Młodzieżowy Ośrodek Adaptacji Społecznej
ul. 4-go Marca 36
75-708 Koszalin
Email: moas@moas.koszalin.pl

Tel. 94 348 60 70 (Centrala)
Tel. 94 342 52 18 (Sekretariat)
Tel./fax 94 342 40 94


Archiwum wiadomości i wydarzeń 2012 roku


Wychowankowie MOAS-u ministrantami w Koszalińskiej Katedrze.
16 grudnia 2012 w trzecią niedzielę adwentu zwana w liturgii niedzielą „Gaudete” - czyli radości, w katedrze przeżywaliśmy prawdziwie radosną uroczystość. Do grona liturgicznej służby ołtarza dołączyli nowi ministranci. Wśród nowo promowanych są wychowankowie MOAS-u: Jacek, Kacper i Dominik. Nowym ministrantom gratulujemy i życzymy wielu dobrych przeżyć w nowej wspólnocie!!!

Galeria
Tekst i foto - Ks. Mariusz Ambroziewicz, opracowanie - S.K., opublikował 19.12.2012 r. - S.K.*
OGÓLNOPOLSKI KONKURS GERMANISTYCZNY „SEZAM”
W dniu 13.12.2012r. miała miejsce III edycja Ogólnopolskiego Konkursu Germanistycznego „Sezam”. W konkursie wzięło udział 10 naszych gimnazjalistów, których zadaniem było rozwiązanie testu składającego się z 30 pytań. Koordynatorem konkursu był nauczyciel języka niemieckiego Daniel Irzyk. Wyniki poznamy w lutym 2013 roku, a za naszych uczniów trzymamy kciuki.

Galeria
Tekst - Danie Irzyk, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 19.12.2012 r. - S.K.*
Mistrzostwa Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej ministrantów
W sobotę 24 listopada 2012 roku ministranci w całej diecezji ustawili piłki na środku halowego boiska i zaczęli walkę o tytuł MISTRZA diecezji. Zwycięzcy poszczególnych kategorii oprócz tytułu Mistrza wywalczą możliwość wyjazdu na Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza. W pierwszym etapie ministranci z Koszalińskiego Katedralnego Klubu Sportowego a wśród nich wychowankowie MOAS-u - Paweł, Kacper, Dominik, Piotrek i Jacek stoczyli trzy pojedynki. W pierwszym bezbramkowo zremisowali z Ministrantami z Polanowa. W drugim starciu rozgromili ministrantów z parafii Ducha Świętego z Koszalina wygrywając 3:1. W trzecim mieczu zremisowanym 0:0 z parafia NSPJ z Białogardu zapewnili sobie awans do fazy półfinałowej.

Galeria
Tekst i foto - Ks. Mariusz Ambroziewicz, opracowanie - S.K., opublikował 19.12.2012 r. - S.K.*
MIĘDZYGRUPOWY HALOWY TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ
W dniach 19.11.2012 do 23.11.2012 roku w hali sportowej naszej placówki odbył się Międzygrupowy Halowy Turniej Piłki Nożnej – runda jesienna 2012. W zawodach uczestniczyły reprezentacje czterech naszych grupy wychowawczych oraz hotelu. Rozgrywki prowadzone były systemem ,,każdy z każdym’’. Rozegrano łącznie sześć spotkań piłkarskich. W tym roku zwycięstwo w turnieju przypadło III grupie wychowawczej.
Wyniki końcowe turnieju:
 • I miejsce - Grupa III,
 • II miejsce - Grupa I/hostel,
 • III miejsce - Grupa IV,
 • IV miejsce - Grupa II.

Galeria
Tekst - Cezary Kłyk, opracowanie - S.K., foto - archiwum MOAS, opublikował 19.12.2012 r. - S.K.*
TURNIEJ W PIŁCE SIATKOWEJ
Między 10 a 12 listopada 2012 roku odbył się w MOAS-ie Międzygrupowy Turniej w Piłce Siatkowej. W rozgrywkach prowadzonych systemem „każdy z każdym” uczestniczyły grupy wychowawcze internatu i hostelu. Po rozegraniu sześciu spotkań zwycięską drużyną okazała się Grupa III. Pozostałe miejsca zajęły odpowiednio Grupa II, Grupa IV i Grupa I/Hostel.

Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - archiwum MOAS, opublikował 19.12.2012 r. - S.K.*
Wizyta rapera Mirosława Kolczyka
10 grudnia 2012 r. odwiedził nas raper i freestylowiec Mirosław "KOLAH" Kolczyk, który przed laty miał "konflikt z prawem" oraz doświadczył zgubnego wpływu środków odurzających. "KOLAH" opowiedział nam historię swego życia oraz przedstawił autorskie utwory, które spotkały się z dużym uznaniem. Podczas spotkania zaproponował zabawę tworzenia rymów w oparciu o słowa przekazane przez widzów, udowadniając iż jest pod tym względem wyjątkowym mistrzem.
Galeria
Tekst - D.O.M., opracowanie - S.K., foto - D.O.M., opublikował 12.12.2012 r. - S.K.*
Konkurs wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu
Po raz kolejny 4 grudnia 2012 roku w klubie ośrodka odbył się Konkurs wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu. Jak co roku konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 14 wychowanków, którzy sprawdzili swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy pod okiem wykwalifikowanego ratownika. Następnie uczestnicy odpowiadali na pytania z zakresu działalności PCK i pierwszej pomocy. Po zaciętej rywalizacji i dogrywce udało wyłonić się zwycięzców, którzy otrzymali wartościowe nagrody. Konkurs zorganizowali pan Bernard Krupski, Agnieszka Krukowska i Agnieszka Wilusz. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy!
Galeria
Tekst - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K., foto - D.O.M., opublikował 12.12.2012 r. - S.K.*
Poznajemy tradycje bożonarodzeniowe
W dniu 28 listopada grupa wychowanków uczestniczyła w zajęciach muzealnych na temat: Piernikowe tradycje. Podczas zajęć tych wychowankowie mieli możliwość zapoznania się z tradycją wypiekania pierników, poznali przyprawy korzenne, składniki i technikę sporządzania ciasta, znaczenie kształtów pierniczków oraz samodzielnie mogli przygotować i upiec swoje pierniczki.
Galeria
Tekst - Anna Ratajczyk, opracowanie - S.K., foto - Anna Ratajczyk, opublikował 10.12.2012 r. - S.K.*
Konkurs wiedzy - "Co wiemy o honorowym krwiodawstwie?"
W dniu 22 listopada 2012 r. wychowanek naszego ośrodka - Marek Anysz, pod opieką pani Agnieszki Krukowskiej wziął udział w Rejonowym Konkursie Wiedzy pod hasłem "Co wiem o honorowym krwiodawstwie?". W ramach konkursu wychowanek rozwiązał test składający się z 45 pytań i Zajął III miejsce. Gratulujemy!
Galeria
Tekst - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K., foto - Agnieszka Krukowska, opublikował 03.12.2012 r. - S.K.*
Wyjazd w nagrodę do Akwaparku
Tradycyjnie każdego roku w MOAS toczy się sportowa rywalizacja pomiędzy poszczególnymi grupami wychowawczymi. W październiku bieżącego roku został rozegrany międzygrupowy turniej piłki nożnej. Tym razem zwyciężyła grupa III, która zdobyła komplet punktów. W nagrodę wychowankowie tej grupy, wspólnie z wychowawcami, pojechali do Parku Wodnego ,,Jan” w Darłowie. Jak się bawili? Sami oceńcie.
Galeria
Tekst - Leszek Chwist, opracowanie - S.K., foto - Leszek Chwist, opublikował 26.11.2012 r. - S.K.*
II Halowy Turniej Piłki Nożnej Dekanatu Koszalin
17 XI w koszalińskiej katedrze zgromadzili się ministranci dekanatu Koszalin. W chwili modlitwy i skupienia uczestniczyli również wychowankowie MOAS-u Paweł, Jacek i Piotr, którzy pełnią swoja służbę przy ołtarzu. Po Mszy Świętej wszyscy brali udział w rozgrywkach II Halowego Turnieju Piłki Nożnej Dekanatu Koszalin. po sportowej walce udało się naszej drużynie wywalczyć III miejsce. Młodsi koledzy również zajęli III miejsce.
Galeria
Tekst - Ks. M. Ambroziewicz, opracowanie - S.K., foto - Ks. M. Ambroziewicz, opublikował 26.11.2012 r. - S.K.*
„Drogi Polaków do wolności” – Dzień Niepodległości
12 listopada wychowankowie grupy IV zaprezentowali swoją propozycję uczczenia Święta Niepodległości – wystąpili w przedstawieniu „Drogi Polaków do wolności”. Ta niecodzienna lekcja historii, przeprowadzona w przepięknej scenografii, dostarczyła wielu wzruszeń zgromadzonym widzom. Prezentacja multimedialna oraz rozbrzmiewające przy muzycznym akompaniamencie piosenki żołnierskie uatrakcyjniły przekazywane treści historyczne. Nad całością czuwali wychowawcy: Paweł Młynarczyk, Marek Redlich i Elżbieta Cichecka. Wsparcie informatyczne – Sylwester Kuciak.
Galeria
Tekst - Elżbieta Cichecka, opracowanie - S.K., foto - D.O.M., opublikował 26.11.2012 r. - S.K.*
"Cztery Pory Tradycji" w Muzeum
W dniu 8 listopada grupa wychowanków uczestniczyła w zajęciach z cyklu "Cztery Pory Tradycji" organizowanych przez Muzeum Okręgowe w Koszalinie. Tym razem tematem zajęć były wróżby andrzejkowe. Wychowankowie mieli okazję zapoznać się z tradycja obchodów Dnia Świętego Andrzeja - patrona panien i Świętej Katarzyny - patronki kawalerów. Podczas zajęć wychowankowie poznawali tradycyjne wróżby andrzejkowe, a także wiele tych mniej znanych. Krótka zabawa pozwoliła im w praktyce wykorzystać zdobytą wiedzę. Szczególnie atrakcyjne było lanie wosku, a następnie interpretowanie uzyskanych form. Jednemu trafi się żona z przysłowiowym sercem na dłoni, drugiemu mądra, a jeszcze inny bogato się ożeni. A że moc posiadają tylko wróżby wykonane w przeddzień danego święta - te dzisiejsze potraktujemy z przymrużeniem oka.
Galeria
Tekst - Anna Ratajczyk, opracowanie - S.K., foto - Anna Ratajczyk, opublikował 26.11.2012 r. - S.K.*
Przedstawienie pt.: "Alibi".
7 listopada br. w Klubie oglądaliśmy przedstawienie zatytułowane "Alibi" opowiadające o perypetiach szalikowca oraz nieodwracalnych konsekwencjach nieprzemyślanych czynów. Pouczająca historia , przedstawiana przez aktorów z Krakowa przestrzegła nas przed nieodpowiednimi zachowaniami, będąc jednocześnie formą edukacji prawnej.
Galeria
Tekst - D.O.M., opracowanie - S.K., foto - D.O.M., opublikował 26.11.2012 r. - S.K.*
Wieczór poetycki... tym, którzy odeszli.
Listopad to w naszej kulturze miesiąc zadumy i refleksji, dlatego też nasi uczniowie przygotowali i poprowadzili wieczór poetycki, który zadedykowaliśmy naszym bliskim i przyjaciołom...tym, którzy odeszli. Zapach liści i palących się świec, nastrojowa muzyka, piękne wiersze i modlitwa sprawiły, że każdy z nas poddał się atmosferze tych wyjątkowych dni. Mieliśmy czas, aby choć przez chwilę pomyśleć o tym, jak kruche jest życie, o tym, co powinno być w nim najważniejsze... czyli drugi człowiek, oraz o tym, że śmierć czasami zabiera zbyt szybko tych, których kochamy. Może właśnie dlatego warto być dobrym? Żeby nie żałować...żeby się nie spóźnić. Nad przebiegiem uroczystości czuwali nauczyciele - Joanna Wojcieszak i Witold Zając.
Galeria
Tekst - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., foto - D.O.M., opublikował 26.11.2012 r. - S.K.*
Braterskie spotkanie – czyli sparing z ministrantami od Michała Archanioła
2 listopada na wieczornej Mszy Świętej zebrała się pokaźna grupka naszych ministrantów i wychowanków MOAS-u. Okazja była modlitwa za wszystkich zmarłych ale i długo oczekiwany wyjazd na sparing do Świdwina. Z ministrantami od Michała Archanioła sparowaliśmy już wielokrotnie, byliśmy również na wspólnym wyjeździe na ostatnie Mistrzostwa Polski LSO. Bilans dotychczasowych spotkań przemawiał na cześć gospodarzy, ale jechaliśmy z nadzieją dobrej walki i może wygranej? Niestety cel zrealizowaliśmy w połowie – walka była dobra, zacięta i w większości wyrównana. Wynik jednak kolejny raz wskazał na zwycięstwo Świdwina.
Na koniec dotarła do nas smutna wiadomość o tragicznym wypadku i śmierci Tomka i Przemka – ministrantów z Osiek, którzy podobnie jak my w ten listopadowy wieczór jechali z księdzem zagrać w piłkę… Pozostałym dwóm ministrantom i księdzu Zygmuntowi życzymy powrotu do zdrowia i pełni sił. Nie załamujcie się – jesteśmy z Wami!!!

