gawłowskiego sadzonkę drzewka, które później zasadzili na terenie naszego ośrodka.
Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - Krzysztof Kotowicz, opublikował 04.10.2011 r. - S.K.*
Międzygrupowy turniej piłki nożnej na trawie
W dniach 27-29.09.2011 roku odbył się międzygrupowy turniej piłki nożnej na boisku trawiastym. W zawodach uczestniczyły cztery grupy internatu. Zwycięzcą okazała się gr. III, dalsze miejsca zajęły kolejno grupy II, I i IV. Rywalizacja przebiegała w sportowej atmosferze przy ładnej pogodzie i dobrych humorach. Organizatorem turnieju był wychowawca Leszek Chwist.
Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - Paweł Młynarczyk, opublikował 03.10.2011 r. - S.K.*
Spływ kajakowy rzeką Radew
W poniedziałek 26 września, zorganizowany został dla naszych wychowanków kolejny spływ kajakowy rzeką Radew. W imprezie wzięło udział ośmiu wychowanków. Tego dnia, dzięki wyjątkowo sprzyjającej aurze, chłopcy mieli szansę zaobserwowania zmian zachodzących w przyrodzie podczas „złotej polskiej jesieni”. Przy okazji, w trakcie pokonywania napotkanych przeszkód przeszli próbę sprawności fizycznej oraz przede wszystkim odporności psychicznej. Niejednokrotnie również zmuszeni wręcz byli siłami natury do podejmowania współpracy i udzielania stosownej pomocy koleżeńskiej. Spływ przygotowali i opieką wychowanków otoczyli wychowawcy: Władysław Cichecki, Tomasz Drzewiecki i Paweł Młynarczyk.
Galeria
Tekst - Paweł Młynarczyk, opracowanie - S.K., foto - Paweł Młynarczyk, S.K., opublikował 03.10.2011 r. - S.K.*
Ogólnopolskie zawody wędkarskie 24-25.09.2011 r.
W dniach 24-25.09.2011 odbyły się OGÓLNOPOLSKIE ZAWODY WĘDKARSKIE O PUCHAR DYREKTORA MOAS W KOSZALINIE. W zawodach rywalizowały zespoły reprezentujące zakłady poprawcze z: Poznania, Barczewa, Grodziska Wielkopolskiego, Studzieńca i Koszalina. W sobotę uczestnicy zawodów wędkowali na „Rajskiej Wyspie” niedaleko Sianowa. W niedzielę zmagania odbywały się na Bałtyku; dla wielu zawodników były to pierwsze kroki w wędkarstwie morskim. Piękna pogoda i sportowe emocje sprawiły, że zawodnicy bawili się świetnie.

pełna informacja
W dniach 24-25.09.2011 odbyły się OGÓLNOPOLSKIE ZAWODY WĘDKARSKIE O PUCHAR DYREKTORA MOAS W KOSZALINIE. W zawodach rywalizowały zespoły reprezentujące zakłady poprawcze z: Poznania, Barczewa, Grodziska Wielkopolskiego, Studzieńca i Koszalina. W sobotę uczestnicy zawodów wędkowali na „Rajskiej Wyspie” niedaleko Sianowa. W niedzielę zmagania odbywały się na Bałtyku; dla wielu zawodników były to pierwsze kroki w wędkarstwie morskim. Piękna pogoda i sportowe emocje sprawiły, że zawodnicy bawili się świetnie. A oto wyniki zawodów:
 • Wędkarstwo spławikowe w kategorii opiekunów:
  1. miejsce – Łukasz Łukaszewicz ( Barczewo)
  2. miejsce – Krzysztof Furs (Koszalin)
  3. miejsce – Jerzy Ancerowicz (Studzieniec)
 • Wędkarstwo spławikowe w kategorii wychowanków:
  1. miejsce – Mateusz Grudzień (Poznań)
  2. miejsce – Jan Sudomir ( Koszalin)
  3. miejsce – Sebastian Wiśniewski ( Barczewo)
 • Wędkarstwo morskie w kategorii drużynowej:
  1. miejsce – MOAS w Koszalinie
  2. miejsce – MOAS w Koszalinie - Hostel
  3. miejsce – Zakład poprawczy w Barczewie
 • Nagroda indywidualna za największego dorsza- Jan Sudomir z MOAS w Koszalinie.

Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - D.S., Łukasz Fukiet, S.K., opublikował 05.10.2011 r. - S.K.*
Dzień otwarty w Radiu Koszalin - 25.09.2011 r.
W niedzielę 25 września, sześciu wychowanków naszego ośrodka uczestniczyło w wycieczce do koszalińskiej rozgłośni radiowej. Podczas Dnia Otwartego Radia Koszalin chłopcy mieli możliwość zwiedzania rozgłośni i dotarcia do miejsc zwykle niedostępnych dla osób postronnych. Obejrzeli ekspozycję zabytkowych radioodbiorników. Zapoznali się z pracą dziennikarzy i realizatorów. Wyjście zorganizował wychowawca Paweł Młynarczyk.
Galeria
Tekst - Paweł Młynarczyk, opracowanie - S.K., foto - Paweł Młynarczyk, opublikował 03.10.2011 r. - S.K.*
„Sport przeciw agresji” - Warszawa 21.09.2011 r.
W dniu 21 września na terenie hali OSiR Ochota w Warszawie odbyła się integracyjna impreza sportowa „Sport przeciw agresji”, w której uczestniczyli również wychowankowie naszego ośrodka. Zamierzeniem organizatorów jest zapobieganie agresji i patologii wśród młodych ludzi poprzez zachęcenie ich do prowadzenia zdrowego stylu życia i spędzania czasu wolnego w aktywny sposób. Wśród zaproszonych była obecna Zastępca Dyrektora Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości Pani Monika Lewoc.

pełna informacja
W dniu 21 września na terenie hali OSiR Ochota w Warszawie odbyła się integracyjna impreza sportowa „Sport przeciw agresji”, w której uczestniczyli również wychowankowie naszego ośrodka. Zamierzeniem organizatorów jest zapobieganie agresji i patologii wśród młodych ludzi poprzez zachęcenie ich do prowadzenia zdrowego stylu życia i spędzania czasu wolnego w aktywny sposób. Wśród zaproszonych była obecna Zastępca Dyrektora Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości Pani Monika Lewoc. Nagrody i wyróżnienia wręczyli zaproszeni goście – Minister Sportu i Turystyki Adam Giersz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Stanisław Chmielewski, parlamentarzyści, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Zdrowia, Urzędu Marszałkowskiego oraz sportowcy - Andrzej Supron, Grażyna Rabsztyn, Ryszard Szurkowski, Kajetan Broniewski, Paweł Nastula, Mariusz Czerkawski.