Galeria
Tekst - Ks. M. Ambroziewicz, opracowanie - S.K., foto - Ks. M. Ambroziewicz, opublikował 26.11.2012 r. - S.K.*
W NOCNĄ DROGĘ ZE ŚWIĘTYMI
Od kilku lat w naszym mieście organizowana jest NOC ŚWIETYCH. Jest ona uroczystym przeżywaniem wigilii UROCZYSTOSCI WSZYSTKICH ŚWIETYCH. W tym roku po spotkaniu w katedrze, na którym zawiązano wspólnotę ze świętymi, wraz z nimi wyruszyliśmy w drogę ulicami miasta do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego. Tu podczas uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem ks. Bp. Edwarda uwielbialiśmy Boga za dar niezliczonej liczby świętych. W przebiegu tych uroczystości nie zabrakło również naszych ministrantów: Damiana, Pawła, Piotrka, Kacpra i Krzyśka – wychowanków MOAS-u.
Galeria
Tekst - Ks. M. Ambroziewicz, opracowanie - S.K., foto - Ks. M. Ambroziewicz, opublikował 26.11.2012 r. - S.K.*
III ROWEROWE SPOTKANIA PODRÓŻNIKÓW
27 listopada 2012r. w miejscowości Węgorzewo zjechali się podróżnicy, których połączyła pasja do poznawania świata z perspektywy roweru. Wśród licznych prezentacji i opowieści nie zabrakło naszej relacji z wyprawy do Kotoru. Wiosną Marek – wychowanek ośrodka uczestniczący w wyprawie - wielokrotnie przemykał rowerem przez Węgorzewo przygotowując się do wakacyjnej przygody - teraz miał okazję się nią pochwalić.
Galeria
Tekst - Ks. M. Ambroziewicz, opracowanie - S.K., foto - organizator spotkania, opublikował 26.11.2012 r. - S.K.*
Coroczne porządkowanie opuszczonych grobów na cmentarzu.
Jak co roku, przed pierwszym listopada, wychowankowie grup II i III wraz z wychowawcami porządkowali opuszczone lub zaniedbane groby i teren wokół nich. W ten sposób kilkadziesiąt grobów (głównie dzieci) na cmentarzu komunalnym w Koszalinie zostało uporządkowane.
Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - R. Dziubasik, L. Chwist, opublikował 08.11.2012 r. - S.K.*
Integracyjny turniej piłki nożnej
W dniu 20 października 2012 r. na boiskach trawiastych naszego ośrodka zorganizowaliśmy integracyjny turniej piłki nożnej o Puchar Dyrektora MOAS w Koszalinie. W turnieju brały udział cztery zespoły: Drużyna ZHP z Koszalina, Drużyna Ministrantów z Katedry w Koszalinie oraz dwa zespoły wychowanków naszej placówki. W ramach turnieju rozegrano sześć meczy, które odbywały się w sportowej atmosferze. Dopisała nam super pogoda!!! Zwycięskim zespołem okazała się drużyna wychowanków MOAS I. Kolejne miejsca zajęły zespoły: MOAS II, Ministranci z Katedry i Harcerze ZHP Koszalin. Turniej zakończyliśmy przy wspólnym grillu zajadając się kiełbaskami i kaszanką.
Galeria
Tekst - Robert Popek, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 08.11.2012 r. - S.K.*
Jesienne spływy kajakowe - szkołą kształtowania charakteru.
W październiku, korzystając ze sprzyjających warunków pogodowych wychowankowie grupy IV wybrali się na dwa spływy kajakowe. Jak się szybko okazało podczas spływu Radwią, jesienna aura potrafi być kapryśna. Impreza przybrała charakter szkoły przetrwania zakończonej sprawdzianem wytrzymałości fizycznej i psychicznej wychowanków a także opiekunów. Kolejny, dwudniowy spływ Brdą, to zupełnie inna bajka. Dzięki pięknej, słonecznej i wyjątkowo ciepłej pogodzie, uczestnicy na własnej skórze odczuli sens określenia „złota polska jesień”. Piękno otaczającej przyrody wprost olśniewało paletą ciepłych jesiennych barw. Tym razem, udział w spływie był prawdziwą przyjemnością dla ciała i dla ducha.
Galeria
Tekst - Paweł Młynarczyk, opracowanie - S.K., foto - Paweł Młynarczyk, opublikował 08.11.2012 r. - S.K.*
Targi motoryzacji w Koszalinie
Zwykle w listopadzie, a w tym roku zdecydowanie wcześniej, bo już pod koniec września odbyły się w Koszalinie kolejne Bałtyckie Targi Motoryzacji. Tak ciekawa impreza nie umknęła uwadze naszych młodych miłośników motoryzacji. Podczas zwiedzania ekspozycji każdy z wychowanków mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Warto marzyć.
Galeria
Tekst - Paweł Młynarczyk, opracowanie - S.K., foto - Paweł Młynarczyk, opublikował 08.11.2012 r. - S.K.*
Współpraca ze środowiskiem lokalnym.
W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym wychowankowie MOAS-u pracowali przy odnawianiu ogrodzenia na obiektach sportowych przy Szkole Muzycznej w Koszalinie. Za tak duży wkład pracy nasi chłopcy mają możliwość korzystania z kortów i pod okiem instruktora mogą doskonalić swoje umiejętności gry w tenisa ziemnego.
Galeria
Tekst - Władysław Cichecki, opracowanie - S.K., foto - Władysław Cichecki, opublikował 19.10.2012 r. - S.K.*
Wspomnienia z wyprawy rowerowej Koszalin – Kotor (Czarnogóra).
7 października w Klubie MOAS-u zgromadzili się wychowankowie i wychowawcy. Mieliśmy okazję wspólnie obejrzeć zdjęcia z wakacyjnej wyprawy wychowanka Marka, który podróżując rowerem w sierpniu dotarł z Koszalina do Kotoru w Czarnogórze. Zdjęcia dokumentowały 11 dniowa drogę rowerem i 1900 km ciężkiego fizycznego wysiłku. wszyscy mogli podziwiać piękne krajobrazy z trasy wiodącej przez Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę oraz Czarnogórę. nie zabrakło też zdjęć z wypoczynku w Budapeszcie, Sarajewie, Kotorze, Budwie, Dubrowniku, Medjugorie i Mostarze. Po niedzielnym spotkaniu już nikt nie miał wątpliwości, że Marek dzięki uporowi i silnej woli, dokonał rzeczy niezwykłej.
Galeria
Tekst - ks. M. Ambroziewicz, opracowanie - S.K., foto - ks. M. Ambroziewicz, opublikował 19.10.2012 r. - S.K.*
Spotkanie z ciekawym człowiekiem - podróżnikiem Mariuszem KURCEM.
10 października br., po raz kolejny spotkaliśmy się w klubie ośrodka ze znanym podróżnikiem ze Szczecina Mariuszem Kurcem, który tym razem opowiadał nam o swojej ostatniej wyprawie do Afryki. Jak zwykle wzbudził on duże zainteresowanie, które zostało spotęgowane po przedstawieniu własnych przeżyć. Opowieść dokumentowana filmem z wypraw poza zainteresowaniem wzbudziła także podziw, co znalazło odzwierciedlenie w ilości wspólnych zdjęć zrobionych na zakończenie spotkania.
Galeria
Tekst - D.O.M., opracowanie - S.K., foto - D.O.M., opublikował 16.10.2012 r. - S.K.*
JESIENNY POWRÓT NA HALĘ SPORTOWĄ
1 października ministranci katedry i zawodnicy Koszalińskiego Katedralnego Klubu Sportowego rozegrali pierwszy po wakacjach sparing piłkarski z ministrantami NSPJ w Białogardzie. Gościliśmy na sportowej hali LO w Białogardzie. W meczu zagrał Piotr ministrant i wychowanek MOAS-u.
Galeria
Tekst i foto - Ks. Mariusz Ambroziewicz, opracowanie - S.K., opublikował 16.10.2012 r. - S.K.*
KALP - kolejne starcie!
W dniu 01.10.2012 r. w ramach rozgrywek Koszalińskiej Amatorskiej Ligii Piłkarskiej odbył się mecz pomiędzy MOAS Koszalin i liderem rozgrywek drużyną Kartelu. Po zaciętym i wyrównanym pojedynku, nasza drużyna pokonała Kartel 6:3. Mecz wzbudził zainteresowanie wśród wychowanków naszego Ośrodka, którzy wspólnie z wychowawcą Danielem Irzykiem gorąco dopingowali swoich kolegów z boiska.
Galeria
Tekst - Daniel Irzyk, opracowanie - S.K., foto - Witold Zając, opublikował 03.10.2012 r. - S.K.*
Rowerem nad morze
W dniu 27 września 2012 roku wychowankowie grupy IV pod opieką wychowawcy Jarosława Wróbel brali udział w turystyczno – krajoznawczej wycieczce rowerowej nad morze – Mielno. Mimo niesprzyjającej pogody wycieczka się udała i nikogo deszcz nie pokropił. Była też gorąca herbata i bliskie spotkanie z morsem. Podopieczni już teraz czekają na kolejną wycieczkę rowerową.
Galeria
Tekst - Jarosław Wróbel, opracowanie - S.K., foto - Jarosław Wróbel, opublikował 03.10.2012 r. - S.K.*
Na projekcji filmu "Jesteś Bogiem"
W dniu 26.09.2012 r. nasi wychowankowie z grupy III obejrzeli długo oczekiwany film "Jesteś Bogiem". Recenzja? "Film zacny".
Galeria
Tekst - Bogusław Herman, opracowanie - S.K., foto - Bartosz Tomaszewski, opublikował 28.09.2012 r. - S.K.*
Prezentacja zespołów AZS sezonu 2012/2013
W dniu 20.09.2012 r. wychowankowie naszego ośrodka wzięli udział w prezentacji zespołów koszykówki mężczyzn AZS Koszalin i piłki ręcznej kobiet AZS Politechnika Koszalińska, przed rozpoczynającymi się rozgrywkami ligowymi sezonu 2012/2013. Impreza odbyła się nowej hali widowiskowo-sportowej, przy udziale koszalińskiej orkiestry symfonicznej pod dyrekcją Adam Sztaby. Nasi wychowankowie mieli możliwość bliższego poznania zawodników obydwu drużyn, a także wysłuchania, po raz pierwszy na żywo, muzyki w wykonaniu orkiestry symfonicznej. Taka forma zajęć cieszyła się u wychowanków dużym zainteresowaniem.
Galeria
Tekst - Andrzej Kubas, opracowanie - S.K., foto - Andrzej Kubas, opublikował 28.09.2012 r. - S.K.*
Sprzątanie okolic łowiska "Rajska Wyspa"
W dniu 21 września w podziękowaniu za udostępnienie łowiska "Rajska Wyspa" został zorganizowany wyjazd, którego celem było uprzątnięcie brzegu jeziora z zalegających śmieci. Akcja zakończyła się pełnym sukcesem, a jej dopełnieniem było ognisko z kiełbaskami.
Galeria
Tekst - Bartłomiej Potaczek, opracowanie - S.K., foto - Paweł Jarmoluk, opublikował 26.09.2012 r. - S.K.*
Dzień otwarty Radia Koszalin
Dzień otwarty Radia Koszalin to świetna okazja żeby zobaczyć to, co na co dzień można tylko usłyszeć. W dniu 23.09.2012 r. wychowankowie IV grupy skorzystali z takiej okazji i sami mogli się przekonać jak wyglądają kulisy naszej rozgłośni oraz praca dziennikarzy radiowych. Miła atmosfera, ciekawe eksponaty i oczywiście poczęstunek to tylko nieliczne atrakcje jakie czekały na nas na miejscu.
Galeria
Tekst - Tomasz Drzewiecki, opracowanie - S.K., foto - Paweł Młynarczyk, opublikował 25.09.2012 r. - S.K.*
Turniej piłki siatkowej "FAKRO-CUP" w Koszalinie
W dniu 15.09.2012r. wychowankowie III grupy pod opieką wychowawcy Bartosza Tomaszewskiego uczestniczyli w wyjściu na międzynarodowy turniej piłki siatkowej ,,FAKRO-CUP’’ O PUCHAR PREZESA GRUPY AZOTY TARNÓW. W turnieju udział wzięły cztery zespoły : Chemik Police, Allianz MTV Stuttgart 1843, ATOM Trefl Sopot oraz Vakifbank Stambuł na czele z Małgorzatą Glinką-Mogentale. Z kibicowania wychowankowie zdali egzamin wzorowo!
Galeria
Tekst - B. Tomaszewski, opracowanie - S.K., foto - B. Tomaszewski, opublikował 25.09.2012 r. - S.K.*
Zajęcia wychowawcze w kręgielni
W dniu 14 września 2012 roku czterech wychowanków wzięła udział w zajęciach wychowawczych o charakterze rekreacyjnym na kręgielni w Galerii Kosmos W Koszalinie. Godnym podkreślenia jest fakt, iż dla niektórych wychowanków była to pierwsza w życi8u okazja, by zagrać w kręgle, a mimo to w szybkim tempie przyswoili sobie reguły gry i osiągnęli najwyższe wyniki. Zajęcia bardzo się wszystkim podobały, uczniowie wykazali się dużym poczuciem humoru, "złapali bakcyla" i po zakończonej grze dopytywali się o możliwość udziału w następnych tego typu zajęciach.
Galeria
Tekst - Anna Rataczyk, opracowanie - S.K., foto - Anna Rataczyk, opublikował 25.09.2012 r. - S.K.*
Koncert "PROJEKT GENESIS CLASIC"
W dniu 7 września 2012 roku wychowankowie naszego ośrodka oraz Hostelu uczestniczyli w koncercie muzyki rokowej - wokalisty Raya Wilsona byłego członka legendarnej grupy Genesis wraz z zespołem Berlin Symphony Ensemble. Koncert odbył się w Koszalińskim Amfiteatrze. Zaprezentowano zarówno autorskie utwory Wilsona, jak i znane przeboje Genesis.
Galeria
Tekst - Cezary Kłyk, opracowanie - S.K., foto - Ł. Fukiet, T. Drzewiecki , opublikował 18.09.2012 r. - S.K.*
LEŚNE MANEWRY - PRÓCHNÓWKO 2012
W dniach od 2 do 7 lipca ministranci parafii katedralnej oraz parafii NSPJ ze Słupska i Białogardu uczestniczyli w wakacyjnych manewrach - czyli obozie ministranckim. W grupie ministrantów z koszalińskiej katedry znaleźli się oczywiście Paweł i Krzysztof. Spisywali się dzielnie. Wykazali się wysoką umiejętnością pływania kajakami (chętnie uczyli młodszych kolegów), dzielnie przygotowywali obóz do zapowiadanych nawałnic i świetnie radzili sobie w leśnym życiu.
Galeria
Tekst - Ks. M. Ambroziewicz, opracowanie - S.K., foto - Ks. M. Ambroziewicz, opublikował 20.07.2012 r. - S.K.*
Na boisku i przy grillu - ministranckie spotkanie na początek lata
23 czerwca w piękny sobotni poranek ministranci katedralni a wśród nich Paweł, Piotr i Krzysztof znaleźli się w Mierzynie. Tutejszy proboszcz ks. Jerzy wraz ze swoimi ministrantami postanowił aktywnie przywitać lato. Oprócz gospodarzy i nas, byli obecni ministranci z Dygowa. Było bardzo sportowo i radośnie - dobry początek lata.
Galeria
Tekst - Ks. M. Ambroziewicz, opracowanie - S.K., foto - Ks. M. Ambroziewicz, opublikował 20.07.2012 r. - S.K.*
Zakończenie roku szkolnego w MOAS-ie
30 czerwca byliśmy uczestnikami wzruszającej uroczystości. Zakończenie roku szkolnego 2011/2012 połączyliśmy z pożegnaniem wieloletniego dyrektora placówki Pana Lesława Fukieta, który postanowił skorzystać z uroków życia i przekazać kierowanie zakładem na ręce Pana Dyrektora Bogusława Hermana. Wychowankowie mieli ostatnią okazję, aby pięknymi słowami i piosenkami wyrazić swoją wdzięczność dyrektorowi za okazane im serce, zrozumienie, siłę i wielką cierpliwość w prostowaniu ich wyboistych losów. W przygotowanej uroczystości śmiech przeplatał się ze łzami...jak to w życiu. Nie zabrakło też wspaniałego domowego tortu i rewelacyjnych ciast. Dziękujemy mamie naszego wychowanka, która włożyła tyle wysiłku, by w ten sposób podziękować za opiekę nad synem. Dyrektorowi życzymy samych chwil, które warto pamiętać, a naszym absolwentom zwykłego, ale szczęśliwego życia. Powodzenia. Żegnajcie!
Galeria
Tekst - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., foto - D.O.M., T. Drzewiecki, opublikował 04.07.2012 r. - S.K.*
Wycieczka rowerowa do Mielna
Dnia 17.06.2012 r. wychowankowie Hostelu pod opieką wychowawcy Mirosława Bado brali udział w wycieczce rowerowej do Mielna. Pogoda dopisała, dla niektórych chłopców był to pierwszy kontakt z naszym pięknym morzem Bałtyckim. W programie wycieczki wychowankowie mieli okazję zwiedzić przystań rybacką gdzie mogli posmakować rybę prosto z wędzarni.
Galeria
Tekst - Mirosław Bado, opracowanie - S.K., foto - Mirosław Bado, opublikował 26.06.2012 r. - S.K.*
Projekt Edukacyjny
W dniu 22.06.2012r. uczniowie klasy III gimnazjum zaprezentowali projekt edukacyjny pt: „Słynne niemieckie kluby piłkarskie – Borussia Dortmund”. Inicjatorem powstania i opiekunem nad jego realizacją był Pan Daniel Irzyk (nauczyciel języka niemieckiego). Projekt miał na celu popularyzację języka krajów niemieckojęzycznych. Wychowankowie MOAS (uczniowie kl. III G) pracowali nad przygotowaniem projektu 6 miesięcy. Efektem ich pracy była prezentacja na forum szkoły historii słynnego niemieckiego klubu piłkarskiego – Borussia Dortmund.
Galeria
Tekst - Daniel Irzyk, opracowanie - S.K., foto - Daniel Irzyk, opublikował 25.06.2012 r. - S.K.*
II Piknik Zdrowia i Bezpieczeństwa
W dniu 23.06.2012 r. wychowankowie grupy II uczestniczyli w wyjściu na II Piknik Zdrowia i Bezpieczeństwa organizowany przez Zarząd Obiektów Sportowych i Centrum Kultury 105 na Terenach Podożynkowych. Po obejrzeniu pokazów m.in. Szkoły Tańca „Pasja” , Capoeira, Judo Samuraj, Karate Kyokushin chłopcy udali się na spacer po Górze Chełmskiej .
Galeria
Tekst - Radosław Dziubasik, opracowanie - S.K., foto - Paweł Jarmoluk, opublikował 25.06.2012 r. - S.K.*
Międzygrupowy turniej piłki palantowej
W dniach 18.06 – 20.06 odbył się międzygrupowy turniej w piłkę palantową. Zawody przebiegły w dobrej i sportowej atmosferze. Po rozegraniu wszystkich meczy zwyciężyła grupa III. Dalsze miejsca zajęły kolejno grupy II, IV i I.
Galeria
Tekst - Radosław Dziubasik, opracowanie - S.K., foto - Paweł Jarmoluk, opublikował 25.06.2012 r. - S.K.*
Konkurs "Z wizytą na Olimpie"
Koniec roku już blisko, a my nadal sprawdzamy swoją wiedzę. We wtorek (19 czerwca) odbył się szkolny konkurs „Z wizytą na Olimpie”. Do rywalizacji przystąpiło 7 wychowanków. Nie tak łatwo zapamiętać imiona wszystkich bogów i bohaterów mitologicznych… Niektórych uczniów poniosła fantazja i zamiast szukać skojarzeń związanych z mitologią, odpowiadali zgodnie z tym, co akurat przyszło im do głowy…Silny jak…koń (a nie Herkules). Zachłanny jak…pazera (a nie Midas). Nauka też może być zabawna. Najwięcej punktów zdobył Adrian Pilewski i to on został naszym zwycięzcą. Konkurs przygotowała wychowawczyni Joanna Wojcieszak wraz z panią Agnieszką Krukowską.
Tekst - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., opublikował 25.06.2012 r. - S.K.*
Wiosenny Dzień Skupienia
16 czerwca nasi wychowankowie Paweł, Piotr i Krzysztof - pełniący obowiązki ministrantów w parafii katedralnej przeżywali wiosenny dzień skupienia dla ministrantów dekanatu koszalińskiego. O godz. 9.00 uczestniczyli w Mszy Świętej prymicyjnej księży: Bartosza, Arkadiusza i Mariusza. następnie wraz z kolegami z drużyny Koszalińskiego Katedralnego Klubu Sportowego walczyli w I Mistrzostwach Ministranckiej Piłki Nożnej Dekanatu Koszalin, rozegranego na boisku Bałtyku. Dzięki zaangażowaniu całej drużyny zdobyliśmy tytuł WICEMISTRZA.
Galeria
Tekst - ks. M. Ambroziewicz, opracowanie - S.K., foto - ks. M. Ambroziewicz, opublikował 25.06.2012 r. - S.K.*
Nasz udział w EURO 2012
4 czerwca pamiętnego 2012 udało nam się spotkać oko w oko z piłkarską reprezentacja Danii. Jak na dobre spotkanie piłkarskie przystało, obie strony odniosły pełne zwycięstwo. Duńczykom udał się pierwszy na polskiej ziemi trening, a my mieliśmy okazję podpatrywać uczestników Mistrzostw Europy. Wszyscy obecni na przepięknym kołobrzeskim stadionie mieli okazję w realnym wymiarze poczuć atmosferę mistrzostw EURO 2012. Oglądani przez nas piłkarze walczyli o wyniki w tym niezwykłym wydarzeniu sportowo – społecznym.
Galeria
Tekst - ks. M. Ambroziewicz, opracowanie - S.K., foto - ks. M. Ambroziewicz, opublikował 25.06.2012 r. - S.K.*
Egzamin kończący ZSZ
W dniu 18.06.2012r. uczniowie klasy II ZSZ przystąpili do pisemnej części egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. W naszej szkole absolwenci zdawali egzamin w 3 zawodach: ślusarz, stolarz, malarz-tapeciarz. Po części teoretycznej odbędą się w lipcu część praktyczna. Wyniki końcowe poznamy dopiero w sierpniu. Wszystkim podopiecznym życzymy by zdobyli jak największą ilość punktów.
Galeria
Tekst - Witold Zając, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 20.06.2012 r. - S.K.*
Niedzielny spływ kajakowy
Grupa I zorganizowała sobie niedzielny wypoczynek w formie spływu kajakowego. Wychowankowie pod opieką wychowawcy Władysława Cicheckiego i strażnika Norberta Dodery płynęli rzeką Radew od miejscowości Niedalino do Rosnowa (ok. 19 km.) podziwiając piękno przyrody i zmagając się z przeszkodami na rzece.
Galeria
Tekst - Władysław Cichecki, opracowanie - S.K., foto - Władysław Cichecki, opublikował 20.06.2012 r. - S.K.*
Polska – Czechy. Hostel w Strefie Kibica w koszalińskim amfiteatrze
Hostel uczy, wychowuje,
Hostel Polsce kibicuje!
Czy wygracie, czy przegracie,
zawsze nasze wsparcie macie!