Galeria
Tekst - Sylwester Kuciak, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 26.09.2011 r. - S.K.*
OLIMPIADA W STUDZIEŃCU
W dniach 16-17.09.2011r. drużyna wychowanków z MOAS w Koszalinie uczestniczyła w PIERWSZEJ OLIMPIADZIE SPORTOWEJ O PUCHAR PRZECHODNI DYREKTORA ZAKŁADU W STUDZIEŃCU. Podczas olimpiady odbyły się trzy turnieje: piłki siatkowej, piłki koszykowej i piłki nożnej. Dwa dni minęły uczestnikom w atmosferze dobrej zabawy i prawdziwie sportowej rywalizacji. Chłopcy musieli dać z siebie wszystko, bo drużyna Gospodarzy walczyła w każdym meczu do ostatniej minuty. Ciężka praca na boisku pozwoliła wychowankom MOAS w Koszalinie zdobyć:
 • Pierwsze miejsce w piłce nożnej,
 • Pierwsze miejsce w piłce koszykowej.

pełna informacja
W dniach 16-17.09.2011r. drużyna wychowanków z MOAS w Koszalinie uczestniczyła w PIERWSZEJ OLIMPIADZIE SPORTOWEJ O PUCHAR PRZECHODNI DYREKTORA ZAKŁADU W STUDZIEŃCU. Podczas olimpiady odbyły się trzy turnieje: piłki siatkowej, piłki koszykowej i piłki nożnej. Dwa dni minęły uczestnikom w atmosferze dobrej zabawy i prawdziwie sportowej rywalizacji. Chłopcy musieli dać z siebie wszystko, bo drużyna Gospodarzy walczyła w każdym meczu do ostatniej minuty. Ciężka praca na boisku pozwoliła wychowankom MOAS w Koszalinie zdobyć:
 • Pierwsze miejsce w piłce nożnej.
 • Pierwsze miejsce w piłce koszykowej.
Nasi chłopcy zdobyli także wyróżnienia indywidualne:
Patryk Jóźwiakowski - najlepszy zawodnik olimpiady.
Patryk Jóźwiakowski - najlepszy piłkarz olimpiady.
Dominik Jarosz- najlepszy koszykarz olimpiady.
Sebastian Bukowski - najlepszy zawodnik drużyny.
Andrzej Klimek - bramkarz, który nie puścił żadnej bramki.
Dziękujemy Gospodarzom za gościnę i sportowe emocje, do zobaczenia za rok.

Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - Daniel Szymański, opublikował 26.09.2011 r. - S.K.*
Prezentacja zespołu koszykówki AZS Koszalin
W dniu 09.09.2011 r. nasi wychowankowie, pod opieką wychowawcy Andrzej Kubasa, wzięli udział w oficjalnej prezentacji zespołu koszykówki AZS Koszalin przygotowującego się do rozgrywek ekstraklasy w sezonie 2011/2012. Wychowankowie mieli okazję nawiązać bezpośredni kontakty z koszykarzami AZS-u oraz trenerami zespołu, a także pozować do wspólnych zdjęć.
Galeria
Tekst - Andrzej Kubas, opracowanie - S.K., foto - Andrzej Kubas, opublikował 03.10.2011 r. - S.K.*
03.09.2011 GWARDIA KONTRA LECH POZNAŃ
W sobotę trzeciego września klub piłkarski Gwardia Koszalin świętował swoje 65 urodziny. Z tej okazji odbył się pojedynek pierwszej drużyny Gwardii z Lechem Poznań. Wśród wychowanków MOAS nie brakuje miłośników piłki nożnej, w tym dniu nie mogło zabraknąć ich na trybunach.
Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - Daniel Szymański, opublikował 26.09.2011 r. - S.K.*
Wystawa psów
W dniu 24.07.2011 chłopcy zwiedzali krajową wystawę psów rasowych w Koszalinie, mieli okazję podziwiać przedstawicieli 140 ras. Dwóch wychowanków MOAS brało udział w przygotowaniu tej imprezy, więc późniejsze zwiedzanie prócz przyjemności sprawiło im sporo satysfakcji. Podczas wystawy miłym zaskoczeniem było spotkanie z innym czworonożnym pupilem (patrz galeria obok -->).
Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - Daniel Szymański, opublikował 04.08.2011 r. - S.K.*
Wycieczka nad morze - Łazy
W dniu 19.07.2011 grupa wychowanków wypoczywała na plaży w miejscowości Łazy. Pogoda dopisała i mimo, że temperatura wody w Bałtyku nie rozpieszcza chłopcy bawili się świetnie.
Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - Daniel Szymański, opublikował 04.08.2011 r. - S.K.*
Puchar Bałtyku w driftingu
W dniu 10.07.2011(w Koszalinie) odbyła się III Runda Driftingowego Pucharu Bałtyku, wśród publiczności nie zabrakło wychowanków MOAS. Na torze było dużo sportowej rywalizacji a na trybunach mnóstwo pozytywnej energii. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło także wejście do parku maszyn.
Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - Daniel Szymański, opublikował 04.08.2011 r. - S.K.*
Wycieczki rowerowe
W dniach 06.07.2011 r. i 15.07.2011 r. wychowankowie MOAS brali udział w wycieczkach rowerowych. Chłopcy aktywnie wypoczywali nad jeziorem Hajka; poznali ciekawe miejsca-zabytki w Koszalinie i okolicy.
Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - Władysław Cichecki, opublikował 04.08.2011 r. - S.K.*
Wakacyjne spływy kajakowe
Mimo kapryśnej pogody w dniach 08.07.2011 r. i 13.07.2011 r. udało się zorganizować spływy kajakowe. Przepływająca przez zalesione tereny rzeka Radew to świetne miejsce na wakacyjny wypoczynek. Wychowankowie uczestniczący w spływach mieli doskonałą okazję, aby popracować nad własnym charakterem, trudna miejscami rzeka „nagradzała” wytrwałych pięknymi widokami.
Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - Władysław Cichecki, opublikował 04.08.2011 r. - S.K.*
Zakończenie roku szkolnego 2010/2011 w MOAS-ie
W dniu 01.07.2011odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2010/2011. Przygotowany program artystyczny „Przeżyjmy to jeszcze raz” przypomniał nam jak wiele się działo w minionym już roku szkolnym. W wakacyjnych nastrojach, w towarzystwie zaproszonych Gości wychowankowie odebrali nagrody i wyróżnienia.
Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - Paweł Młynarczyk, opublikował 01.07.2011 r. - S.K.*
Egzaminy na kartę motorowerową - 29.06.2011 r.
W dniu 29.06.2011 r. odbył się w naszym ośrodku sprawdzian potwierdzający przygotowanie wychowanków do czynnego udziału w ruchu drogowym. Weryfikacji podlegał poziom wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktyczne jazdy na motorowerze. Mimo wysokiej temperatury, stresu i gorącej atmosfery kartę motorowerową uzyskało sześciu uczniów naszego gimnazjum. Egzamin przygotował pan Paweł Młynarczyk.
Galeria
Tekst - Paweł Młynarczyk, opracowanie - S.K., foto - Jarosław Wróbel, opublikował 30.06.2011 r. - S.K.*
MIĘDZYGRUPOWY TURNIEJ PLAŻOWEJ PIŁKI NOŻNEJ
W dniach 20-26.06.2011 r. został przeprowadzony międzygrupowy turniej plażowej piłki nożnej. W rozgrywkach wzięli udział wychowankowie pięciu grup internatu. Po rozegraniu wszystkich meczów wyłoniono zwycięzcę, którym została grupa V z kompletem punktów. Dalsze miejsca zajęły kolejno grupy: IV, I, i III. Turniej zorganizował pan Leszek Chwist.
Galeria
Tekst - Sylwester Kuciak, opracowanie - S.K., foto - archiwum własne, opublikował 30.06.2011 r. - S.K.*
Wizyta Sekretarza Stanu MS Stanisława Chmielewskiego w MOAS-ie
W dniu 20 czerwca 2011 r. gościli w naszym ośrodku:
Pan Stanisław Chmielewski, sekretarz stanu Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Pan Ryszard Topyła, zastępca dyrektora Departamentu Budżetu i Inwestycji. Rolę współgospodarza pełniła Pani Ewa Dikolenko, Prezes Sądu Okręgowego w Koszalinie.
Goście zwiedzili ośrodek oraz funkcjonujący przy ośrodku Hostel.

Galeria
Tekst - Anna Ratajczyk, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 21.06.2011 r. - S.K.
Wycieczka do Kołobrzegu - 19.06.2011 r.
W dniu 19 czerwca 2011 r. grupa wychowanków w ramach nagrody za całoroczną pracę na zajęciach pozalekcyjnych pojechała na wycieczkę do Kołobrzegu pod opieką nauczyciela geografii - Pani Anny Ratajczyk.
W ciągu tych kilku godzin wychowankowie mieli okazję zobaczyć najważniejsze obiekty charakterystyczne dla Kołobrzegu: molo, Pomnik Zaślubin, latarnię morską, port, starówkę, Basztę Prochową, Muzeum Oręża Polskiego, Bazylikę konkatedralną. Udało się również wygospodarować czas na spacer w parku zdrojowym i po plaży. Szczególnie atrakcyjna była „wizyta” w czołgu i kąpiel w morzu. Pogoda i humory dopisały! Pomimo napiętego programu wychowankowie byli bardzo zadowoleni – wrócili zmęczeni, jednak pełni wrażeń.

Galeria
Tekst - Anna Ratajczyk, opracowanie - S.K., foto - Anna Ratajczyk, opublikował 20.06.2011 r. - S.K.*
Egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe klasy II ZSZ
13.06.2011 roku o godz. 1200 klasa II ZSZ przystąpiła do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Etap pisemny wymagał od uczniów dużej wiedzy i maksymalnego skupienia.
Mamy nadzieję, że wszystkie wyniki będą pozytywne i nasi wychowankowie uzyskają potrzebne im kwalifikacje, by w przyszłości podjąć satysfakcjonującą pracę.
Trzymamy kciuki. Powodzenia!

Galeria
Tekst - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 14.06.2011 r. - S.K.*
Zakończenie roku szkolnego klasy II ZSZ
W poniedziałek, 13 czerwca 2011 roku, kończąca szkołę klasa II ZSZ zorganizowała wraz z wychowawczynią spotkanie przy grillu. Gaście dopisali, słońce świeciło, muzyka grała... Wspominaliśmy, żartowaliśmy i oczywiście jedliśmy. Na trzy godziny zapomnieliśmy, że tego dnia czeka nas jeszcze ważny egzamin...
Galeria
Tekst - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 14.06.2011 r. - S.K.*
TURNIEJ W PIŁKĘ PALANTOWĄ W MOAS-ie
W dniach 30 maja – 3 czerwca 2011 roku odbył się turniej w piłkę palantową. Do rozgrywek przystąpiły cztery grupy wychowawcze, których drużyny liczyły 5-7 wychowanków. Spotkania przebiegały w duchu zdrowej rywalizacji i udanej zabawy, mimo wysokich temperatur w trakcie meczów. Podczas całego tygodnia rozgrywek była duża mobilizacja i chęć zajęcia I miejsca.
W mistrzostwach MOAS w piłce palantowej grupy zajęły kolejno:
1 Miejsce - Grupa II
2 Miejsce - Grupa III
3 Miejsce - Grupa IV

Galeria
Tekst - Paweł Jarmoluk, opracowanie - S.K., foto - archiwum własne, opublikował 14.06.2011 r. - S.K.*
Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości w Zakładzie Poprawczym w Gdańsku-Oliwie
W sobotę 11 czerwca 2011 roku w Zakładzie Poprawczym w Gdańsku-Oliwie odbył się briefing prasowy w którym udział wzięli: Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, Sekretarz Stanu Stanisław Chmielewski, Dyrektor Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji Monika Lewoc. Uczestniczyli również dyrektorzy: Zakładu Poprawczego w Gdańsku-Oliwie Krzysztof Eckert i Zakładu Poprawczego (MOAS) w Koszalinie Lesław Fukiet oraz wychowankowie Hostelu przy Zakładzie w Koszalinie: Piotr Babiarczuk, Mariusz Gabryniak i Radosław Kowal. Temat spotkania: Usamodzielnianie wychowanków poprzez pobyt w hostelach.

Galeria
Tekst - Lesław Fukiet, opracowanie - S.K., foto - Sylwester Kuciak, opublikował 14.06.2011 r. - S.K.*
TURNIEJ SIATKÓWKI PLAŻOWEJ WYCHOWANKÓW ZAKŁADÓW POPRAWCZYCH I SCHRONISK DLA NIELETNICH OKRĘGU POZNAŃSKIEGO W MOAS-ie
W dniu 9 czerwca 2011 r. w naszym ośrodku odbył się Turniej Siatkówki Plażowej wychowanków Zakładów Poprawczych i Schronisk dla Nieletnich okręgu poznańskiego. Mimo, iż pogoda nie była wymarzona atmosferę podgrzewał wysoki poziom umiejętności uczestników. Zawitały do nas dwa zespoły z Poznania i po jednym z Trzemeszna i Pobiedzisk . Barwy Koszalina reprezentowały drużyny MOAS oraz HOSTEL-MOAS. Swoją obecnością imprezę uświetnili gospodarz turnieju Pan dyrektor Lesław Fukiet oraz gościnnie dyrektor Schroniska dla Nieletnich w Pobiedziskach Pan Artur Ostatkiewicz.

pełna informacja
W dniu 9 czerwca 2011 r. w naszym ośrodku odbył się Turniej Siatkówki Plażowej wychowanków Zakładów Poprawczych i Schronisk dla Nieletnich okręgu poznańskiego. Mimo, iż pogoda nie była wymarzona atmosferę podgrzewał wysoki poziom umiejętności uczestników. Zawitały do nas dwa zespoły z Poznania i po jednym z Trzemeszna i Pobiedzisk . Barwy Koszalina reprezentowały drużyny MOAS oraz HOSTEL-MOAS. Swoją obecnością imprezę uświetnili gospodarz turnieju Pan dyrektor Lesław Fukiet oraz gościnnie dyrektor Schroniska dla Nieletnich w Pobiedziskach Pan Artur Ostatkiewicz. Po zaciętej rywalizacji w walce o pierwsze miejsce spotkały się drużyny MOAS Koszalin i Schroniska dla Nieletnich Pobiedziska. Wynik na korzyść MOAS-u rozstrzygnął się dopiero w trzecim secie. Po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród impreza przeniosła się do ogródka grillowego gdzie wszyscy uczestnicy spotkali się na wspólnej kolacji. Spotkanie integracyjne trwało tyle na ile mogli sobie pozwolić goście, którzy jeszcze tego samego dnia musieli powrócić do siebie. Imprezę sportową zorganizował i prowadził pan Tomasz Drzewiecki.
   Klasyfikacja końcowa turnieju:
    Miejsce I - MOAS Koszalin
    Miejsce II - Schronisko dla Nieletnich Pobiedziska
    Miejsce III - Zakład Poprawczy Poznań II
    Miejsce IV - Zakład Poprawczy Trzemeszno
    Miejsce V - HOSTEL-MOAS Koszalin
    Miejsce VI - Zakład Poprawczy Poznań I