Galeria
Tekst - Łukasz Fukiet, opracowanie - S.K., foto - Łukasz Fukiet, opublikował 20.06.2012 r. - S.K.*
Pożegnalne spotkanie przy grillu II klasy ZSZ
W dniu 16.06.2012 r. odbyło się spotkanie pożegnalne klasy II ZSZ. Uczniowie wspólnie z nauczycielami wspominali przy grillu okres spędzony w naszym ośrodku. Zgodnie twierdzili że był to czas spędzony bardzo pożytecznie. Obecny na spotkaniu pan dyrektor Bogusław Herman życzył wszystkim powodzenia na egzaminie zawodowym oraz samych sukcesów w życiu już po opuszczeniu naszych murów. Wszyscy pracownicy przyłączają się do tych życzeń. Powodzenia!!!
Galeria
Tekst - Witold Zając, opracowanie - S.K., foto - Witold Zając, opublikował 20.06.2012 r. - S.K.*
Spotkanie z reprezentantami klubu MMA GORILLAS KOSZALIN
W dniu 16 czerwca 2012 roku w hali sportowej naszego ośrodka miłośnicy sportów walki mieli niezapomnianą okazję do spotkania z trenerem Radosławem Michniewiczem oraz zawodnikiem MMA GORILLAS KOSZALIN Łukaszem Sobiepanem. Atrakcją spotkania był zaprezentowany naszym wychowankom pokaz umiejętności zawodników MMA GORILLAS KOSZALIN ,w tym zawodników – wychowanków naszego ośrodka uczęszczających na treningi do tego klubu.
Galeria
Tekst - Cezary Kłyk, opracowanie - S.K., foto - Bartosz Tomaszewski, opublikował 20.06.2012 r. - S.K.*
Gala MMA Baltic Arena - 15 czerwiec 2012 r.
Kolejny raz , tym razem w hali ZOS Gwardia w Koszalinie nasi wychowankowie uczestniczyli w imprezie sportowej - gali ,,MMA Baltic Arena '' . W trakcie imprezy zaprezentowano pięć walk MMA oraz jeden pojedynek na zasadach submission fighting (formuła walki zapaśniczej z technikami kończącymi).W walce wieczoru koszalinianin Kornel Zapadka (Berserkers Team Poland) pokonał Rosjanina Władimira Fedinema. Jednak ten pojedynek nie wzbudził wśród naszych wychowanków takich emocji jak walka pań pomiędzy wygraną tego starcia Rosjanką Janą Kunitskają a koszalinianką Sylwią Kusiak (Berserkers Team Poland).
Galeria
Tekst - Cezary Kłyk, opracowanie - S.K., foto - Robert Popek, opublikował 20.06.2012 r. - S.K.*
MOAS KIBICUJE ! ! ! !
Dzięki wspaniałemu dopingowi wychowanków i kadry Hostelu w Strefie Kibica w koszalińskim amfiteatrze – reprezentacja Polski zremisowała 1:1 z reprezentacją Rosji. Ależ były emocje!!!!
Galeria
Tekst - Łukasz Fukiet, opracowanie - S.K., foto - Łukasz Fukiet, opublikował 14.06.2012 r. - S.K.*
"Euro Weekend" z Jerzym Dudkiem
10 czerwca 2012 r. wychowankowie Hostelu pod opieką Pana Mirosława Rajkowskiego uczestniczyli w „Euro Weekendzie” zorganizowanym na terenie Centrum Handlowego „Atrium” w Koszalinie. Główną atrakcją imprezy było spotkanie z Jerzym Dudkiem.
Galeria
Tekst - Łukasz Fukiet, opracowanie - S.K., foto - Łukasz Fukiet, opublikował 14.06.2012 r. - S.K.*
Koncert rapu w MOAS-ie
10 czerwca br. odwiedził nas w Ośrodku, pochodzący z Armenii ARTASZES BAJORAN, znany jako ARCI. Urodził się on w Erewaniu i kilkanaście lat temu wraz z rodzicami oraz młodszym bratem przyjechał do Polski na Opolszczyznę gdzie mieszka do chwili obecnej. Podczas spotkania w Klubie zaprezentował swoje utwory z drugiej płyty zatytułowanej "Porzucam Babilon" oraz opowiedział o przeżyciach związanych z utratą bliskich podczas wojny oraz walką z uzależnieniem. Do spotkania, które wzbudziło duże zainteresowanie wśród wychowanków, doszło dzięki Danielowi Harasymowi za co serdecznie dziękujemy.
Galeria
Tekst - D.O.M., opracowanie - S.K., foto - D.O.M., opublikował 13.06.2012 r. - S.K.*
Wycieczka nad morze
7 czerwca wychowankowie grupy II uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej nad morze do Mielna. Ładna pogoda sprzyjała dobrej zabawie i poznawaniu roślinności nadmorskiej. Wszyscy czuliśmy się wyśmienicie, szkoda było wracać do codziennych obowiązków.
Galeria
Tekst - Paweł Jarmoluk, opracowanie - S.K., foto - Radosław Dziubasik, opublikował 13.06.2012 r. - S.K.*
Spływ kajakowy rzeką RADEW
W dniu 07.06.2012 roku wychowankowie grupy IV wypoczywali aktywnie podczas spływu kajakowego. Chłopcy mieli okazję poznać jak wiele zalet kryje w sobie ta forma wypoczynku. Pogoda dopisała, wszyscy uczestnicy bawili się doskonale; rzeka Radew to miejsce pełne wspaniałych krajobrazów, nie zabrakło więc okazji do pamiątkowych zdjęć.
Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - Daniel Szymański, opublikował 13.06.2012 r. - S.K.*
Morskie wędkowanie
W pierwszy wtorek czerwca wychowankowie MOAS brali udział w rejsie wędkarskim po Morzu Bałtyckim. Doskonałej zabawy nie była w stanie popsuć nawet choroba morska, a wędkarskie sukcesy sprawiły uczestnikom wiele radości. Dziewięć godzin rejsu to świetna okazja do aktywnego wypoczynku i mnóstwo pozytywnych wędkarskich emocji.
Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - Łukasz Fukiet, opublikował 13.06.2012 r. - S.K.*
Wycieczka po okolicy z historią w tle
Na początku czerwca wychowankowie grupy II uczestniczyli w wycieczce na której zapoznali się z historią regionu. Zwiedziliśmy głęboko w lesie znajdujące się pozostałości bazy poradzieckiej (bunkry do przechowywania rakiet z głowicami jądrowymi), pozostałości po niemieckim obozie jenieckim dla zestrzelonych lotników alianckich, Trygław – największy w Polsce głaz narzutowy oraz inne ciekawe miejsca.
Galeria
Tekst - Paweł Jarmoluk, opracowanie - S.K., foto - Bartłomiej Potaczek, opublikował 11.06.2012 r. - S.K.*
Impreza sportowa - STRONG MAN
W dniu 06.06.2012 r. w naszym ośrodku na terenach zielonych odbyła się cykliczna impreza sportowa STRONG MAN z następujących dyscyplin: ściana płaczu, wyciskanie sztangi typu AXEL, spacer farmera, przeciąganie samochodu, załadunek ciężarów na przyczepę. Nasi wychowankowie rywalizowali indywidualnie. Podczas zawodów uczestnicy pokazali ile w nich jest siły, hartu ducha oraz woli walki w drodze na szczyt. Sportowa atmosfera sprawiła, że wszyscy bardzo dobrze się bawili. Zwycięska trójka za najlepsze wyniki w turnieju otrzymała firmowe koszulki i kosmetyki. Zawody zorganizował i przeprowadził Jarosław Wróbel przy współpracy Bartosza Tomaszewskiego.
Galeria
Tekst - Jarosław Wróbel, opracowanie - S.K., foto - Tomasz Drzewiecki, opublikował 11.06.2012 r. - S.K.*
Wycieczka do Łeby i okolic
3 czerwca 2012 r. grupa wychowanków hostelu pojechała na wycieczkę do Łeby i Słowińskiego Parku Narodowego pod opieką Pani Anny Ratajczyk. Ten wyjazd umożliwił naszym podopiecznym spędzenie wielu godzin na świeżym powietrzu, na łonie natury, w bezpośrednim kontakcie z przyrodą i historią. Udało się to zrealizować odwiedzając Kluki i Skansen kultury Słowińców, Park Dinozaurów, Muzeum wojskowe „Wyrzutnia rakiet” oraz w czasie długiego i wyczerpującego spaceru na ruchome wydmy. Krótki spacer po Łebie ukazał nam urok dawnej osady rybackiej. Szczególnie atrakcyjna była „wizyta” w odwróconym domu. Pogoda i humory dopisały! Pomimo napiętego programu wychowankowie byli bardzo zadowoleni – wrócili zmęczeni, jednak pełni wrażeń.
Galeria
Tekst - Anna Ratajczyk, opracowanie - S.K., foto - Anna Ratajczyk, opublikował 11.06.2012 r. - S.K.*
Impreza „Biegiem po zdrowie- żyj zdrowo, żyj ekologicznie”
W dniu 02.06.2012r. wychowankowie II grupy uczestniczyli w imprezie „Biegiem po zdrowie- żyj zdrowo, żyj ekologicznie” Bieg odbywał się w ramach Dni Koszalina i organizowany był przez „Głos Koszaliński” i „Radio Koszalin”. Po biegu odbył się festyn i koncert Gabriela Fleszara.
Galeria
Tekst - Radosław Dziubasik, opracowanie - S.K., foto - Radosław Dziubasik, opublikował 06.06.2012 r. - S.K.*
Wspaniałe zakończenie sezonu Koszalińskiej Amatorskiej Ligi Koszykówki
Pracownicy i wychowankowie reprezentujący Hostel i Moas w Koszalinie brali udział w rozgrywkach II ligi Koszalińskiej Amatorskiej Ligi Koszykówki sezonu 2011/2012. Reprezentacja zajęła I miejsce oraz wywalczyła awans do I ligi KALK w następnym sezonie. Pracownik Hostelu Mirosław Rajkowski zdobył tytuł króla strzelców oraz najlepiej rzucającego za 3 punkty sezonu 2011/12 II ligi. Gratulujemy wspaniałego wyniku i życzymy dalszych sukcesów.
Galeria
Tekst - Sylwester Kuciak, opracowanie - S.K., foto - D.O.M., opublikował 04.06.2012 r. - S.K.*
Impreza rekreacyjno-sportowa – „Dzień Sportu”
1 czerwca - w Dniu Dziecka na boiskach MOAS w Koszalinie odbyła się cykliczna impreza rekreacyjno-sportowa – „Dzień Sportu”, zorganizowana dla wychowanków naszego ośrodka. Przy dźwiękach wesołej muzyki nasi podopieczni rywalizowali w indywidualnym wieloboju lekkoatletycznym. W pierwszej części imprezy rozegrano cztery konkurencje : bieg 400m; pchnięcie kulą; skok wzwyż; rzut piłeczką palantową. W drugiej części imprezy wychowankowie uczestniczyli w rywalizacji grup internatu. Rozegrano sztafetę 4x200 m, konkurs rzutów osobistych do kosza, konkurs rzutów karnych, zmagania w przeciąganiu liny oraz turniej piłkarski. Choć pogoda średnio dopisała to zmagania sportowe wychowanków odbywały się w dobrej atmosferze i duchu „fair play”. W rolę arbitrów w cielili się pracownicy MOAS. W ramach II śniadania wszyscy uczestnicy bawiący się w tym dniu podjadali kiełbaski i kaszankę z grilla. Na finał imprezy, wychowankom za udział w zawodach wręczono pamiątkowe dyplomy i nagrody w postaci słodyczy.
Galeria
Tekst - Robert Popek, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 04.06.2012 r. - S.K.*
III edycja konkursu „Dźwięki mojej ulicy ".
31 maja odbył się III finał międzyzakładowego konkursu „Dźwięki mojej ulicy”. Do rywalizacji, oprócz naszych podopiecznych, przystąpili wychowankowie z zakładów w Kcyni, Barczewie, Tarnowie, Szubinie, Witkowie i Poznaniu. Z wielką uwagą przysłuchiwaliśmy się nadesłanym utworom. Zainteresowanie jury i publiczności wzbudziły coraz lepsze jakościowo teledyski.
Wyniki konkursu:
 • I miejsce - Łukasz Wittstock, ZP w Witkowie
 • II miejsce - Bartłomiej Rosinke, MOAS Koszalin
 • III miejsce - Mariusz Gabryniak, MOAS Koszalin
 • Nagroda publiczności - Artur Pałycha, ZP w Barczewie
 • Nagroda za najlepszy tekst - Krzysztof Wichrowski, Andrzej Madej, Patryk Polak, ZP w Poznaniu
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i gratulujemy. Nagrody i dyplomy prześlemy pocztą.

Galeria
Tekst - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., foto - D.O.M., opublikował 04.06.2012 r. - S.K.*
Dobra zabawa nie musi kosztować
W dniu 28.05.2012r wychowankowie grupy IV uczestniczyli w wyjściu do kina Kryterium na film pt. „Śniadanie do łóżka”. Zabawna komedia o zabarwieniu romantycznym była częścią programu związanego z obchodami Dni Koszalina, w związku z czym cena biletu wynosiła tylko 1zł. Świetna zabawa za niewielkie pieniądze to dla wielu z nas najlepsza lekcja oszczędności.
Tekst - Tomasz Drzewiecki, opracowanie - S.K., foto - CK105, opublikował 01.06.2012 r. - S.K.*
Gala sportowa boksu i mma
W sobotę, 26 maja 2012 r, wychowankowie naszego ośrodka otrzymali zaproszenie na imprezę - galę sportową „PROFESJONALNA LIGA MMA’’ (sporty walki – boks i mma) organizowaną przez Fight Club Koszalin. Impreza odbyła się w hali Zarządu Obiektów Sportowych w Koszalinie przy ul. Głowackiego. Podczas gali przeprowadzone zostały 4 walki bokserskie i 8 MMA. Pomiędzy walkami zaprezentowano część artystyczną i pokazową. Jedną z największych atrakcji dla naszych wychowanków była walka bokserska pań pomiędzy nadzieją koszalińskich kibiców Agatą Kawecką (Fight Club Koszalin) a chojniczanką Pauliną Gruchałą oraz walka MMA pomiędzy Łukaszem Sobiepanem (Mma Gorillas Koszalin) a Marianem Ziółkowskim (Mma Okniński team Warszawa). Mamy nadzieję ,że w przyszłym roku na kolejnej gali zobaczymy zmagających z tymi wymagającymi dyscyplinami sportu naszych wychowanków… .
Galeria
Tekst - Bartosz Tomaszewski, opracowanie - S.K., foto ze strony http://ignasiak.net, opublikował 30.05.2012 r. - S.K.*
Koncerty z okazji Dni Koszalina
Podobno muzyka łagodzi obyczaje. Najlepiej mogli się o tym przekonać wychowankowie grupy IV, którzy podczas obchodów Dni Koszalina wzięli udział w dwóch jakże odmiennych imprezach muzycznych. Ostry, rockowy koncert zespołu „Bracia” – braci Cugowskich w koszalińskim amfiteatrze dostarczył naprawdę mocnych, męskich wrażeń. Z kolei łagodny ale równie charyzmatyczny występ chóru Gospel „Et in terra” w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Koszalinie zapewnił niespotykaną nigdzie indziej, wspaniałą uduchowioną atmosferę.
Galeria
Tekst - Paweł Młynarczyk, opracowanie - S.K., foto - Paweł Młynarczyk, opublikował 30.05.2012 r. - S.K.*
Podziękowanie za przygotowanie uroczystości 40-lecia Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej
Wychowankowie naszego Ośrodka brali udział w pracach przygotowawczych do rocznicowych uroczystości diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Przez blisko tydzień malowali słupy na stadionie Gwardii.
Galeria
Tekst - Elżbieta Cichecka, opracowanie - S.K., skan - S.K., opublikował 28.05.2012 r. - S.K.*
Jubileusz 40-lecia funkcjonowania zakładu
18 maja nasza placówka obchodziła jubileusz 40–lecia funkcjonowania na polskim rynku resocjalizacji. Z tej okazji zorganizowano konferencję na temat „Wpływ współczesnych koncepcji resocjalizacji na organizację procesów wychowania i nauczania w zakładach poprawczych”. Konferencję poprowadził pan mgr Krzysztof Wielicki, długoletni i doświadczony pedagog MOAS, a swoimi wystąpieniami spotkanie uświetnili znakomici goście.
pełna informacja
18 maja nasza placówka obchodziła jubileusz 40–lecia funkcjonowania na polskim rynku resocjalizacji. Z tej okazji zorganizowano konferencję na temat „Wpływ współczesnych koncepcji resocjalizacji na organizację procesów wychowania i nauczania w zakładach poprawczych”.Konferencję poprowadził pan mgr Krzysztof Wielicki, długoletni i doświadczony pedagog MOAS, a swoimi wystąpieniami spotkanie uświetnili:
 • dr Adam Szecówka z referatem „Kierunki rozwoju systemu resocjalizacji nieletnich a rzeczywistość i praktyka pedagogiczna zakładów poprawczych”,
 • mgr Sebastian Dec z prezentacją „Europa – warto wiedzieć. Doświadczenia z obserwacji metod i organizacji pracy resocjalizacyjnej w placówkach niektórych krajów europejskich”,
 • mgr Sławomir Sołtys z referatem „Jak ocenić procesy edukacji szkolnej i przygotowania zawodowego wychowanków zakładów poprawczych”,
 • ks. Mariusz Ambroziewicz z wystąpieniem „Katecheza i posługa religijna sprzymierzeńcem procesów wychowania moralnego i resocjalizacji wychowanków zakładu poprawczego, na przykładzie pracy duszpasterskiej w MOAS”.
Po zakończeniu konferencji pracownicy oraz przybyli goście uczestniczyli w uroczystościach jubileuszowych. Galę poprowadził pan dyrektor Bogusław Herman. Swoją obecnością zaszczycili nas:
 • Dyrektor DWOiP MS Monika Lewoc,
 • Prezes SO Ewa Dikolenko,
 • Dyrektor SO Teresa Czaplińska,
 • Kierownik OZNP w Poznaniu Rafał Sroka,
 • Kierownik OZNP w Bydgoszczy Sławomir Sołtys,
 • byli i obecni dyrektorzy placówek resocjalizacyjnych z całej Polski oraz wielu innych szacownych gości.
Przez 2 godziny wspominaliśmy, wzruszaliśmy się i snuliśmy plany na przyszłość. Na ręce dyrektora Lesława Fukieta składano gratulacje, słowa uznania i podziękowania za wieloletni trud pracy z młodzieżą społecznie niedostosowaną. Serdecznie dziękujemy przybyłym gościom za udział w tej szczególnej dla nas wszystkich uroczystości.