Galeria
Tekst - Tomasz Drzewiecki, opracowanie - S.K., foto - archiwum własne, opublikował 10.06.2011 r. - S.K.*
„Kopciuszek” według Brzechwy w MOAS-ie
W niedzielę 5 czerwca 2011 roku, z okazji Dnia Dziecka, wychowankowie Moas-u mogli obejrzeć przedstawienie muzyczne pt.: „KOPCIUSZEK” według Brzechwy. Po raz pierwszy w historii zakładu w przedstawieniu występowali wyłącznie pracownicy Ośrodka oraz zaproszony gość.

pełna informacja
W niedzielę 5 czerwca 2011 roku, z okazji Dnia Dziecka, wychowankowie Moas-u mogli obejrzeć przedstawienie muzyczne pt.: „KOPCIUSZEK” według Brzechwy. Po raz pierwszy w historii zakładu w przedstawieniu występowali wyłącznie pracownicy Ośrodka oraz zaproszony gość.
OBSADA:
Kopciuszek   -   gościnnie Iwona Młotkowska
Macocha   -   Anna Ratajczyk
Brzydkie siostry:
 Kasieńka   -   Agnieszka Krukowska
 Haneczka   -   Joanna Wojcieszak
Królewicz   -   Bartłomiej Siewruk
Król   -   Paweł Jarmoluk
Wróżka   -   Elżbieta Cichecka
Narrator   -   Robert Popek
Herold    -   Witold Zając
Ochmistrz   -    Sylwester Kuciak
Strażnik   -   Paweł Młynarczyk
Strażnik   -   Mirosław Bado
PRZYGOTOWANIE SPEKTAKLU:
Reżyseria - Elżbieta Cichecka, Joanna Wojcieszak
Oprawa muzyczna - Marek Redlich
Charakteryzacja - Joanna Wojcieszak
Scenariusz i scenografia - Elżbieta Cichecka, Joanna Wojcieszak
Efekty dźwiękowe - Sylwester Kuciak
Sufler - Władysław Cichecki.

Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - Daniel Szymański, opublikował 06.06.2011 r. - S.K.*
II EDYCJA KONKURSU „DŹWIĘKI MOJEJ ULICY”
31 maja 2011 roku rozstrzygnęliśmy organizowany przez naszą placówkę międzyzakładowy konkurs piosenki „Dźwięki mojej ulicy”. Nadesłane utwory zyskały uznanie zarówno wychowanków MOAS, jak i powołanego jury. Niekwestionowanym zwycięzcą został…Zakład Poprawczy w Tarnowie. Wychowankom i opiekunowi serdecznie gratulujemy. Zapraszamy wszystkie zakłady do udziału za rok w III edycji konkursu. Konkurs zorganizowała i przeprowadziła pani Joanna Wojcieszak.
Galeria
Tekst - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., foto - Paweł Młynarczyk, S.K., opublikował 03.06.2011 r. - S.K.*
Dzień Sportu w MOAS-ie - 01.06.2011 r.
Z okazji Dnia Dziecka zorganizowaliśmy dla naszych wychowanków dzień sportowo – festynowy. Wychowankowie uczestniczyli w wieloboju lekkoatletycznym w skład, którego wchodziły takie konkurencje jak bieg na 400 metrów, pchnięcie kulą, skok wzwyż, rzut piłeczką palantową. W wieloboju brało udział 30 wychowanków. W części festynowej, w której brali udział wszyscy wychowankowie, odbywała się rywalizacja między grupami wychowawczymi,w takich konkurencjach jak sztafeta 4x 200 metrów, przeciąganie liny, konkurs rzutów do kosza, oraz turniej piłki nożnej
pełna informacja
Z okazji Dnia Dziecka zorganizowaliśmy dla naszych wychowanków dzień sportowo – festynowy. Wychowankowie uczestniczyli w wieloboju lekkoatletycznym w skład, którego wchodziły takie konkurencje jak bieg na 400 metrów, pchnięcie kulą, skok wzwyż, rzut piłeczką palantową. W wieloboju brało udział 30 wychowanków. W części festynowej, w której brali udział wszyscy wychowankowie, odbywała się rywalizacja między grupami wychowawczymi,w takich konkurencjach jak sztafeta 4x 200 metrów, przeciąganie liny, konkurs rzutów do kosza, oraz turniej piłki nożnej. W między czasie warsztaty szkolne zorganizowały grilla dla wszystkich uczestników festynu. Koronną konkurencją zabawy okazał się konkurs jedzenia kurczaków do którego zgłosiło się dziesięciu wychowanków. Dodatkowo dobra muzyka oraz wiele nagród sprawiły, że obchody Dnia Dziecka będą na pewno mile wspominane przez naszych wychowanków.

Galeria
Tekst - Andrzej Łepecki, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 02.06.2011 r. - S.K.*
I KONKURS WIEDZY O ZDROWIU - 26.05.2011 r.
26 maja 2011 roku odbył się w szkole I Konkurs wiedzy o zdrowiu. Udział wzięło 23 wychowanków, którzy zmagali się z 30 pytaniami na temat żywienia i zdrowego trybu życia. Konkurs został zorganizowany przez panią Agnieszkę Krukowska we współpracy z pielęgniarką panią Agnieszką Wilusz. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, a czasem poczuciem humoru - choroby odzwierzęce - ŚWINKA MORSKA :).
Zwycięzcom gratulujemy!

Galeria
Tekst - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 02.06.2011 r. - S.K.*
"Biegiem po zdrowie" Koszalin - 28.05.2011 r.
Dnia 28 maja 2011 r., w ramach obchodów Dni Koszalina, trzynastu wychowanków z naszego ośrodka wzięło udział w akcji "Biegiem po zdrowie" organizowanej przez "Głos Koszaliński” i "Radio Koszalin”. Jej celem było propagowanie zdrowego stylu życia, a hasłem przewodnim slogan "Biegam, nie palę". Podczas imprezy wychowanków wspierał Kierownik Internatu pan Andrzej Łepecki oraz wychowawcy - Jarosław Wróbel i Paweł Młynarczyk.
Galeria
Tekst - Paweł Młynarczyk, opracowanie - S.K., foto - Paweł Młynarczyk, opublikował 01.06.2011 r. - S.K.*
Konkursu wiedzy o Koszalinie - 27.05.2011 r.
W dniu 27 maja 2011 r., w ramach obchodów Dni Koszalina, odbyła się w naszym ośrodku kolejna edycja „Konkursu wiedzy o Koszalinie”. W szranki stanęło piętnastu wychowanków. Poziom przygotowania uczestników jak co roku był bardzo wysoki, a rywalizacja zacięta. Podopieczni wykazali się wiedzą na temat ziemi i regionu koszalińskiego. Nagrodą specjalną dla zwycięzców był udział w maratonie filmowym NOC 3D w Multikinie. Konkurs przygotował i poprowadził wychowawca Paweł Młynarczyk.
Galeria
Tekst - Paweł Młynarczyk, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 01.06.2011 r. - S.K.*
STRONGMEN w Moas-ie - 25.05.2011 r.
W dniu 25.05.2011r. odbył się turniej siłowy STRONG MAN z następujących konkurencji:
 1. Wyciskanie sztangi na ławeczce
 2. Spacer Farmera
 3. Przeciąganie samochodu
 4. Załadunek ciężarów na przyczepę
Podczas zawodów uczestnicy pokazali własną siłę, hart ducha i wolę walki w drodze do zwycięstwa. Sportowa atmosfera turnieju sprawiła, że nawet najsłabsi fizycznie zawodnicy walczyli o jak najlepsze miejsca. Imprezę przygotowali i przeprowadzili panowie Jarosław Wróbel i Bartosz Tomaszewski.