Galeria
Tekst - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., foto - D.O.M., S.K., opublikował 24.05.2012 r. - S.K.*
Bierzmowanie w MOAS-ie
11 maja 2012 r. w naszym domu gościł ks. bp. Edward Dajczak. O godz. 11.00 odprawił uroczystą Mszę Świętą jako dziękczynienie za 40 lat istnienia naszej placówki i 2500 wychowanków, którzy w niej szukali nowego - lepszego życia. Podczas Mszy Świętej udzielił również sakramentu bierzmowania 11 kandydatom, którzy wyrazili pragnienie otrzymania darów Ducha Świętego. W uroczystości wzięli udział wychowankowie, rodzice, dyrekcja, wychowawcy i pracownicy naszego domu. W pięknej liturgii śpiewem i muzyką uczestniczył zespół „Redenti” pod kierownictwem ks. Arkadiusza.
Galeria
Tekst -ks. Mariusz Ambroziewicz, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 17.05.2012 r. - S.K.*
Mistrzostwa Polski Ministrantów w Piłce Halowej
W dniach 1 i 2 maja w Częstochowie rozegrano VII Mistrzostwa Polski Ministrantów w Piłce Halowej. W rozgrywkach obok 120 drużyn z całej Polski, wystąpiła drużyna Koszalińskiego Katedralnego Klubu Sportowego. Nasi wychowankowie Damian i Paweł, pełniący służbę ministrancką w koszalińskiej katedrze byli mocnym punktem wspomnianej drużyny. Brawa się należą!!!
Galeria
Tekst -ks. Mariusz Ambroziewicz, opracowanie - S.K., foto - Mariusz Ambroziewicz, opublikował 16.05.2012 r. - S.K.*
Koszalińska Amatorska Liga Piłkarska - dobra passa
Po trzech kolejkach reprezentacja Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Koszalinie, składająca się głównie z wychowanków i pracowników, prowadzi w rozgrywkach Koszalińskiej Amatorskiej Ligi Piłkarskiej. Regionalna gazeta „Głos Koszaliński” opisał w wydaniu z dnia 07.05.2012 roku zmagania II kolejki KALP. Kilka zdjęć z meczu III kolejki MOAS – CARECO rozegranego w poniedziałek (07.05.12 r.) i wygranego 7 : 4 można zobaczyć obok. Gratulujemy i życzymy dalszych zwycięstw.
Galeria
Tekst - Sylwester Kuciak, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 14.05.2012 r. - S.K.*
Majówka w MOAS
W związku z faktem, iż spora część wychowanków pozostała w ośrodku na długi weekend majowy postanowiliśmy spędzić ten czas z pożytkiem dla ducha i ciała. Nasi wychowankowie korzystali z takich atrakcji jak wyjazd do parku wodnego „Jan” w Darłowie, spływ kajakowy rzeką Radew czy wycieczka rowerowa po okolicznych lasach. Nie omieszkaliśmy zawitać do Koszalińskiego Motoparku na otwarcie sezonu motocyklowego. Zarówno pogoda jak i nastroje uczestników oraz wrażenia na pewno nie pozwolą szybko zapomnieć tak mile spędzonego czasu.
Galeria
Tekst - Tomasz Drzewiecki, opracowanie - S.K., foto - Paweł Młynarczyk, opublikował 09.05.2012 r. - S.K.*
Majowe pływy kajakowe
Długi majowy weekend to świetna okazja dla wychowanków MOAS, do aktywnego wypoczynku. Wśród wielu propozycji przygotowanych dla naszych podopiecznych nie zabrakło spływów kajakowych. Ładna pogoda umożliwiła organizację trzech „wypraw”. Silny miejscami nurt i napotykane przeszkody to doskonałe warunki do pracy nad charakterem. Tym razem uczestnicy podziwiali piękne widoki płynąc Brdą i Radwią.
Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - Daniel Szymański, opublikował 09.05.2012 r. - S.K.*
Film z przedstawienia teatru szkolnego "Łejery"
2 maja wychowankowie naszego Ośrodka obejrzeli przedstawienie poznańskiego teatru szkolnego "Łejery" pt. "Masz prawo do swych praw". Słowo wstępne - wprowadzenie do tematu opracowała p. Elżbieta Cichecka.
Tekst - Elżbieta Cichecka, opracowanie - S.K., opublikował 07.05.2012 r. - S.K.*
Wiosenne wędkowanie
W dniu 29 kwietnia odbył się wyjazd wędkarski. Chłopcy nauczyli się efektywnego połowu metodą spławikową i na grunt. Jak widać na załączonych fotografiach, "nauka nie nie poszła w las". W naszym ośrodku prężnie działa kółko wędkarskie. Dzięki pomocy finansowej Dyrektora naszego zakładu i uprzejmości Pana Jerzego Dacyszyna, który udostępnij nam łowisko „Rajska Wyspa” ,możliwe jest zapoznawanie naszej młodzieży z zagadnieniami wędkarstwa rekreacyjnego, a także wyrabianie szacunku dla przyrody i jej piękna. Z wędkarskimi pozdrowieniami - opiekun kółka Bartłomiej Potaczek.
Galeria
Tekst - Bartłomiej Potaczek, opracowanie - S.K., foto - Bartłomiej Potaczek, opublikował 07.05.2012 r. - S.K.*
Mistrzostwa STRONG MAN - Trzemeszno
W dniu 27 kwietnia 2012 roku odbyły się I Amatorskie Mistrzostwa Strong Man Zakładów Poprawczych i Schronisk dla Nieletnich Okręgu Poznańskiego. Organizator mistrzostw – Zakład Poprawczy w Trzemesznie zapewnił zawodnikom wiele atrakcji. Uczestnicy oprócz zaprezentowania swoich sportowych umiejętności, mieli możliwość spotkania znanych sportowców. Wśród gości nie zabrakło czołowych polskich strongmanów i kulturystów: Ireneusza Kurasia, Artura Walczaka i Marka Olejniczaka; były pamiątkowe zdjęcia i autografy. Sportowa rywalizacja przebiegła w atmosferze dobrej zabawy. Turniej wygrał reprezentant gospodarzy, nasi wychowankowie zdobyli miejsca V i VI.
Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - Jarosław Wróbel, opublikował 07.05.2012 r. - S.K.*
Egzaminy gimnazjalne - 2012
W dniach 24 – 26 kwietnia odbyły się w całej Polsce egzaminy gimnazjalne. W naszym ośrodku do egzaminów przystąpiło 14 wychowanków, którzy potwierdzali swoją wiedzę zdobytą podczas nauki w gimnazjum.
Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 27.04.2012 r. - S.K.*
Janusz Korczak – zarys portretu
25 kwietnia wychowankowie naszego Ośrodka wysłuchali wykładu opracowanego przez p. Elżbietę Cichecką na temat: „Janusz Korczak – zarys portretu” wzbogaconego prezentacją multimedialną autorstwa p. Sylwestra Kuciaka. Celem prelekcji była popularyzacja sylwetki i twórczości Janusza Korczaka oraz jego idei pedagogicznych.
Galeria
Tekst - Elżbieta Cichecka, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 27.04.2012 r. - S.K.*
Koszaliński Bieg Górski
W sobotę 21.04.2012 r. nasi wychowankowie uczestniczyli w Koszalińskim Biegu Górskim na dystansie 5 km., w ramach odbywającego się cyklu Grand Prix Koszalina. Na trasę wyruszyło ok. 200 zawodników, Mariusz uplasował się na bardzo dobrej 10 pozycji a Patryk zajął miejsce dwudzieste. Po przebiegnięciu bardzo wymagającej trasy (różnica wzniesień wynosiła 350 m.), można było w miłej atmosferze zjeść kiełbaski z grilla i podzielić się wrażeniami z biegu.
Galeria
Tekst - Andrzej Łepecki, opracowanie - S.K., foto - Andrzej Łepecki, opublikował 25.04.2012 r. - S.K.*
SZKOLNY KONKURS NA NAJŁADNIEJSZĄ PISANKĘ WIELKANOCNĄ
W dniach 5-11 kwietnia odbył się SZKOLNY KONKURS NA NAJŁADNIEJSZĄ PISANKĘ WIELKANOCNĄ zorganizowany przez panią Agnieszkę Krukowską oraz panią Annę Ratajczyk. Wpłynęło 10 prac. Wybór zwycięskiej pisanki był bardzo trudny ze względu na pomysłowość i oryginalność wykonanych prac. Po burzliwych naradach przyznano ex aequo dwa pierwsze miejsca, zwycięzcą został Jacek Nieszporek oraz Paweł Siełacz. Możemy pochwalić się również sukcesem na arenie międzyszkolnej, ponieważ jeden z naszych uczniów, Adrian Pilewski, zajął II miejsce w konkursie na Wielkanocną Pisankę, który odbył się w ZS nr 2 w Koszalinie. Wychowanek pod opieką instruktora pana Dariusza Wesołego wykonał piękną drewnianą pisankę, która zachwyciła wiele obserwujących konkurs osób. Wszystkim uczestnikom konkursów serdecznie gratulujemy. .
Galeria
Tekst - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K., foto - Agnieszka Krukowska, opublikował 24.04.2012 r. - S.K.*
KALP – Sezon 2012
W poniedziałek 16 kwietnia 2012 roku zespół Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Koszalinie rozegrał mecz I kolejki Koszalińskiej Amatorskiej Ligi Piłkarskiej z drużyną Figaro Plus. Mecz zakończył się zwycięstwem zespołu MOAS Koszalin 7 – 3 – gratulujemy wygranej. W skład reprezentacji MOAS-u wchodzą głównie pracownicy i wychowankowie naszego zakładu, którzy są trenowani przez pana Konrada Dondera. Fragment meczu można obejrzeć  >>tutaj<<.
Galeria
- Film
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 18.04.2012 r. - S.K.*
WIELKANOC W MOAS-ie
Większość wychowanków miała okazje wyjechać na Święta Zmartwychwstania Pańskiego do swoich domów. Ci którzy pozostali w różny sposób zagospodarowali czas wolny. Damian jako ministrant w koszalińskiej katedrze miał pracowity tydzień. Uczestniczył w przygotowaniu i uroczystościach Świętego Triduum Paschalnego. Zaangażowanie, sprawność i siła wspomnianego wychowanka budziła powszechny podziw i uznanie.
Galeria
Tekst - Ks. Mariusz Ambroziewicz, opracowanie - S.K., foto - Mariusz Ambroziewicz, opublikował 16.04.2012 r. - S.K.*
XVI Mistrzostwa Polski w Halowej Piłce Nożnej - Barczewo
W dniach 24-25.03.2012 roku, kadra naszego ośrodka zmagała się w rozgrywkach XVI Mistrzostw Polski Pracowników Zakładów Poprawczych dla Nieletnich w Halowej Piłce Nożnej, zorganizowanych przez ZP w Barczewie. Zajęliśmy wysokie III miejsce a nasz pracownik Norbert Dondera zdobył cenne nagrody, Króla strzelców oraz Najwszechstronniejszego zawodnika turnieju. Zawody przebiegały w atmosferze Fair play w pięknym ośrodku nad jeziorem Dadaj. Jeszcze raz dziękujemy organizatorom za sprawne przeprowadzenie imprezy , mam nadzieję że spotkamy się ponownie za rok w Szczecinie.
Galeria
Tekst - Andrzej Łepecki, opracowanie - S.K., foto - Tomasz Drzewiecki, opublikował 05.04.2012 r. - S.K.*
Wielkopostne czuwanie młodzieży w Koszalińskiej Katedrze
31 marca w koszalińskiej katedrze na wielkopostnym czuwaniu zebrała się młodzież z Koszalina i okolic. Było to ostatnie czuwanie (wcześniejsze odbyły się w całej diecezji). Czuwania prowadził ks. bp Edward Dajczak wraz z ks. Arkadiuszem i ks. Andrzejem. W ostatnim czuwaniu aktywnie uczestniczyli wychowankowie naszego domu, dając jak najlepsze świadectwo zaangażowania, wspólnej modlitwy i śpiewu.
Galeria
Tekst - Ks. Mariusz Ambroziewicz, opracowanie - S.K., foto - Joanna Osiadacz, opublikował 04.04.2012 r. - S.K.*
Droga krzyżowa ulicami Koszalina
W piątek 30 marca przeszliśmy ulicami miasta Koszalina rozważając stacje drogi krzyżowej. Nabożeństwo prowadził ks. bp Krzysztof Zadarko, rozważania napisał i czytał ks. dr Ireneusz Blank. W drodze krzyżowej uczestniczyli wychowankowie MOASu - nieśli krzyż od stacji VI do VII, a Damian i Paweł - jednocześnie ministranci w koszalińskiej katedrze nieśli zapalone pochodnie.
Galeria
Tekst - Ks. Mariusz Ambroziewicz, opracowanie - S.K., foto - Mariusz Ambroziewicz, opublikował 04.04.2012 r. - S.K.*
Rekolekcje wielkopostne w MOAS-ie
30 marca 2012 r. wychowankowie mieli okazję uczestniczyć w rekolekcjach wielkopostnych. W czasie zajęć przedobiednich wspólnie obejrzeliśmy film M. Gibsona pt. "PASJA". Każda scena i występujący bohaterowie poddani byli wnikliwemu wyjaśnieniu i refleksji. Wspólnie odprawiliśmy drogę krzyżową na terenie internatu i szkoły przenosząc realia drogi krzyżowej Jezusa na nasza codzienność. Po obiedzie była możliwość sakramentu pokuty i pełnego uczestniczenia we Mszy Świętej.
Galeria
Tekst - Ks. Mariusz Ambroziewicz, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 04.04.2012 r. - S.K.*
Treningowy sparing w Białogardzie
19 marca reprezentacja MOASU miała okazję sprawdzić swoja wiosenną formę podczas serii krótkich meczy z reprezentacją ministrantów parafii NSPJ z Białogardu (pierwsze spotkanie z ta drużyną), oraz dobrze znaną już drużyną Koszalińskiego Katedralnego Klubu Sportowego. Każda z drużyn miała okazję przećwiczyć wiele różnych wariantów gry. Wszyscy uczestnicy spotkania wrócili do siebie zadowoleni z dobrze przeżytego czasu.
Galeria
Tekst - Ks. Mariusz Ambroziewicz, opracowanie - S.K., foto - Mariusz Ambroziewicz, opublikował 04.04.2012 r. - S.K.*
2012 - Rokiem Janusza Korczaka
25 Lutego rozpoczęliśmy obchody Roku Janusza Korczaka. Biografię i twórczość Starego Doktora przybliżono w formie gazetek Ściennych: "Rok 2012 Rokiem Janusza Korczaka" i "Dzieła Janusza Korczaka". Wychowankowie obejrzeli film Andrzeja Wajdy pt. "Korczak". Dalsze atrakcje - w kolejnych miesiącach.
Galeria
Tekst - Elżbieta Cichecka, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 04.04.2012 r. - S.K.*
III Międzygrupowy Konkurs Czytelniczy
20 marca w klubie ośrodka odbył się III Międzygrupowy Konkurs Czytelniczy. Wychowankowie zmierzyli się z 12 zadaniami z zakresu literatury, kultury, ortografii, frazeologii oraz sztuki oratorskiej. Duże zaangażowanie uczestników i gorąca atmosfera współzawodnictwa sprawiły, że wszyscy świetnie się bawili. Zwyciężyli wychowankowie grupy IV. Organizatorką konkursu jest nauczyciel-bibliotekarz - Elżbieta Cichecka; autorem prezentacji multimedialnej - Sylwester Kuciak.
Galeria
Tekst - Elżbieta Cichecka, opracowanie - S.K., foto - D.O.M., opublikował 22.03.2012 r. - S.K.*
„Męski Weekend" w Centrum Handlowym
W dniu 18.03.2012 r. - trwał „Męski Weekend" w Centrum Handlowym w Koszalinie. Wśród świetnie bawiącej się publiczności i osób prezentujących swoje umiejętności na ringu, nie zabrakło wychowanków naszego ośrodka. Pokazy sztuk walki, zabawne konkursy i spotkanie z Przemysławem Saletą to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez organizatora. Impreza dostarczyła nam mnóstwo pozytywnych emocji.
Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - Daniel Szymański, opublikował 21.03.2012 r. - S.K.*
Mecz kadra – wychowankowie (4:1)
W piątek – 09.03.2012 r. - w Zespole Szkół Ekonomicznych w Koszalinie odbył się coroczny mecz Kadra – Wychowankowie MOAS w Koszalinie. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem pracowników MOAS-u 4:1. Zespoły grały na wyrównanym poziomie lecz wychowankom zabrakło trochę szczęścia.
Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 12.03.2012 r. - S.K.*
Próbny egzamin gimnazjalny w naszym ośrodku
Od środy – 07.03.2012 r. do piątku 09.03.2012 r. w naszym ośrodku odbyły się gimnazjalne egzaminy próbne przed właściwymi – kończącymi naukę w gimnazjum. W egzaminie uczestniczyło 14 wychowanków, którzy w tym roku kończą gimnazjum.
Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 12.03.2012 r. - S.K.*
Mecz wychowanków MOAS-u z ministrantami parafii Św. Michała w Świdwinie - 05.03.2012 r.
Było to już drugie spotkanie, obu drużyn. Ministranci chcieli sprawdzić wyniki zimowego treningu i formę przed finałem ligi ministranckiej. Chłopcy MOAS-u zgrywali się po zimowym odpoczynku a przed rozpoczęciem nowej edycji ligi koszalińskiej. Po twardej męskiej walce i oczywiście grze fair play nasza drużyna pokonała gospodarzy 7:1. Nagrodą był dwu godzinny relaks w parku wodnym RELAX.
Galeria
Tekst - Ks. Mariusz Ambroziewicz, opracowanie - S.K., foto - Adam Langer, opublikował 12.03.2012 r. - S.K.*
Spotkanie z członkami wspólnoty „Cenacolo”
W dniu 01.03.2012r. w naszym ośrodku dzięki współpracy kleryków z WSD Koszalin oraz kierownictwa MOAS-u, odbyło się spotkanie wychowanków MOAS-u z dwoma członkami wspólnoty „Cenacolo”. Wspomniani dwaj goście dzielili się doświadczeniem swojego życia oraz tym, w jaki sposób udało im się odnaleźć w nim Boga. Opowiadali o samej wspólnocie „Cenacolo”. Wyjaśnili, że pomaga ona wychodzić ludziom z uzależnień. Ciekawostką jest, iż liczba tych którym się to udaje we wspólnocie to 80%. Należy przy tym podkreślić, że w „Cenacolo” nie ma żadnych psychologów, ani terapeutów a tym który leczy jest Pan Bóg. Pod koniec spotkania nasi goście odpowiadali na zadawane pytania, przez zainteresowanych wychowanków. Dla osób, które chciałyby dowiedzieć się czegoś więcej o wspólnocie „Cenacolo” odsyłamy na adres http://www.cenacolo.pl/
Galeria
Tekst - Kleryk Michał Wiśniewski, opracowanie - S.K., foto - D.O.M., opublikował 01.03.2012 r. - S.K.*
POPIELEC w MOAS
W środę 22.02.2012 r. w kalendarzu liturgicznym rozpoczął się Wielki Post. Wychowankowie naszego Ośrodka mieli możliwość uroczyście przeżyć Środę Popielcową. Wspólnie z panem Maciejem przygotowali w klubie kaplicę. Kilku przez Spowiedź Św. podjęło nowe dobre postanowienia. Wychowankowie aktywnie uczestniczyli we Mszy Św. służąc przy Ołtarzu i czytając czytania. W skupieniu i refleksji przyjęli znak posypania głowy popiołem.
Galeria
Tekst - Ks. Mariusz Amroziewicz, opracowanie - S.K., foto - D.O.M., opublikował 24.02.2012 r. - S.K.*
Zakończenie kolejnego kursu w ramach projektu POKL
W dniu 17.02.2012 r. odbył się egzamin końcowy kursu „STAWIANIE ŚCIANEK KARTONOWO-GOPSOWYCH I SUFITÓW PODWIESZANYCH” organizowanego w ramach projektu POKL – „Kształcenie zawodowe nieletnich przebywających w Zakładach Poprawczych i Schroniskach dla Nieletnich”. Kurs odbywał się w dniach 21.01.2012 – 17.02.2012 r.. W egzaminie uczestniczyło 10 wychowanków.
Galeria
Tekst - Krzysztof Kotowicz, opracowanie - S.K., foto - Krzysztof Kotowicz, opublikował 21.02.2012 r. - S.K.*
Wychodzenie i walka z nałogiem narkotykowym
11 lutego 2012 r. w Ośrodku gościliśmy Joannę i Andrzeja Mąka, którzy od dwóch lat są małżeństwem. W/w poznali się podczas terapii odwykowej od narkotyków w jednym z ośrodków na terenie kraju. O wychodzeniu i walce z nałogiem opowiadali podczas spotkania z wychowankami w Klubie. Ponadto zaprezentowali utwory muzyczne z przesłaniem chrześcijańskim, będące ilustracją walki z uzależnieniem oraz odnajdywania wartości codziennej rzeczywistości.
Galeria
Tekst - D.O.M., opracowanie - S.K., foto - D.O.M., opublikował 16.02.2012 r. - S.K.*
Zimowisko narciarskie w Szklarskiej Porębie
W dniach 05-11.02. 2012 r. wychowankowie, którzy uzyskali najlepsze oceny za pierwszy semestr w nagrodę wyjechali na zimowisko narciarskie do Szklarskiej Poręby. Zimowisko jest organizowane cyklicznie od wielu lat i cieszy się dużym zainteresowaniem wychowanków. Dwóch uczestników po raz kolejny uzyskało oceny wyróżniające i mogło doskonalić swoje umiejętności narciarskie. Pozostali również docenili uroki białego szaleństwa. Na początku śmiechu było co niemiara - okazało się, iż narty jeżdżą same problem tylko w tym, że nie zawsze tam gdzie chciałby ich właściciel. Wychowawcy mieli dużą satysfakcję gdy właściciel ośrodka zakomunikował, że nigdy nie miał tak zdyscyplinowanej i miłej młodzieży.
Galeria
Tekst - Andrzej Łepecki, opracowanie - S.K., foto - Łukasz Fukiet, opublikował 15.02.2012 r. - S.K.*
Współpraca MOAS z KU AZS Politechnika Koszalińska
Współpraca Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Koszalinie z KU AZS Politechnika Koszalińska owocuje - między innymi - pomocą naszych wychowanków w przygotowaniu meczu ligowego w hali Gwardii (np. w dniu 21.01.2012 r.). Integracja ze środowiskiem lokalnym ma miejsce również podczas meczów superligi kiedy wspieramy nasze zawodniczki wraz z klubem kibica KU AZS Politechnika Koszalińska. Organizatorem współpracy i opiekunem grupy wychowanków jest pan Zbigniew Mazurek wraz z innymi nauczycielami zawodu.
Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 24.01.2012 r. - S.K.*
Odwiedził ośrodek mistrz świata BJJ Kornel Zapadka
10 stycznia 2012 r. odwiedził nas najbardziej utytułowany zawodnik Brazylijskiego Jiu-Jitsu Submissin Fighting w Polsce Kornel Zapadka. Jest posiadaczem czarnego pasa oraz multimedalistą mistrzostw, turniejów i ewentów BJJ organizowanych na całym świecie. Wielokrotnie zdobywał mistrzostwo Polski, siedmiokrotnie mistrzostwo Świata oraz trzykrotnie mistrzostwo Europy. Po spotkaniu w klubie Mistrz na sali sportowej zademonstrował podstawowe techniki BJJ w czym pomagał mu Julian Herbuś posiadacz purpurowego pasa. Goście udzielili stosownej lekcji i na zakończenie chętnie pozowali do wspólnych zdjęć. Fotoreportaż i film ze spotkania ukazał się na stronach zaprzyjaźnionego portalu www.koszalininfo.pl
Galeria
Tekst - D.O.M., opracowanie - S.K., foto - D.O.M., opublikował 12.01.2012 r. - S.K.*
XX FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY W KOSZALINIE
Po raz kolejny wychowankowie naszego ośrodka pomagali jako wolontariusze organizatorom Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas XX Finału WOŚP w dniu 08.01.2012 r. przed ratuszem czynnie wspomagali sztab Orkiestry. Na zakończenie Młodzieżowy Ośrodek Adaptacji Społecznej otrzymał podpisany przez Jurka Owsiaka plakat Jubileuszowego XX Finału Wielkiej Orkiestry.
Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 10.01.2012 r. - S.K.*
MOAS kibicuje piłkarkom ręcznym KU AZS POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA
Wychowankowie MOAS-u w Koszalinie kibicują piłkarkom ręcznym KU AZS Politechnika Koszalińska uczestnicząc w meczach Superligi Kobiet. Podczas ostatniego meczu w dniu 07.01.2012 r. z zespołem SPR Lublin (31:31) wspierali razem z klubem kibica nasze zawodniczki. Wyjścia na mecze odbywają się pod opieką pana Zbigniewa Mazurka oraz innych nauczycieli zawodu.
Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 10.01.2012 r. - S.K.*
Padł nowy rekord!
W bieżącym roku wyjątkowo wcześnie zabraliśmy się za składanie puszek dla wolontariuszy „Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” z Koszalina. Przyniosło to efekt w postaci ustanowienia nowego rekordu, który po trzech latach został poprawiony. Puszki w ilości 591 sztuk na jubileuszowy 20 Finał 2012 roku składaliśmy zaledwie 1 godzinę i 34 minuty, co jest wyjątkowym osiągnięciem. Każdy uczestnik tego rekordowego przedsięwzięcia został nagrodzony pysznymi paczkami i deklarował dalszą pomoc organizatorom Finału w Koszalinie.
Galeria
Tekst - D.O.M., opracowanie - S.K., foto - D.O.M., opublikował 24.12.2011 r. - S.K.*
III Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Najładniejsza kartka bożonarodzeniowa”.
Z przyjemnością informujemy, że w III Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Najładniejsza kartka bożonarodzeniowa” organizowanym przez Schronisko dla Nieletnich w Gackach, nasz wychowanek Grzegorz Mikołajczyk zdobył I miejsce w kategorii powyżej 16 lat. Pracę konkursową uczeń wykonał pod kierunkiem pani Joanny Wojcieszak. Natomiast praca Rafała F. zdobyła wyróżnienie w kategorii ogólnego waloru artystycznego. Nad wykonaniem kartek wysłanych na konkurs czuwali również pani Agnieszka Krukowska i pan Mirosław Bado.
Serdecznie gratulujemy!
[Rozmiar: 92931 bajtów]
Tekst - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., foto - archiwum własne, opublikował 24.12.2011 r. - S.K.*
Zakończenie Amatorskiej Ligi Zakładowej Piłki Nożnej
Zakończyła się tegoroczna edycja Amatorskiej Ligi Zakładowej Piłki Nożnej, w której brali udział niżej wymienieni wychowankowie:
 1. Dawid Telesiewicz,
 2. Maciej Stefański,
 3. Patryk Kozikowski,
 4. Dawid Galijewski,
 5. Damian Gapski,
 6. Mateusz Barszcz,
 7. Sebastian Bukowski,
 8. Piotr Trzaskoś,
 9. Damian Rabiega.
Reprezentacja MOAS-u w Koszalinie pod kierunkiem pana Konrada Dondery ukończyła rozgrywki na IV miejscu. Wychowanek Dawid Telesiewicz zdobył dla Ośrodka 24 bramki.

Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - Daniel Irzyk, opublikował 24.12.2011 r. - S.K.*
Szkolny turniej Kosiarze Umysłów
We wtorek, 20 grudnia, odbył się szkolny turniej „Kosiarze umysłów”. Uczniowie mieli szanse zmierzyć się z pytaniami z zakresu geografii, przyrody, historii, sportu i kultury. Drużyny zawzięcie walczyły również w konkurencjach sprawnościowych i festynowych. Sportowa rywalizacja i gorąca atmosfera współzawodnictwa sprawiły, że wszyscy doskonale się bawili. Organizatorami tego corocznego turnieju są nauczyciele szkoły - Joanna Wojcieszak i Witold Zając.
Galeria
Tekst - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 24.12.2011 r. - S.K.*
III Konkurs Kolęd i Pastorałek
19 grudnia w klubie ośrodka zorganizowano III KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK, który wprowadził wszystkich w nastrój Świąt Bożego Narodzenia i przybliżył tradycje związane z tymi świętami. Do konkursu zgłosiło się 10 wychowanków. Poziom wykonania utworów był bardzo wysoki, jury wyróżniło nagrodami czterech uczestników.Poza konkursem wystąpili: ośmioletnia Martynka Redlich oraz uczennica Gimnazjum Nr 6 - Natalia Bogusz i były wychowanek - Bartosz Mencel. Organizatorem wieczoru był pan Marek Redlich, przy współpracy pani Elżbiety Cicheckiej i pana Sylwestra Kuciaka.
Galeria
Tekst - Elżbieta Cichecka, opracowanie - S.K., foto - D.O.M., S.K., opublikował 24.12.2011 r. - S.K.*
Wizyta w Muzeum Okręgowym w Koszalinie
W dniu 18 grudnia br. grupa wychowanków odwiedziła koszalińskie muzeum, by obejrzeć ekspozycję pt. „Szopki Świata”. Wychowankowie obejrzeli kilkadziesiąt szopek oraz obrazów przedstawiających Św. Rodzinę, które pochodziły z różnych regionów Polski, jak również odległych zakątków świata. Uwagę wychowanków w szczególności zwróciły szopki i obrazy pochodzące z Japonii, Mongolii oraz Afryki. Podczas wizyty w muzeum wychowankowie mieli również okazję zobaczyć jak żyli dawni jamneńczycy – zapoznali się i obejrzeli zabytkowe zabudowania ludowe, przedmioty codziennego użytku oraz narzędzia tkackie, stolarskie, rolnicze.
Galeria
Tekst - Anna Ratajczyk, opracowanie - S.K., foto - Anna Ratajczyk, opublikował 20.12.2011 r. - S.K.*
Halowy Turniej Piłki Nożnej - runda jesienna 2011 roku
W dniach 21.11-12.12.2011 r. wychowankowie grup wychowawczych uczestniczyli w Międzygrupowym Turnieju Halowej Piłki Nożnej - runda jesienna. Rozgrywki odbyły się w hali sportowej naszego ośrodka. W turnieju uczestniczyły cztery reprezentacje naszych grup wychowawczych -I,II,III oraz IV grupy. Rozgrywki prowadzone były systemem „każdy z każdym”.
Wyniki końcowe turnieju:
 • I miejsce - Grupa III,
 • II miejsce - Grupa II,
 • III miejsce - Grupa IV,
 • IV miejsce - Grupa I.

Galeria
Tekst - Cezary Kłyk, opracowanie - S.K., foto - Cezary Kłyk, opublikował 20.12.2011 r. - S.K.*
OGÓLNOPOLSKI KONKURS GERMANISTYCZNY „SEZAM“
W dniu 15.12.2011r. uczniowie klas gimnazjalnych (I-III) wzięli udział w II edycji Ogólnopolskiego Konkursu Germanistycznego „Sezam”, organizowanego przez Szkolną Akademię Wiedzy w Warszawie. Do konkursu, którego organizatorem był nauczyciel języka niemieckiego Daniel Irzyk zgłosiło się 7 uczniów. Wyniki poznamy w lutym 2012 r., a za naszych uczniów trzymamy kciuki.
Galeria
Tekst - Daniel Irzyk, opracowanie - S.K., foto - Daniel Irzyk, opublikował 16.12.2011 r. - S.K.*
Przedstawienie „Nasz Świat Moasowski”
Na początku grudnia wychowankowie i pracownicy MOAS obejrzeli przygotowane przez koło teatralne przedstawienie „Nasz Świat Moasowski”. Spektakl nawiązywał do życia chłopców w zakładzie. Połączenie słowa mówionego, muzyki i prezentacji multimedialnej uatrakcyjniło przekazywane treści.
Scenariusz i reżyseria - Elżbieta Cichecka,
Opracowanie muzyczne i akompaniament - Marek Redlich,
Prezentacja multimedialna - Sylwester Kuciak.

Galeria
Tekst - Elżbieta Cichecka, opracowanie - S.K., foto - D.O.M., opublikował 15.12.2011 r. - S.K.*
Konferencja „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży”
8 grudnia 2011 roku w Centrum Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyło się podsumowanie programu „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży” w 2011 r. Wśród zaproszonych gości byli między innymi Zastępca Dyrektora Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości pani Monika Lewoc oraz Naczelnik Wydziału Wykonania Orzeczeń Rodzinnych i Nieletnich MS pan Dariusz Cieślik.
pełna informacja
8 grudnia 2011 roku w Centrum Olimpijskim Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie odbyło się podsumowanie programu „Przeciwdziałanie poprzez sport agresji i patologii wśród dzieci i młodzieży” w 2011 r. Wśród zaproszonych gości byli między innymi Zastępca Dyrektora Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości pani Monika Lewoc oraz Naczelnik Wydziału Wykonania Orzeczeń Rodzinnych i Nieletnich MS pan Dariusz Cieślik i kilku olimpijczyków. W konferencji uczestniczyli również wychowankowie naszego ośrodka wraz z opiekunami. Podczas spotkania odbył się finał rywalizacji dziewcząt i chłopców z placówek resocjalizacyjnych w wyścigach dwójek na ergometrach wioślarskich, prezentacja filmu „Sięgnij po medal”, występy artystyczne Akademii HIP HOP z udziałem dziewcząt z zakładów poprawczych, podsumowanie konkursu na plakat „Sport przeciw agresji”.Na zakończenie imprezy pan Kajetan Broniewski - medalista olimpijski w wioślarstwie oprowadził uczestników po Muzeum Sportu i Turystyki, które znajduje się w Centrum Olimpijskim.

Galeria
Tekst i opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 13.12.2011 r. - S.K.*
Janusz Waściński - były wychowanek MOAS-u w X-FACTOR
Otrzymaliśmy informację o tym, że były wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Koszalinie pan Janusz Waściński dostał się do kolejnego etapu telewizyjnego show „X-FAKTOR”. Pan Janusz bywa gościem ośrodka, gdzie prezentuje swoje utwory oraz opowiada o sobie i swojej drodze wyjścia z uzależnienia. Gratulujemy i życzymy powodzenia.
Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 13.12.2011 r. - S.K.*
Podziękowanie Związku Kynologicznego w Polsce
Podczas wakacji wychowankowie MOAS-u pomagali w organizacji Wystawy Psów Rasowych w Koszalinie. Zarząd Związku Kynologicznego w Polsce o/Koszalin przesłał podziękowanie za współpracę w przeprowadzeniu krajowej wystawy psów.
Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., skan - S.K., opublikował 12.12.2011 r. - S.K.*
Konkurs na kartę świąteczną
5 grudnia w naszym ośrodku odbyły się eliminację wewnętrzne Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego na najładniejszą kartę świąteczną organizowanego przez Schronisko dla Nieletnich w Gackach. Prace zostały wykonane pod opieką wychowawców Mirosława Bado i Pawła Młynarczyka. Wyróżnione prace wezmą udział w konkursie ogólnopolskim. Niektóre z prac w galerii obok.
Galeria
Tekst - Mirosław Bado, opracowanie - S.K., foto - Mirosław Bado, opublikował 12.12.2011 r. - S.K.*
Konkurs Wiedzy o PCK
Jak co roku, 5 grudnia 2011 roku w klubie ośrodka odbył się Konkurs Wiedzy o PCK. Konkurs zorganizowali: pan Bernard Krupski, nauczycielka Agnieszka Krukowska oraz pielęgniarka Agnieszka Wilusz. W konkursie wzięło udział 15 wychowanków, którzy mieli możliwość sprawdzić się w udzielaniu pierwszej pomocy pod okiem wykwalifikowanego ratownika. Następnie odpowiadali na pytania z zakresu działalności PCK i pierwszej pomocy. Po zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymali wartościowe nagrody. Gratulujemy.
Galeria
Tekst - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K., foto - Agnieszka Krukowska, opublikował 12.12.2011 r. - S.K.*
Konkurs plastyczny „90-lecie działalności młodzieży PCK”
W dniu 2 grudnia 2011 r. odbyło się rozstrzygnięcie Rejonowego Konkursu Plastycznego pod nazwą „90-lecie działalności młodzieży Polskiego Czerwonego Krzyża”. Dwóch wychowanków, którzy wykonali prace pod opieką pani Agnieszki Krukowskiej zdobyło wyróżnienia. Wyróżnione prace obok.
Galeria
Tekst - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K., foto - Agnieszka Krukowska, opublikował 12.12.2011 r. - S.K.*
Konkurs wiedzy „Prawda o aids - przekaż ją dalej”
Pierwszego grudnia dwóch wychowanków pod opieką nauczycielki pani Agnieszki Krukowskiej wzięło udział w Rejonowym Konkursie Wiedzy pod hasłem „Prawda o aids - przekaż ją dalej”. Do konkursu zgłosiło się 50 uczestników, którzy rozwiązywali test składający się z 45 pytań. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i uplasowali się w pierwszej dziesiątce.
Galeria
Tekst - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K., foto - Agnieszka Krukowska, opublikował 12.12.2011 r. - S.K.*
Wyjście na lodowisko
W niedzielę 27 listopada wychowankowie z Hostelu naszego ośrodka uczestniczyli w wyjściu na lodowisko „Alaska” w Koszalinie. Na początku nie wszystkim szła jazda na łyżwach, przytrafiały się upadki, jednak niektórzy próbowali wykonywać ewolucje. Wychowankowie Hostelu bawili się. Zajęcia zorganizował wychowawca Jarosław Wróbel.
Galeria
Tekst - Jarosław Wróbel, opracowanie - S.K., foto - Jarosław Wróbel, opublikował 12.12.2011 r. - S.K.*
Rozpoczęcie kursów w ramach POKL
W dniu 28 listopada 2011 r. Młodzieżowy Ośrodek Adaptacji Społecznej w Koszalinie zainaugurował realizację II edycji kursów w ramach projektu systemowego współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pod nazwą "Kształcenie zawodowe nieletnich przebywających w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich". Rozpoczęły się kursy:
 • -  "Układanie glazury i terakoty" - 12 wychowanków,
 • -  "Operator wózków jezdniowych" - 8 wychowanków.

Galeria
Tekst - Jacek Łęgowski, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 30.11.2011 r. - S.K.*
Wizyta olimpijczyka Kajetana Broniewskiego
W sobotę 26.11.2011 r. gościliśmy polskiego wioślarza, trzykrotnego olimpijczyka, brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie (1992), pana Kajetana Broniewskiego. Wychowankowie mieli okazję wysłuchać bardzo interesujący wykład na temat polskich medalistów olimpijskich. Usłyszeli wiele ciekawostek związanych z ich życiem i karierą sportową. Znajomość tematu oraz pasja i zaangażowanie z jakim Pan Kajetan prowadził zajęcia, wzbudziły wielki entuzjazm i zainteresowanie wychowanków. Na koniec zajęć odbyły się zawody na ergometrach wioślarskich, w których wzięło udział około 30 chłopców.
Panie Kajetanie dziękujemy za interesujące zajęcia i zapraszamy ponownie.

Galeria
Tekst - Andrzej Łepecki, opracowanie - S.K., foto - D.O.M., S.K., opublikował 30.11.2011 r. - S.K.*
Rejonowy konkurs "Co wiemy o honorowym krwiodawstwie"?
25 listopada 2011 r. wychowanek naszego ośrodka - Mateusz Wala, pod opieka nauczycielki Agnieszki Krukowskiej wziął udział w rejonowym konkursie wiedzy pod hasłem "Co wiemy o krwiodawstwie"? W ramach konkursu wychowanek rozwiązał test składający się z 40 pytań i zajął III miejsce. Gratulujemy wiedzy.
Galeria
Tekst - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 30.11.2011 r. - S.K.*
Kolejny koncert Janusza Waścińskiego
25 listopada 2011 r. po raz drugi w tym roku gościliśmy w klubie ośrodka byłego wychowanka pana Janusza Waścińskiego, który przedstawił swoje najnowsze utwory do kolejnej płyty. Ponadto opowiedział wychowankom o swojej walce z uzależnieniem oraz pasji jaką poświęcił muzyce.
Galeria
Tekst - D.O.M., opracowanie - S.K., foto - Witold Zając, opublikował 30.11.2011 r. - S.K.*
Konferencja Szkoleniowo-Nadzorcza - USTKA 2011
W dniach 23 -25 listopada br. w Ustce odbyła się organizowana przez Departament Wykonania Orzeczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości przy współpracy Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Koszalinie ogólnopolska konferencja szkoleniowo – nadzorcza pt. „Jaka resocjalizacja, jakie prawo - kierunki przemian – w poszukiwaniu najskuteczniejszych rozwiązań”. Konferencję otworzył dyrektor Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji Mirosław Przybylski. Wśród prelegentów byli m.in. z-ca dyrektora DWOiP Monika Lewoc, naczelnik Wydziału Wykonania Orzeczeń Rodzinnych i Nieletnich Dariusz Cieślik, prof. Henryk Machel, prof. Adam Szecówka, Roman Kulma, Andrzej Samek, Lesław Fukiet, Artur Stączek, Maciej Rutkowski, Sebastian Dec.
pełna informacja
W dniach 23 -25 listopada br. w Ustce odbyła się organizowana przez Departament Wykonania Orzeczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości przy współpracy Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Koszalinie ogólnopolska konferencja szkoleniowo – nadzorcza pt. „Jaka resocjalizacja, jakie prawo - kierunki przemian – w poszukiwaniu najskuteczniejszych rozwiązań”. Konferencję otworzył dyrektor Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji Mirosław Przybylski. Wśród prelegentów byli m.in. z-ca dyrektora DWOiP Monika Lewoc, naczelnik Wydziału Wykonania Orzeczeń Rodzinnych i Nieletnich Dariusz Cieślik, prof. Henryk Machel, prof. Adam Szecówka, Roman Kulma, Andrzej Samek, Lesław Fukiet, Artur Stączek, Maciej Rutkowski, Sebastian Dec. W konferencji uczestniczyli prezesi i sędziowie wizytatorzy sądów okręgowych, wizytatorzy nadzoru pedagogicznego, dyrektorzy zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich. W obradach wzięło udział kierownictwo Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości, a także sędziowie i wizytatorzy Wydziału Wykonania Orzeczeń Rodzinnych i Nieletnich. Podczas konferencji uczestnicy wizytowali Młodzieżowy Ośrodek Adaptacji Społecznej w Koszalinie, gdzie wychowankowie wraz z pracownikami przygotowali m.in. przedstawienie „Nasz świat moasowski” oraz wystąpił gościnnie były wychowanek zakładu – Janusz Waściński. Goście obejrzeli również hostel w Koszalinie, w którym obecnie przebywa ośmiu wychowanków.

Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - S.K.,D.O.M., R. Dziubasik, opublikował 29.11.2011 r. - S.K.*
Jesienna runda ligi koszykówki w MOAS-ie
W dniach 27.10. 2011 – 09. 11. 2011 w ramach rywalizacji sportowej grup internatu w naszym ośrodku rozegrano jesienną rundę Ligi koszykówki. W rozgrywkach prowadzonych systemem „każdy z każdym” wzięły udział cztery grupy naszego zakładu: Grupa II, Grupa III, Grupa IV i Grupa I wspomagana wychowankami Hostelu. W wyniku zaciętej rywalizacji prowadzonej w sportowej atmosferze zwyciężyła GRUPA III, która wygrała wszystkie swoje mecze. Końcowa kolejność rozgrywek:
 • I miejsce - Grupa III,
 • II miejsce – Grupa I/ Hostel,
 • III miejsce – Grupa II,
 • IV miejsce – Grupa IV.

Galeria
Tekst - Robert Popek, opracowanie - S.K., foto - Robert Popek, opublikował 16.11.2011 r. - S.K.*
Mecz piłki halowej z ministrantami Parafii Katedralnej w Koszalinie
4 listopada wspólnie z księdzem Mariuszem Ambroziewiczem zorganizowaliśmy mecz piłki halowej. Nasi wychowankowie rywalizowali z ministrantami Parafii Katedralnej w Koszalinie. Spotkanie przebiegło w atmosferze świetnej zabawy i zakończyło się zwycięstwem reprezentacji MOAS.
Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - Daniel Szymański, opublikował 10.11.2011 r. - S.K.*
Spotkanie z zawodnikami AZS Koszalin
8 listopada br. w Ośrodku gościliśmy zawodników AZS Koszalin, występujących w TAURON BASKET LIDZE. Po spotkaniu, w trakcie którego swoje kariery przedstawili, kapitan drużyny Igor Milicić, Jeremy Montgomery oraz Rafał Bigus, zorganizowaliśmy na hali sportowej krótki mecz. Zakończył się sensacyjnym wynikiem (relacja na stronie www.azs.koszalin.pl). Zabawa była wyborna, zaś pamiątką pozostaną zdjęcia, do których wszyscy chętnie pozowali. Spotkanie to w sposób profesjonalny przeprowadził kierownik zespołu Damian Zydel, który przybliżył także tajniki tego sportu. Fotoreportaż i film ze spotkania również na stronach portalu www.koszalininfo.pl.
Galeria
Tekst - D.O.M., opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 10.11.2011 r. - S.K.*
Wieczór poetycki - „Płomień świecy już zgasł...”
25 października, w atmosferze głębokiej zadumy, wśród zapachu płonących świec i jesiennych liści, uczciliśmy pamięć tych, których życie już zgasło. Nastrojowe wiersze, muzyka, zdjęcia, wspomnienia... każdy miał czas, by choć przez chwilę oddać się refleksjom nad przemijaniem życia i sensem ludzkiego losu.
Mogliśmy również wraz z księdzem Mariuszem Ambroziewiczem pomodlić się za dusze naszych bliskich, którzy odeszli, lecz wciąż są w nas, naszej pamięci i sercach.
Wieczorek poetycki „Płomień świecy już zgasł...” przygotowali - Joanna Wojcieszak i Witold Zając.