Galeria
Tekst - Jarosław Wróbel, opracowanie - S.K., foto - Tomasz Drzewiecki, opublikował 01.06.2011 r. - S.K.*
Wręczenie CERTYFIKATÓW potwierdzających udział w projekcie PKOL - 25.05.2011 r.
W dniu 25.05.2011 roku Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Koszalinie pan Lesław Fukiet wraz z zastępcą kierownika warsztatów szkolnych panem Krzysztofem Kotowiczem wręczyli 96 "certyfikatów" potwierdzających udział w projekcie POKL pod nazwą "Kształcenie zawodowe nieletnich przebywających w Zakładach Poprawczych i Schroniskach dla Nieletnich" organizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Galeria
Tekst - Krzysztof Kotowicz, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 31.05.2011 r. - S.K.*
Konkurs "Wiedza o ruchu drogowym" Pobiedziska 2011 - 25.05.2011 r.
W dniu 25 maja 2011 roku odbył się II Ogólnopolski Konkurs „ Wiedza o ruchu drogowym”. Organizatorem konkursy było Schronisko dla nieletnich w Pobiedziskach. Po raz kolejny zwycięzcą okazał się wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Koszalinie, który w nagrodę otrzymał rower górski. Bardzo dobrze wypadli także pozostali wychowankowie naszego Ośrodka (zajęli 5, 7 i 8 miejsce), których do konkursu przygotował pan Paweł Młynarczyk.
Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 26.05.2011 r. - S.K.*
Rejs wędkarski po Bałtyku - 18.05.2011 r.
W dniu 18.05.2011 roku wychowankowie MOAS-u oraz Hostelu w Koszalinie brali udział w rejsie wędkarskim po Bałtyku. Wypłynęliśmy z portu w Darłówku Wschodnim. Dla wielu wychowanków był to pierwszy rejs kutrem rybackim. Nie obyło się oczywiście bez choroby morskiej, mimo to humory dopisywały a większość chłopców odniosła sukcesy wędkarskie. Jeden z uczestników złapał 16 sztuk a największy - rekordowy dorsz ważył 7 kg.
Galeria
Tekst - Andrzej Łepecki, opracowanie - S.K., foto - Andrzej Łepecki, opublikował 24.05.2011 r. - S.K.*
Noc Muzeów w Koszalinie - 14.05.2011 r.
Europejska Noc Muzeów to okazja by w wyjątkowym klimacie spojrzeć na często unikalne zbiory. Wśród zwiedzających byli wychowankowie MOAS, którym to niecodzienne spotkanie z kulturą dostarczyło wielu pozytywnych emocji.
Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - Daniel Szymański, opublikował 23.05.2011 r. - S.K.*
Wycieczka w Karkonosze 11-16.05.2011 r.
W dniach 11-16 maja 2011 roku odbyła się wycieczka turystyczno-krajoznawcza wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Karkonosze. Organizatorem i przewodnikiem po górach był pan Krzysztof Kotowicz. Uczestnicy wycieczki zwiedzali również okolice Szklarskiej Poręby, Kowar i Karpacza.
Galeria
Tekst - Krzysztof Kotowicz, opracowanie - S.K., foto - Krzysztof Kotowicz, opublikował 20.05.2011 r. - S.K.*
Obóz integracyjny w Warszawie (11-16.05.2011 r.)
Wychowankowie Hostelu w Koszalinie, w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Kapitał Ludzki, uczestniczyli w obozie integracyjnym oraz szkoleniu nt.: "Rozwój kompetencji społecznych osób przygotowujących się do opuszczenia zakładów poprawczych".
Wychowankowie podczas pobytu w Warszawie zwiedzali miasto (zilustrowane poniższymi zdjęciami): Łazienki, Stare Miasto, Zamek Królewski, Barbakan, Pałac Kultury i Nauki, Grób Nieznanego Żołnierza, plac budowy Stadionu Narodowego.

Galeria
Tekst - Lesław Fukiet, opracowanie - S.K., foto - Łukasz Fukiet, opublikował 18.05.2011 r. - S.K.*
Miting profilaktyczny "MASZ WYBÓR" w Sianowie - 30.04.2011 r.
30.04.2011 r. na "ORLIKU" w Sianowie zorganizowano miting profilaktyczny "MASZ WYBÓR", którego główną atrakcją był mecz bokserski pomiędzy "Wiktorią" Sianów a "Falą Boks" Kołobrzeg. Cały skład "Wiktorii" stanowili wychowankowie naszego Ośrodka, trenowani przez Tomasza Waleńskiego, który był jednym z organizatorów mitingu. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia była profilaktyka przeciwko przemocy, narkotykom i alkoholowi, którą organizatorzy pragnęli propagować poprzez sport.
pełna informacja
30.04.2011 r. na "ORLIKU" w Sianowie zorganizowano miting profilaktyczny "MASZ WYBÓR", którego główną atrakcją był mecz bokserski pomiędzy "Wiktorią" Sianów a "Falą Boks" Kołobrzeg. Cały skład "Wiktorii" stanowili wychowankowie naszego Ośrodka, trenowani przez Tomasza Waleńskiego, który był jednym z organizatorów mitingu. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia była profilaktyka przeciwko przemocy, narkotykom i alkoholowi, którą organizatorzy pragnęli propagować poprzez sport. Miting wraz z Burmistrzem Sianowa panem Maciejem Berlickim otworzył Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Koszalinie pan Lesław Fukiet, który wraz z wychowankami kibicował także podopiecznym. Mecz zakończył się zwycięstwem "Wiktorii" (3:2), co zostało przyjęte dużym aplauzem przez miejscową publiczność.