Galeria
Tekst - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 31.10.2011 r. - S.K.*
Porządkowanie Cmentarza Komunalnego
W dniach 21.10.2011 r. i 24.10.2011 r. wychowankowie grup II i III Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Koszalinie uporządkowali 65 opuszczonych i zaniedbanych grobów dziecięcych na Cmentarzu Komunalnym w Koszalinie, a także teren wokół nich.
Galeria
Tekst - Leszek Chwist, opracowanie - S.K., foto - L. Chwist, J. Dziubasik, opublikował 31.10.2011 r. - S.K.*
Turniej piłki nożnej o Puchar Dyrektora OZ Dobrowo
W dniu 13.10.2011 roku wychowankowie MOAS zajęli drugie miejsce w turnieju piłki nożnej o Puchar Dyrektora OZ Dobrowo. Sportowa rywalizacja przebiegła w atmosferze dobrej zabawy, imprezę uświetnił pokaz żonglerki w wykonaniu Janusza Chomontka.
Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - Daniel Szymański, opublikował 31.10.2011 r. - S.K.*
Nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej
W piątek 21 października 2011 r. Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Zbigniew Włodkowski wręczyli, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Nagrody Ministra Sprawiedliwości i Medale Komisji Edukacji Narodowej. Wśród wyróżnionych pedagogów z zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich oraz rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych byli pracownicy MOAS-u w Koszalinie.
pełna informacja
W piątek 21 października 2011 r. Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Zbigniew Włodkowski wręczyli, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Nagrody Ministra Sprawiedliwości i Medale Komisji Edukacji Narodowej. Wśród wyróżnionych pedagogów z zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich oraz rodzinnych ośrodków diagnostyczno-konsultacyjnych byli pracownicy MOAS-u w Koszalinie. Nagrodzeni zostali:
 • Medalem Komisji Edukacji Narodowej - Bogusław Herman - Wicedyrektor w Młodzieżowym Ośrodku Adaptacji Społecznej w Koszalinie,
 • Medalem Komisji Edukacji Narodowej - Marek Nowosad - Nauczyciel szkół w Młodzieżowym Ośrodku Adaptacji Społecznej w Koszalinie,
 • Medalem Komisji Edukacji Narodowej - Piotr Sikora - Wychowawca internatu w Młodzieżowym Ośrodku Adaptacji Społecznej w Koszalinie,
 • Nagrodą Ministra Sprawiedliwości I stopnia - Andrzej Łepecki - Kierownik Internatu w Młodzieżowym Ośrodku Adaptacji Społecznej w Koszalinie,
 • Nagrodą Ministra Sprawiedliwości II stopnia - Paweł Młynarczyk - Wychowawca w Młodzieżowym Ośrodku Adaptacji Społecznej w Koszalinie.
Gratulujemy naszym kolegom za nagrody i wyróżnienia.

Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - Paweł Młynarczyk, opublikował 28.10.2011 r. - S.K.*
Wycieczka do Szymbarku - 21.10.2011 r.
Dnia 21 października 2011 roku odbyła się wycieczka wyróżnionych wychowanków grupy II internatu, pod opieką wychowawcy Mirosława Bado do Szymbarku na Kaszubach. Podczas wyjazdu wychowankowie poznawali:
 • - historię Polaków na Syberii,
 • - dzieje tajnej organizacji wojskowej Gryf Pomorski,
 • - region kaszubski i jego kulturę.
Ciekawostką Szymbarku jest m.in. „najdłuższa deska świata”, „dom do góry nagami”, największy na świecie grający fortepian.

Galeria
Tekst - Mirosław Bado, opracowanie - S.K., foto - Mirosław Bado, opublikował 28.10.2011 r. - S.K.*
Mistrzostwa MOAS-u w tenisie stołowym - runda jesienna
W dniach 18-21.10.2011 r. odbyły się mistrzostwa w tenisie stołowym - runda jesienna. W finałach udział wzięło 16 zawodników wyłonionych w rozgrywkach grupowych internatu. Miejsca na podium zajęli wychowankowie grupy III internatu, którzy zostali wyróżnieni dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Organizatorem turnieju był wychowawca Andrzej Kubas.
Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - archiwum, opublikował 28.10.2011 r. - S.K.*
IX ogólnopolski rajd „Jesienna Akademia Przygody”
W dniach 19 - 20.010.2011 r. nasi wychowankowie po raz kolejny uczestniczyli w dziewiątej edycji rajdu „Jesienna Akademia Przygody”. Tegoroczne zmagania rozegrano na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Pierwszego dnia głównym zadaniem drużyn było pokonanie kilkudziesięciokilometrowej trasy zaliczając punkty kontrolne. Następnego dnia odbyły się zmagania sprawnościowe: strzelanie z łuku, przeprawy linowe, różnego rodzaju wspinaczki. Zwycięzców, którymi zostali wychowankowie z Poznania, wyłoniła dopiero ostatnia konkurencja - „Szukanie skarbu”. Opiekunami wychowanków z MOAS-u w trakcie rajdu byli wychowawcy: Tomasz Drzewiecki i Krzysztof Bielawski.
Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - archiwum, opublikował 26.10.2011 r. - S.K.*
Wycieczka do Parku Wodnego „JAN”
W niedzielę 16 października wychowankowie z grupy IV naszego ośrodka uczestniczyli w wyjeździe do Parku Wodnego „JAN” w Darłówku. Podopieczni korzystali z wielu atrakcji; między innymi z jacuzzi, zjeżdżalni a także z basenu sportowego z wodą morską. Niektórzy próbowali swoich sił na „dzikiej rzece”. Bogactwo atrakcji sprawiły, że wychowankowie bawili się świetnie. Organizatorami byli wychowawcy grupy IV: Jarosław Wróbel i Tomasz Drzewiecki.
Galeria
Tekst - Jarosław Wróbel, opracowanie - S.K., foto - Jarosław Wróbel, opublikował 26.10.2011 r. - S.K.*
Koncert rapera Jarosława "MROKA" Mroczka
19 października 2011 roku w klubie ośrodka gościł koszaliński raper Jarosław "MROKU" Mroczek, który przedstawił utwory z ostatniej płyty "Bajki robotów". Ponadto zaprezentował, promujące płytę, teledyski do utworów "Stacja Koszalin" oraz "Poranny blask". Na zakończenie każdemu z obecnych w klubie dał w prezencie wspomnianą płytę, wypisując dla chętnych dedykację z autografem. Spotkanie tradycyjnie zakończono sesja zdjęciową, która upamiętniła to wydarzenie. Fotoreportaż ze spotkania w klubie na stronach portalu www.koszalininfo.pl.
Galeria
Tekst - D.O.M., opracowanie - S.K., foto - D.O.M., S.K., opublikował 20.10.2011 r. - S.K.*
Szkolenie - "Interwencja kryzysowa w placówce resocjalizacyjnej"
3 października 2011 roku odbyło się szkolenie - "Interwencja kryzysowa w placówce resocjalizacyjnej" przeprowadzone przez pana Henryka Jeszke dyrektora Centrum Praw Człowieka i Profilaktyki Patologii Społecznych w Szczecinku. Podczas szkolenia szczegółowo omówione zostały procedury stosowane w przypadkach sytuacji kryzysowych. W szkoleniu uczestniczyli pracownicy wszystkich działów ośrodka.
Tekst - Daniel Irzyk, opracowanie - S.K., foto - archiwum własne, opublikował 20.10.2011 r. - S.K.*
Koszaliński Hip-Hop Koszalińskim Dzieciakom
Tradycyjnie , po raz kolejny udzieliliśmy pomocy organizatorom imprezy "Koszaliński Hip-Hop Koszalińskim Dzieciakom", w trakcie której zbierane są pieniądze dla potrzebujących maluchów. Tym razem 7 października 2011 r. odbyła się VII edycja tej akcji charytatywnej, organizowanej przez koszalińskiego rapera Przemysława 4P Majewskiego. Podczas imprez zdołano zebrać blisko 50 tysięcy złotych, które przekazywane są dzieciom za pośrednictwem koszalińskiego PCK.
Galeria
Tekst - D.O.M., opracowanie - S.K., foto - D.O.M., S.K., opublikował 11.10.2011 r. - S.K.*
Spotkanie z Jurkiem Kuźbikiem
2 października 2011 r. w klubie ośrodka wystąpił Jurek Kuźbik, solista zespołu „QUSBIC BLUESBAND” prezentując utwory z ostatniej płyty „Blues dla ubogich ... w duchu”. Artysta podzielił się swoimi spostrzeżeniami, przedstawiając także historię swojego życia. Dla uważnych słuchaczy zorganizował na koniec konkurs, którego nagrodą była płyta z jego kompozycjami.
Galeria
Tekst - D.O.M., opracowanie - S.K., foto - D.O.M., opublikował 06.10.2011 r. - S.K.*
Koszalińska Amatorska Liga Piłkarska
W dniu 03.10.2011 r. w ramach rozgrywek Koszalińskiej Amatorskiej Ligi Piłkarskiej odbył się mecz pomiędzy MOAS Koszalin i liderem rozgrywek drużyną Kartelu. Po zaciętym i wyrównanym pojedynku, nasza drużyna musiała uznać wyższość przeciwników przegrywając 2:7. Mecz wzbudził duże zainteresowanie wśród wychowanków naszego Ośrodka, którzy wspólnie z wychowawcą Danielem Irzykiem gorąco dopingowali swoich kolegów z boiska.
Galeria
Tekst - Daniel Irzyk, opracowanie - S.K., foto - Daniel Irzyk, opublikował 04.10.2011 r. - S.K.*
EKO TARGI, Koszalin 29-30 wrzesień 2011
W dniach 29-30 września odbyły się w Koszalinie EKO TARGI na które wybrali się wychowankowie MOAS-u wraz z nauczycielami zawodu warsztatów szkolnych. Tematem przewodnim TARGÓW (energia, budownictwo, rolnictwo) było hasło - "Wszyscy dbamy o środowisko". Na targach wychowankowie otrzymali z rąk wiceministra ochrony środowiska Stanisława Gawłowskiego sadzonkę drzewka, które później zasadzili na terenie naszego ośrodka.
Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - Krzysztof Kotowicz, opublikował 04.10.2011 r. - S.K.*
Międzygrupowy turniej piłki nożnej na trawie
W dniach 27-29.09.2011 roku odbył się międzygrupowy turniej piłki nożnej na boisku trawiastym. W zawodach uczestniczyły cztery grupy internatu. Zwycięzcą okazała się gr. III, dalsze miejsca zajęły kolejno grupy II, I i IV. Rywalizacja przebiegała w sportowej atmosferze przy ładnej pogodzie i dobrych humorach. Organizatorem turnieju był wychowawca Leszek Chwist.
Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - Paweł Młynarczyk, opublikował 03.10.2011 r. - S.K.*
Spływ kajakowy rzeką Radew
W poniedziałek 26 września, zorganizowany został dla naszych wychowanków kolejny spływ kajakowy rzeką Radew. W imprezie wzięło udział ośmiu wychowanków. Tego dnia, dzięki wyjątkowo sprzyjającej aurze, chłopcy mieli szansę zaobserwowania zmian zachodzących w przyrodzie podczas „złotej polskiej jesieni”. Przy okazji, w trakcie pokonywania napotkanych przeszkód przeszli próbę sprawności fizycznej oraz przede wszystkim odporności psychicznej. Niejednokrotnie również zmuszeni wręcz byli siłami natury do podejmowania współpracy i udzielania stosownej pomocy koleżeńskiej. Spływ przygotowali i opieką wychowanków otoczyli wychowawcy: Władysław Cichecki, Tomasz Drzewiecki i Paweł Młynarczyk.
Galeria
Tekst - Paweł Młynarczyk, opracowanie - S.K., foto - Paweł Młynarczyk, S.K., opublikował 03.10.2011 r. - S.K.*
Ogólnopolskie zawody wędkarskie 24-25.09.2011 r.
W dniach 24-25.09.2011 odbyły się OGÓLNOPOLSKIE ZAWODY WĘDKARSKIE O PUCHAR DYREKTORA MOAS W KOSZALINIE. W zawodach rywalizowały zespoły reprezentujące zakłady poprawcze z: Poznania, Barczewa, Grodziska Wielkopolskiego, Studzieńca i Koszalina. W sobotę uczestnicy zawodów wędkowali na „Rajskiej Wyspie” niedaleko Sianowa. W niedzielę zmagania odbywały się na Bałtyku; dla wielu zawodników były to pierwsze kroki w wędkarstwie morskim. Piękna pogoda i sportowe emocje sprawiły, że zawodnicy bawili się świetnie.

pełna informacja
W dniach 24-25.09.2011 odbyły się OGÓLNOPOLSKIE ZAWODY WĘDKARSKIE O PUCHAR DYREKTORA MOAS W KOSZALINIE. W zawodach rywalizowały zespoły reprezentujące zakłady poprawcze z: Poznania, Barczewa, Grodziska Wielkopolskiego, Studzieńca i Koszalina. W sobotę uczestnicy zawodów wędkowali na „Rajskiej Wyspie” niedaleko Sianowa. W niedzielę zmagania odbywały się na Bałtyku; dla wielu zawodników były to pierwsze kroki w wędkarstwie morskim. Piękna pogoda i sportowe emocje sprawiły, że zawodnicy bawili się świetnie. A oto wyniki zawodów:
 • Wędkarstwo spławikowe w kategorii opiekunów:
  1. miejsce – Łukasz Łukaszewicz ( Barczewo)
  2. miejsce – Krzysztof Furs (Koszalin)
  3. miejsce – Jerzy Ancerowicz (Studzieniec)
 • Wędkarstwo spławikowe w kategorii wychowanków:
  1. miejsce – Mateusz Grudzień (Poznań)
  2. miejsce – Jan Sudomir ( Koszalin)
  3. miejsce – Sebastian Wiśniewski ( Barczewo)
 • Wędkarstwo morskie w kategorii drużynowej:
  1. miejsce – MOAS w Koszalinie
  2. miejsce – MOAS w Koszalinie - Hostel
  3. miejsce – Zakład poprawczy w Barczewie
 • Nagroda indywidualna za największego dorsza- Jan Sudomir z MOAS w Koszalinie.

Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - D.S., Łukasz Fukiet, S.K., opublikował 05.10.2011 r. - S.K.*
Dzień otwarty w Radiu Koszalin - 25.09.2011 r.
W niedzielę 25 września, sześciu wychowanków naszego ośrodka uczestniczyło w wycieczce do koszalińskiej rozgłośni radiowej. Podczas Dnia Otwartego Radia Koszalin chłopcy mieli możliwość zwiedzania rozgłośni i dotarcia do miejsc zwykle niedostępnych dla osób postronnych. Obejrzeli ekspozycję zabytkowych radioodbiorników. Zapoznali się z pracą dziennikarzy i realizatorów. Wyjście zorganizował wychowawca Paweł Młynarczyk.
Galeria
Tekst - Paweł Młynarczyk, opracowanie - S.K., foto - Paweł Młynarczyk, opublikował 03.10.2011 r. - S.K.*
„Sport przeciw agresji” - Warszawa 21.09.2011 r.
W dniu 21 września na terenie hali OSiR Ochota w Warszawie odbyła się integracyjna impreza sportowa „Sport przeciw agresji”, w której uczestniczyli również wychowankowie naszego ośrodka. Zamierzeniem organizatorów jest zapobieganie agresji i patologii wśród młodych ludzi poprzez zachęcenie ich do prowadzenia zdrowego stylu życia i spędzania czasu wolnego w aktywny sposób. Wśród zaproszonych była obecna Zastępca Dyrektora Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości Pani Monika Lewoc.

pełna informacja
W dniu 21 września na terenie hali OSiR Ochota w Warszawie odbyła się integracyjna impreza sportowa „Sport przeciw agresji”, w której uczestniczyli również wychowankowie naszego ośrodka. Zamierzeniem organizatorów jest zapobieganie agresji i patologii wśród młodych ludzi poprzez zachęcenie ich do prowadzenia zdrowego stylu życia i spędzania czasu wolnego w aktywny sposób. Wśród zaproszonych była obecna Zastępca Dyrektora Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości Pani Monika Lewoc. Nagrody i wyróżnienia wręczyli zaproszeni goście – Minister Sportu i Turystyki Adam Giersz, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Stanisław Chmielewski, parlamentarzyści, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Zdrowia, Urzędu Marszałkowskiego oraz sportowcy - Andrzej Supron, Grażyna Rabsztyn, Ryszard Szurkowski, Kajetan Broniewski, Paweł Nastula, Mariusz Czerkawski.