Galeria
Tekst - D.O.M., opracowanie - S.K., foto - D.O.M., opublikował 04.05.2011 r. - S.K.*
Koncert Wiosenny w MOAS - 19.04.2011 r.
19 kwietnia 2011 roku ponownie odwiedzili nas uczniowie Gimnazjum Nr 7 w Koszalinie, których tym razem wspierali uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 17 w Koszalinie. Wraz z wychowankami MOAS-u zaprezentowani podczas koncertu wiosennego utwory z repertuaru znanych wykonawców oraz własne kompozycje. Największe emocje wywołało wykonanie piosenki "Gdzie ci mężczyźni". Koncert na przywitanie wiosny został zorganizowany przez pana Marka Redlicha, który także przygotował wychowanków tutejszego ośrodka.
Galeria
Tekst - D.O.M., opracowanie - S.K., foto - D.O.M., opublikował 21.04.2011 r. - S.K.*
Rekolekcje Wielkopostne w MOAS - (15-17.04.2011 r.)
W dniach 15-17 kwietnia br. odbyły się Pierwsze Rekolekcje Wielkopostne dla wychowanków MOAS. Konferencje, spotkania, filmiki, możliwość skorzystania z sakramentów oraz m.in. wspólne śpiewanie poprowadziły osoby zrzeszone w Szkole Nowej Ewangelizacji diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej pod kierunkiem ks. Rafała Jarosiewicza. Każdy dzień miał swoją tematykę wyrażoną na plakatach. Świadectwa zaproszonych prelegentów pokazywały jak wielkie znaczenie w życiu może mieć wiara. Przez kolejne dni (do tematów omawianych przez ekipę prowadzącą) uczestnicy otrzymywali książki, płyty CD lub inne pomoce do lepszego przeżycia tego wyjątkowego czasu.
pełna informacja
W dniach 15-17 kwietnia br. odbyły się Pierwsze Rekolekcje Wielkopostne dla wychowanków MOAS. Konferencje, spotkania, filmiki, możliwość skorzystania z sakramentów oraz m.in. wspólne śpiewanie poprowadziły osoby zrzeszone w Szkole Nowej Ewangelizacji diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej pod kierunkiem ks. Rafała Jarosiewicza. Każdy dzień miał swoją tematykę wyrażoną na plakatach. Świadectwa zaproszonych prelegentów pokazywały jak wielkie znaczenie w życiu może mieć wiara. Przez kolejne dni (do tematów omawianych przez ekipę prowadzącą) uczestnicy otrzymywali książki, płyty CD lub inne pomoce do lepszego przeżycia tego wyjątkowego czasu. Szczególnym gościem rekolekcji był dolorysta z Warszawy br. Grzegorz, pracujący na co dzień z młodzieżą.
Rekolekcje zakończyła uroczysta Eucharystia w klubie MOAS-u.

Galeria
Tekst - Magdalena Plucner, opracowanie - S.K., foto - Magdalena Plucner, D.O.M., opublikował 19.04.2011 r. - S.K.*
Międzygrupowe rozgrywki w koszykówce - (04-09.04.2011 r.)
W dniach 04 – 09 kwietnia 2011r. w hali sportowej MOAS w Koszalinie rozgrywana była kolejna edycja zmagań sportowych w koszykówce między grupami wychowawczymi internatu naszego ośrodka. W turnieju uczestniczyło 5 grup wychowawczych. Grupa I wspomagana była przez wychowanków naszego Hostelu. W systemie rozgrywek „ każdy z każdym” rozegrano 10 spotkań. W wyniku zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzcę, którymi okazali się wychowankowie Grupy I i Hostelu.
pełna informacja
W dniach 04 – 09 kwietnia 2011r. w hali sportowej MOAS w Koszalinie rozgrywana była kolejna edycja zmagań sportowych w koszykówce między grupami wychowawczymi internatu naszego ośrodka. W turnieju uczestniczyło 5 grup wychowawczych. Grupa I wspomagana była przez wychowanków naszego Hostelu. W systemie rozgrywek „ każdy z każdym” rozegrano 10 spotkań. W wyniku zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzcę, którymi okazali się wychowankowie Grupy I i Hostelu.
Końcowa klasyfikacja turnieju:
 • I miejsce - Grupa I/Hostel
 • II miejsce - Grupa II
 • III miejsce - Grupa V
 • IV miejsce - Grupa III
 • V miejsce - Grupa IV

Galeria
Tekst - Robert Popek, opracowanie - S.K., foto - Robert Popek, opublikował 19.04.2011 r. - S.K.*
III Edycja Konkursu Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych - 03.04.2011 r.
W dniu 12.04.2011r. miała miejsce III Edycja Konkursu Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. Tegoroczny konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Do rywalizacji zgłosiło się 20 wychowanków, a swoją obecnością w konkursie zaszczycili zaproszeni goście: Dyrektor Szkół pan Edmund Wiechowski, Kierownik Internatu pan Andrzej Łepecki i wychowawca pan Paweł Młynarczyk wraz z całą grupą IV. Konkurs miał na celu popularyzację języka oraz wzbudzenie zainteresowania wychowanków kulturą państw niemieckiego obszaru językowego.
pełna informacja
W dniu 12.04.2011r. miała miejsce III Edycja Konkursu Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. Tegoroczny konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Do rywalizacji zgłosiło się 20 wychowanków, a swoją obecnością w konkursie zaszczycili zaproszeni goście: Dyrektor Szkół pan Edmund Wiechowski, Kierownik Internatu pan Andrzej Łepecki i wychowawca pan Paweł Młynarczyk wraz z całą grupą IV. Konkurs miał na celu popularyzację języka oraz wzbudzenie zainteresowania wychowanków kulturą państw niemieckiego obszaru językowego. Jak podkreślił jego organizator Daniel Irzyk (germanista), była to dobra okazja, przede wszystkim dla gimnazjalistów, sprawdzenia swoich umiejętności i kompetencji językowych przed zbliżającym się egzaminem gimnazjalnym z języka niemieckiego. Za wszystkich uczestników trzymamy kciuki, niebawem ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród!

Galeria
Tekst - Daniel Irzyk, opracowanie - S.K., foto - Daniel Irzyk, opublikował 14.04.2011 r. - S.K.*
Turniej Tenisa Stołowego "MANOWO TS CUP 2011" - 03.04.2011 r.
W dniu 03.04.2011 r. wychowankowie ośrodka wraz z wychowawcą Andrzejem Kubasem, wzięli udział w I Gminnym Turnieju Tenisa Stołowego "Manowo TS Cup 2011" organizowanym przez Urząd Gminy Manowo oraz Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Celem imprezy było popularyzowanie tenisa stołowego oraz zapewnienie aktywnego wypoczynku dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym. Nasi wychowankowie osiągnęli zarówno sukces wychowawczy jak i sportowy zajmując w tzw. kategorii "open" miejsca od III do V.
Za bardzo dobrą postawę wychowawczą oraz duże umiejętności sportowe zostaliśmy przez organizatorów zaproszeni na turniej za rok.

Galeria
Tekst - Andrzej Kubas, opracowanie - S.K., foto - Andrzej Kubas, opublikował 14.04.2011 r. - S.K.*
Uroczyste otwarcie siłowni w MOAS-ie po remoncie - 31.03.2011 r.
W dniu 31.03.2011 roku odbyło się uroczyste otwarcie siłowni po remoncie. Imprezę uświetnili zaproszeni goście - Dyrektor Młodzieżowe Ośrodka Adaptacji Społecznej pan Lesław Fukiet, trener trójboju siłowego pan Jan Trukawka oraz wielokrotna mistrzyni i rekordzistka Polski w trójboju siłowym pani Olimpia Felińska. Wychowankowie wzięli udział w konkursie wyciskania sztangi leżąc.
Galeria
Tekst - Bartosz Tomaszewski, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 14.04.2011 r. - S.K.*
Pomoc mieszkankom Domu Samotnej Matki - 29.03.2011 r.
Z inicjatywy wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Koszalinie pracownicy zakładu zebrali i przekazali do Domu Samotnej Matki zbędną odzież i zabawki dla dzieci.
Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., skany - S.K., opublikował 29.03.2011 r. - S.K.*
Konkurs Wiedzy Geograficznej - 21.03.2011 r.
21 marca 2011 r. - z okazji Pierwszego Dnia Wiosny odbył się w naszym ośrodku Konkurs Wiedzy Geograficznej. W szranki stanęło 14 wychowanków. Konkursowe pytania, jak na geografię przystało, "krążyły" wokół... Ziemi. Wraz z kolejnymi pytaniami wzrastał ich poziom trudności, co budziło niemałe emocje, zarówno wśród uczestników konkursu, jak i publiczności, która żywo weryfikowała poprawność udzielanych odpowiedzi. Nasi uczniowie, kolejny raz, wykazali się dużym zasobem wiadomości, co świadczy o ich dużym zaangażowaniu, świetnym przygotowaniu i, co zaskakuje, naukowych ambicjach.
Konkurs zorganizowała i prowadziła Pani Anna Ratajczyk - nauczycielka geografii.

Galeria
Tekst - Anna Ratajczyk, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 22.03.2011 r. - S.K.*
Przedstawienie z okazji Dnia Kobiet - "Naprawdę jaka jesteś ?" (08.03.2011 r.)
Dnia 8 marca wychowankowie Ośrodka zaprosili wszystkie Panie na uroczystość z okazji Dnia kobiet. Wykonali przedstawienie "Naprawdę jaka Jesteś ?" składające się z cytatów sławnych ludzi, tekstów poetyckich, piosenek, skeczy i prezentacji multimedialnej. W spotkaniu wzięły udział Prezes Sądu Okręgowego pani Ewa Dikolenko oraz Dyrektor Sadu Okręgowego pani Teresa Czaplińska. Spektakl jest dedykacją dla pracujących w Ośrodku kobiet.
Organizacja uroczystości - Witold Zając,
Przygotowanie spektaklu - Elżbieta Cichecka i Marek Redlich,
Dekoracja - Anna Ratajczyk,
Prezentacja multimedialna - Sylwester Kuciak.

Galeria
Tekst - Elżbieta Cichecka, opracowanie - S.K., foto - D.O.M., opublikował 11.03.2011 r. - S.K.*
Konkurs "Mityczni bohaterowie" (02.03.2011 r.)
2 marca 2011 r. odbył się w naszym ośrodku konkurs "MITYCZNI BOHATEROWIE". Do rywalizacji przystąpiło jedenastu uczniów. Wychowankowie przez kilkadziesiąt minut podróżowali przez mitologiczne krainy, od Krety, aż po Teby, Kolchidę i Olimp. Spotykali bogów, tytanów, herosów, potężnych władców i zwykłych śmiertelników. Wykazali się imponującą wiedzą i wytrwałością w zmaganiach o zwycięski laur. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Konkurs przygotowała polonistka pani Joanna Wojcieszak.
Galeria
Opracowanie - Joanna Wojcieszak, foto - S.K., opublikował 04.03.2011 r. - S.K.*
Turniej Bilarda Stołowego (15.02-18.02.2011 r.)
Od 15 do 18 lutego 2011 r. w Ośrodku rozegrano Turniej Bilarda Stołowego, do którego zgłosiło się 18 wychowanków. Bezkonkurencyjni okazali się wychowankowie grupy II, którzy zajęli I i III miejsce. 22 lutego br. zdobywców trzech pierwszych miejsc wyróżniono nagrodami wraz z dyplomem. Sędzią Głównym Turnieju był pan Krzysztof Bielawski.
Galeria
Opracowanie - D.O.M., foto - D.O.M., opublikował 22.02.2011 r. - S.K.*
Turniej siatkówki (31.01-04.02.2011 r.)
Od 31.01.2011 r. do 04.02.2011 r. odbywał się w internacie MOAS-u międzygrupowy turniej piłki siatkowej. Tabela końcowa wygląda następująco:
 • Miejsce I - Grupa V
 • Miejsce II - Grupa IV
 • Miejsce III - Grupa III
 • Miejsce IV - Grupa II
Organizatorem turnieju był wychowawca Radosław Dziubasik.

Galeria
Opracowanie - Radosław Dziubasik, foto - Radosław Dziubasik, opublikował 22.02.2011 r. - S.K.*
Wycieczka zawodoznawcza do firmy "KOSPEL" - 10.02.2011 r.
W dniu 10.02.2011 w ramach kontaktów ze środowiskiem otwartym przeprowadzono wycieczkę zawodoznawczą uczniów Zasadniczej szkoły zawodowej do zakładu przemysłowego "KOSPEL" w Koszalinie. Organizatorem zwiedzania był nauczyciel zawodu Zbigniew Mazurek.
Galeria
Opracowanie - Krzysztof Kotowicz, foto -Krzysztof Kotowicz, opublikował 21.02.2011 r. - S.K.*
Koncert Zespołu "Powstanie Sound System" - 10.02.2011 r.
"Powstanie Sound System" to projekt muzyków rockowej formacji "Porozumienie", która 10 lutego spotkała się z wychowankami Ośrodka. Muzycy zaprezentowali swoje utwory przedstawiając w nich realne zagrożenia na jakie może natknąć się młody człowiek.
Galeria
Opracowanie - D.O.M., foto - D.O.M., opublikował 21.02.2011 r. - S.K.*
Wizyta Janusza Waścińskiego - 05.02.2011 r.
Po 33 latach i tym razem zupełnie dobrowolnie, odwiedził nas Janusz Waściński, wychowanek Zakładu Poprawczego w Koszalinie w latach 1976-1977. Gość z sentymentem zwiedzał stare kąty i dość długo przebywał na grupie II, której był wychowankiem. Następnie w klubie spotkał się z wychowankami MOAS-u, przedstawiając swoje utwory z ostatniej płyty pt. "Wybór". Ten niecodzienny koncert przeplatany wspomnieniami o walce z uzależnieniem pokazał, iż warto dążyć do celu.
pełna informacja
Po 33 latach i tym razem zupełnie dobrowolnie, odwiedził nas Janusz Waściński, wychowanek Zakładu Poprawczego w Koszalinie w latach 1976-1977. Gość z sentymentem zwiedzał stare kąty i dość długo przebywał na grupie II, której był wychowankiem. Następnie w klubie spotkał się z wychowankami MOAS-u, przedstawiając swoje utwory z ostatniej płyty pt. "Wybór". Ten niecodzienny koncert przeplatany wspomnieniami o walce z uzależnieniem pokazał, iż warto dążyć do celu.
PS. A oto wiadomość jaką otrzymaliśmy po wizycie:
"Witam tutaj Janusz Waściński, właśnie z żoną wróciliśmy ze spotkania z Koszalina od Państwa. Chciałem podziękować, że mogłem wziąć udział w spotkaniu i zagrać moją muzykę i podzielić się doświadczeniem życiowym. To co zobaczyłem dotyczy zmian w internacie i podejścia do młodych ludzi tam przebywających. Powiem krótko - jest to kapitalna sprawa ... - Pozdrawiam Janusz.

Galeria
Opracowanie - D.O.M., foto - S.K., opublikował 21.02.2011 r. - S.K.*
Otwarcie nowej sali zajęć terapeutycznych MOAS-u - 01.02.2011 r.
W dniu 1 lutego 2011 r. w ośrodku naszym rozpoczęła działalność "sala zajęć terapeutycznych", w której realizowane będą różne formy pracy z wychowankami zakładu:
 • psychoterapeutyczne
 • socjoterapeutyczne
 • korekcyjne i relaksacyjne.
Salę przygotowali i opiekę nad zajęciami sprawować będą specjaliści zespołu diagnostyczno-korekcyjnego naszej placówki.

Galeria
Opracowanie - Krzysztof Wielicki, foto - S.K., opublikował 01.02.2011 r. - S.K.*
Obóz narciarski - Szklarska Poręba 16-23.01.2011 r.
W dniach 16 - 23.01.2011 roku grupa wyróżniających się wychowanków (nauka i zachowanie) przebywała w Szklarskiej Porębie. Przez okres tygodnia chłopcy pod opieką instruktora uczyli się bądź szlifowali narciarskie umiejętności. Poznali też piękno Karkonoszy oraz zwiedzali Szklarską Porębę, Karpacz i Jelenią Górę.
Galeria
Opracowanie - Lesław Fukiet, foto - Łukasz Fukiet, opublikował 21.02.2011 r. - S.K.*
Koncert młodzieży z Gimnazjum nr 7 w Koszalinie i wychowanków MOAS-u - 30.01.2011 r.
W niedzielę 30.01.2011 r. odbył się w naszym klubie koncert uczniów Gimnazjum nr 7 w Koszalinie. W koncercie uczestniczyli również nasi wychowankowie, którzy wraz z młodymi gośćmi zaprezentowali swoje talenty wokalne i muzyczne. Należy pochwalić wszystkich wykonawców za wysoki poziom prezentowanych utworów oraz pasję z jaką je wykonywali. Organizatorem koncertu był pan Marek Redlich. Dziękujemy i liczymy, że takie koncerty będą się powtarzać.
Galeria
Opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 31.01.2011 r. - S.K.*
Wytwory ćwiczeń praktycznych uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej MOAS
Wytwory ćwiczeń praktycznych wychowanków uczących się zawodu stolarz.
Nauka zawodu prowadzona jest pod kierunkiem - mgr Dariusza Wesołego.
Wytwory ćwiczeń praktycznych uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej o profilu ślusarz.
Prowadzący praktyczną naukę zawodu mgr Zbigniew Mazurek.

Galeria
Opracowanie - Krzysztof Kotowicz, foto - archiwum własne, opublikował 27.01.2011 r. - S.K.*
Spotkanie z Sławomirem Pikułą Prezesem WOPR w Koszalinie - 25.01.2011 r.
25 stycznia br. odwiedził nas w klubie Sławomir Piłuła Prezes Środkowopomorskiego Regionalnego WOPR w Koszalinie, który na spotkaniu z wychowankami MOAS przedstawił podstawowe zadania oraz organizację kąpielisk i działań ratowniczych. Ponadto zapoznał wychowanków z aktualną ofertą kursów prowadzonych przez WOPR. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się kursy młodszego ratownika oraz sternika motorowodnego, na które zgłosiło się 21 wychowanków. Podczas spotkania powstała grupa inicjatywna w zakresie utworzenia przy ośrodku dwóch drużyn ratownictwa wodnego WOPR, które w okresie letnim będą patrolować jezioro Jamno.
O powstaniu drużyn powiadomimy wkrótce.

Galeria
Opracowanie - D.O.M., foto - .D.O.M., opublikował 27.01.2011 r. - S.K.*
Prace społecznie użyteczne - Dom Samotnej Matki
W ramach praktycznej nauki zawodu uczniowie-wychowankowie klasy malarz-tapeciarz naszego ośrodka wykonują prace społecznie użyteczne w Domu Samotnej Matki w Koszalinie ul. Wojska Polskiego 13.
Galeria
Opracowanie - Jacek Łęgowski, foto - Jacek Łęgowski, opublikował 26.01.2011 r. - S.K.*
Białka Tatrzańska - 08.01.2011 r. - 14.01.2011 r.
Na początku roku - w dniach 08-14.01.2011 odbył się wyjazd pracowników MOAS na narty do Białki Tatrzańskiej. Przez tydzień mogliśmy rozkoszować się szusowaniem z Kotelnicy. Jak zwykle wypoczynek na Podhalu nie mógł odbyć się bez wizyty w Zakopanem, jak i w "Termach" Bukowiny Tatrzańskiej gdzie ulegaliśmy leczniczym wpływom wód termalnych.
Galeria
Opracowanie - S.K., foto - Archiwum własne, SK , opublikował 25.01.2011 r. - S.K.*
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - 09.01.2011 r.
Po Świętach, tradycyjnie zaczęliśmy składać puszki dla wolontariuszy "Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy", zbierających datki na terenie Koszalina. Pomimo, iż składanie dość dobrze nam szło nie pobiliśmy rekordu z 2009 roku kiedy to złożyliśmy i okleiliśmy 456 puszek w 1 godzinę i 50 minut. W tym roku było ich trochę więcej (510 szt.) i powstał z nich ładny mur.
Koledzy z Hostelu i grupy I pomagali organizatorom 9 stycznia w trakcie koncertu WOŚP w Koszalinie. Nasza praca została doceniona przez samego Jurka Owsiaka, który podpisał nam plakat z 19 finału WOŚP. Plakat ten z dedykacją odebrał Dyrektor MOAS pan Lesław Fukiet tuż przed "światełkiem do nieba".

Galeria
Opracowanie - DOM, foto - DOM, SK , opublikował 19.01.2011 r. - S.K.*
Spotkanie z Tomaszem Waleńskim - wicemistrzem świata w kickboxingu - 17.01.2011 r.
17 stycznia 2011 roku w klubie gościliśmy pana Tomasza Waleńskiego byłego wicemistrza świata i Europy amatorów, wielokrotnego mistrza Polski oraz kilkukrotnego zdobywcy Pucharu Świata w kickboxingu wersji full contact. Po obejrzeniu walk i poznaniu zasad zaprezentowali się nasi wychowankowie trenujący w sekcji bokserskiej powstałej przy Ośrodku.
pełna informacja
17 stycznia 2011 roku w klubie gościliśmy pana Tomasza Waleńskiego byłego wicemistrza świata i Europy amatorów, wielokrotnego mistrza Polski oraz kilkukrotnego zdobywcy Pucharu Świata w kickboxingu wersji full contact. Po obejrzeniu walk i poznaniu zasad zaprezentowali się nasi wychowankowie trenujący w sekcji bokserskiej powstałej przy Ośrodku. Pokazali podstawowe formy treningu, natomiast Gość zademonstrował techniki nożne stosowane w kickboxingu. Podczas spotkania każdy mógł poczuć się jak prawdziwy pięściarz, zaś wybrańcy mogli także "znokautować" mistrza...

Galeria
Opracowanie - DOM, foto - DOM, opublikował 21.01.2011 r. - S.K.