Galeria
Tekst - Sylwester Kuciak, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 26.09.2011 r. - S.K.*
OLIMPIADA W STUDZIEŃCU
W dniach 16-17.09.2011r. drużyna wychowanków z MOAS w Koszalinie uczestniczyła w PIERWSZEJ OLIMPIADZIE SPORTOWEJ O PUCHAR PRZECHODNI DYREKTORA ZAKŁADU W STUDZIEŃCU. Podczas olimpiady odbyły się trzy turnieje: piłki siatkowej, piłki koszykowej i piłki nożnej. Dwa dni minęły uczestnikom w atmosferze dobrej zabawy i prawdziwie sportowej rywalizacji. Chłopcy musieli dać z siebie wszystko, bo drużyna Gospodarzy walczyła w każdym meczu do ostatniej minuty. Ciężka praca na boisku pozwoliła wychowankom MOAS w Koszalinie zdobyć:
 • Pierwsze miejsce w piłce nożnej,
 • Pierwsze miejsce w piłce koszykowej.

pełna informacja
W dniach 16-17.09.2011r. drużyna wychowanków z MOAS w Koszalinie uczestniczyła w PIERWSZEJ OLIMPIADZIE SPORTOWEJ O PUCHAR PRZECHODNI DYREKTORA ZAKŁADU W STUDZIEŃCU. Podczas olimpiady odbyły się trzy turnieje: piłki siatkowej, piłki koszykowej i piłki nożnej. Dwa dni minęły uczestnikom w atmosferze dobrej zabawy i prawdziwie sportowej rywalizacji. Chłopcy musieli dać z siebie wszystko, bo drużyna Gospodarzy walczyła w każdym meczu do ostatniej minuty. Ciężka praca na boisku pozwoliła wychowankom MOAS w Koszalinie zdobyć:
 • Pierwsze miejsce w piłce nożnej.
 • Pierwsze miejsce w piłce koszykowej.
Nasi chłopcy zdobyli także wyróżnienia indywidualne:
Patryk Jóźwiakowski - najlepszy zawodnik olimpiady.
Patryk Jóźwiakowski - najlepszy piłkarz olimpiady.
Dominik Jarosz- najlepszy koszykarz olimpiady.
Sebastian Bukowski - najlepszy zawodnik drużyny.
Andrzej Klimek - bramkarz, który nie puścił żadnej bramki.
Dziękujemy Gospodarzom za gościnę i sportowe emocje, do zobaczenia za rok.

Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - Daniel Szymański, opublikował 26.09.2011 r. - S.K.*
Prezentacja zespołu koszykówki AZS Koszalin
W dniu 09.09.2011 r. nasi wychowankowie, pod opieką wychowawcy Andrzej Kubasa, wzięli udział w oficjalnej prezentacji zespołu koszykówki AZS Koszalin przygotowującego się do rozgrywek ekstraklasy w sezonie 2011/2012. Wychowankowie mieli okazję nawiązać bezpośredni kontakty z koszykarzami AZS-u oraz trenerami zespołu, a także pozować do wspólnych zdjęć.
Galeria
Tekst - Andrzej Kubas, opracowanie - S.K., foto - Andrzej Kubas, opublikował 03.10.2011 r. - S.K.*
03.09.2011 GWARDIA KONTRA LECH POZNAŃ
W sobotę trzeciego września klub piłkarski Gwardia Koszalin świętował swoje 65 urodziny. Z tej okazji odbył się pojedynek pierwszej drużyny Gwardii z Lechem Poznań. Wśród wychowanków MOAS nie brakuje miłośników piłki nożnej, w tym dniu nie mogło zabraknąć ich na trybunach.
Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - Daniel Szymański, opublikował 26.09.2011 r. - S.K.*
Wystawa psów
W dniu 24.07.2011 chłopcy zwiedzali krajową wystawę psów rasowych w Koszalinie, mieli okazję podziwiać przedstawicieli 140 ras. Dwóch wychowanków MOAS brało udział w przygotowaniu tej imprezy, więc późniejsze zwiedzanie prócz przyjemności sprawiło im sporo satysfakcji. Podczas wystawy miłym zaskoczeniem było spotkanie z innym czworonożnym pupilem (patrz galeria obok -->).
Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - Daniel Szymański, opublikował 04.08.2011 r. - S.K.*
Wycieczka nad morze - Łazy
W dniu 19.07.2011 grupa wychowanków wypoczywała na plaży w miejscowości Łazy. Pogoda dopisała i mimo, że temperatura wody w Bałtyku nie rozpieszcza chłopcy bawili się świetnie.
Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - Daniel Szymański, opublikował 04.08.2011 r. - S.K.*
Puchar Bałtyku w driftingu
W dniu 10.07.2011(w Koszalinie) odbyła się III Runda Driftingowego Pucharu Bałtyku, wśród publiczności nie zabrakło wychowanków MOAS. Na torze było dużo sportowej rywalizacji a na trybunach mnóstwo pozytywnej energii. Niezapomnianych wrażeń dostarczyło także wejście do parku maszyn.
Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - Daniel Szymański, opublikował 04.08.2011 r. - S.K.*
Wycieczki rowerowe
W dniach 06.07.2011 r. i 15.07.2011 r. wychowankowie MOAS brali udział w wycieczkach rowerowych. Chłopcy aktywnie wypoczywali nad jeziorem Hajka; poznali ciekawe miejsca-zabytki w Koszalinie i okolicy.
Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - Władysław Cichecki, opublikował 04.08.2011 r. - S.K.*
Wakacyjne spływy kajakowe
Mimo kapryśnej pogody w dniach 08.07.2011 r. i 13.07.2011 r. udało się zorganizować spływy kajakowe. Przepływająca przez zalesione tereny rzeka Radew to świetne miejsce na wakacyjny wypoczynek. Wychowankowie uczestniczący w spływach mieli doskonałą okazję, aby popracować nad własnym charakterem, trudna miejscami rzeka „nagradzała” wytrwałych pięknymi widokami.
Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - Władysław Cichecki, opublikował 04.08.2011 r. - S.K.*
Zakończenie roku szkolnego 2010/2011 w MOAS-ie
W dniu 01.07.2011odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2010/2011. Przygotowany program artystyczny „Przeżyjmy to jeszcze raz” przypomniał nam jak wiele się działo w minionym już roku szkolnym. W wakacyjnych nastrojach, w towarzystwie zaproszonych Gości wychowankowie odebrali nagrody i wyróżnienia.
Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - Paweł Młynarczyk, opublikował 01.07.2011 r. - S.K.*
Egzaminy na kartę motorowerową - 29.06.2011 r.
W dniu 29.06.2011 r. odbył się w naszym ośrodku sprawdzian potwierdzający przygotowanie wychowanków do czynnego udziału w ruchu drogowym. Weryfikacji podlegał poziom wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktyczne jazdy na motorowerze. Mimo wysokiej temperatury, stresu i gorącej atmosfery kartę motorowerową uzyskało sześciu uczniów naszego gimnazjum. Egzamin przygotował pan Paweł Młynarczyk.
Galeria
Tekst - Paweł Młynarczyk, opracowanie - S.K., foto - Jarosław Wróbel, opublikował 30.06.2011 r. - S.K.*
MIĘDZYGRUPOWY TURNIEJ PLAŻOWEJ PIŁKI NOŻNEJ
W dniach 20-26.06.2011 r. został przeprowadzony międzygrupowy turniej plażowej piłki nożnej. W rozgrywkach wzięli udział wychowankowie pięciu grup internatu. Po rozegraniu wszystkich meczów wyłoniono zwycięzcę, którym została grupa V z kompletem punktów. Dalsze miejsca zajęły kolejno grupy: IV, I, i III. Turniej zorganizował pan Leszek Chwist.
Galeria
Tekst - Sylwester Kuciak, opracowanie - S.K., foto - archiwum własne, opublikował 30.06.2011 r. - S.K.*
Wizyta Sekretarza Stanu MS Stanisława Chmielewskiego w MOAS-ie
W dniu 20 czerwca 2011 r. gościli w naszym ośrodku:
Pan Stanisław Chmielewski, sekretarz stanu Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Pan Ryszard Topyła, zastępca dyrektora Departamentu Budżetu i Inwestycji. Rolę współgospodarza pełniła Pani Ewa Dikolenko, Prezes Sądu Okręgowego w Koszalinie.
Goście zwiedzili ośrodek oraz funkcjonujący przy ośrodku Hostel.

Galeria
Tekst - Anna Ratajczyk, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 21.06.2011 r. - S.K.
Wycieczka do Kołobrzegu - 19.06.2011 r.
W dniu 19 czerwca 2011 r. grupa wychowanków w ramach nagrody za całoroczną pracę na zajęciach pozalekcyjnych pojechała na wycieczkę do Kołobrzegu pod opieką nauczyciela geografii - Pani Anny Ratajczyk.
W ciągu tych kilku godzin wychowankowie mieli okazję zobaczyć najważniejsze obiekty charakterystyczne dla Kołobrzegu: molo, Pomnik Zaślubin, latarnię morską, port, starówkę, Basztę Prochową, Muzeum Oręża Polskiego, Bazylikę konkatedralną. Udało się również wygospodarować czas na spacer w parku zdrojowym i po plaży. Szczególnie atrakcyjna była „wizyta” w czołgu i kąpiel w morzu. Pogoda i humory dopisały! Pomimo napiętego programu wychowankowie byli bardzo zadowoleni – wrócili zmęczeni, jednak pełni wrażeń.

Galeria
Tekst - Anna Ratajczyk, opracowanie - S.K., foto - Anna Ratajczyk, opublikował 20.06.2011 r. - S.K.*
Egzaminy potwierdzające kwalifikacje zawodowe klasy II ZSZ
13.06.2011 roku o godz. 1200 klasa II ZSZ przystąpiła do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Etap pisemny wymagał od uczniów dużej wiedzy i maksymalnego skupienia.
Mamy nadzieję, że wszystkie wyniki będą pozytywne i nasi wychowankowie uzyskają potrzebne im kwalifikacje, by w przyszłości podjąć satysfakcjonującą pracę.
Trzymamy kciuki. Powodzenia!

Galeria
Tekst - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 14.06.2011 r. - S.K.*
Zakończenie roku szkolnego klasy II ZSZ
W poniedziałek, 13 czerwca 2011 roku, kończąca szkołę klasa II ZSZ zorganizowała wraz z wychowawczynią spotkanie przy grillu. Gaście dopisali, słońce świeciło, muzyka grała... Wspominaliśmy, żartowaliśmy i oczywiście jedliśmy. Na trzy godziny zapomnieliśmy, że tego dnia czeka nas jeszcze ważny egzamin...
Galeria
Tekst - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 14.06.2011 r. - S.K.*
TURNIEJ W PIŁKĘ PALANTOWĄ W MOAS-ie
W dniach 30 maja – 3 czerwca 2011 roku odbył się turniej w piłkę palantową. Do rozgrywek przystąpiły cztery grupy wychowawcze, których drużyny liczyły 5-7 wychowanków. Spotkania przebiegały w duchu zdrowej rywalizacji i udanej zabawy, mimo wysokich temperatur w trakcie meczów. Podczas całego tygodnia rozgrywek była duża mobilizacja i chęć zajęcia I miejsca.
W mistrzostwach MOAS w piłce palantowej grupy zajęły kolejno:
1 Miejsce - Grupa II
2 Miejsce - Grupa III
3 Miejsce - Grupa IV

Galeria
Tekst - Paweł Jarmoluk, opracowanie - S.K., foto - archiwum własne, opublikował 14.06.2011 r. - S.K.*
Spotkanie z Ministrem Sprawiedliwości w Zakładzie Poprawczym w Gdańsku-Oliwie
W sobotę 11 czerwca 2011 roku w Zakładzie Poprawczym w Gdańsku-Oliwie odbył się briefing prasowy w którym udział wzięli: Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, Sekretarz Stanu Stanisław Chmielewski, Dyrektor Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji Monika Lewoc. Uczestniczyli również dyrektorzy: Zakładu Poprawczego w Gdańsku-Oliwie Krzysztof Eckert i Zakładu Poprawczego (MOAS) w Koszalinie Lesław Fukiet oraz wychowankowie Hostelu przy Zakładzie w Koszalinie: Piotr Babiarczuk, Mariusz Gabryniak i Radosław Kowal. Temat spotkania: Usamodzielnianie wychowanków poprzez pobyt w hostelach.

Galeria
Tekst - Lesław Fukiet, opracowanie - S.K., foto - Sylwester Kuciak, opublikował 14.06.2011 r. - S.K.*
TURNIEJ SIATKÓWKI PLAŻOWEJ WYCHOWANKÓW ZAKŁADÓW POPRAWCZYCH I SCHRONISK DLA NIELETNICH OKRĘGU POZNAŃSKIEGO W MOAS-ie
W dniu 9 czerwca 2011 r. w naszym ośrodku odbył się Turniej Siatkówki Plażowej wychowanków Zakładów Poprawczych i Schronisk dla Nieletnich okręgu poznańskiego. Mimo, iż pogoda nie była wymarzona atmosferę podgrzewał wysoki poziom umiejętności uczestników. Zawitały do nas dwa zespoły z Poznania i po jednym z Trzemeszna i Pobiedzisk . Barwy Koszalina reprezentowały drużyny MOAS oraz HOSTEL-MOAS. Swoją obecnością imprezę uświetnili gospodarz turnieju Pan dyrektor Lesław Fukiet oraz gościnnie dyrektor Schroniska dla Nieletnich w Pobiedziskach Pan Artur Ostatkiewicz.

pełna informacja
W dniu 9 czerwca 2011 r. w naszym ośrodku odbył się Turniej Siatkówki Plażowej wychowanków Zakładów Poprawczych i Schronisk dla Nieletnich okręgu poznańskiego. Mimo, iż pogoda nie była wymarzona atmosferę podgrzewał wysoki poziom umiejętności uczestników. Zawitały do nas dwa zespoły z Poznania i po jednym z Trzemeszna i Pobiedzisk . Barwy Koszalina reprezentowały drużyny MOAS oraz HOSTEL-MOAS. Swoją obecnością imprezę uświetnili gospodarz turnieju Pan dyrektor Lesław Fukiet oraz gościnnie dyrektor Schroniska dla Nieletnich w Pobiedziskach Pan Artur Ostatkiewicz. Po zaciętej rywalizacji w walce o pierwsze miejsce spotkały się drużyny MOAS Koszalin i Schroniska dla Nieletnich Pobiedziska. Wynik na korzyść MOAS-u rozstrzygnął się dopiero w trzecim secie. Po ogłoszeniu wyników i rozdaniu nagród impreza przeniosła się do ogródka grillowego gdzie wszyscy uczestnicy spotkali się na wspólnej kolacji. Spotkanie integracyjne trwało tyle na ile mogli sobie pozwolić goście, którzy jeszcze tego samego dnia musieli powrócić do siebie. Imprezę sportową zorganizował i prowadził pan Tomasz Drzewiecki.
   Klasyfikacja końcowa turnieju:
    Miejsce I - MOAS Koszalin
    Miejsce II - Schronisko dla Nieletnich Pobiedziska
    Miejsce III - Zakład Poprawczy Poznań II
    Miejsce IV - Zakład Poprawczy Trzemeszno
    Miejsce V - HOSTEL-MOAS Koszalin
    Miejsce VI - Zakład Poprawczy Poznań I

Galeria
Tekst - Tomasz Drzewiecki, opracowanie - S.K., foto - archiwum własne, opublikował 10.06.2011 r. - S.K.*
„Kopciuszek” według Brzechwy w MOAS-ie
W niedzielę 5 czerwca 2011 roku, z okazji Dnia Dziecka, wychowankowie Moas-u mogli obejrzeć przedstawienie muzyczne pt.: „KOPCIUSZEK” według Brzechwy. Po raz pierwszy w historii zakładu w przedstawieniu występowali wyłącznie pracownicy Ośrodka oraz zaproszony gość.

pełna informacja
W niedzielę 5 czerwca 2011 roku, z okazji Dnia Dziecka, wychowankowie Moas-u mogli obejrzeć przedstawienie muzyczne pt.: „KOPCIUSZEK” według Brzechwy. Po raz pierwszy w historii zakładu w przedstawieniu występowali wyłącznie pracownicy Ośrodka oraz zaproszony gość.
OBSADA:
Kopciuszek   -   gościnnie Iwona Młotkowska
Macocha   -   Anna Ratajczyk
Brzydkie siostry:
 Kasieńka   -   Agnieszka Krukowska
 Haneczka   -   Joanna Wojcieszak
Królewicz   -   Bartłomiej Siewruk
Król   -   Paweł Jarmoluk
Wróżka   -   Elżbieta Cichecka
Narrator   -   Robert Popek
Herold    -   Witold Zając
Ochmistrz   -    Sylwester Kuciak
Strażnik   -   Paweł Młynarczyk
Strażnik   -   Mirosław Bado
PRZYGOTOWANIE SPEKTAKLU:
Reżyseria - Elżbieta Cichecka, Joanna Wojcieszak
Oprawa muzyczna - Marek Redlich
Charakteryzacja - Joanna Wojcieszak
Scenariusz i scenografia - Elżbieta Cichecka, Joanna Wojcieszak
Efekty dźwiękowe - Sylwester Kuciak
Sufler - Władysław Cichecki.

Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - Daniel Szymański, opublikował 06.06.2011 r. - S.K.*
II EDYCJA KONKURSU „DŹWIĘKI MOJEJ ULICY”
31 maja 2011 roku rozstrzygnęliśmy organizowany przez naszą placówkę międzyzakładowy konkurs piosenki „Dźwięki mojej ulicy”. Nadesłane utwory zyskały uznanie zarówno wychowanków MOAS, jak i powołanego jury. Niekwestionowanym zwycięzcą został…Zakład Poprawczy w Tarnowie. Wychowankom i opiekunowi serdecznie gratulujemy. Zapraszamy wszystkie zakłady do udziału za rok w III edycji konkursu. Konkurs zorganizowała i przeprowadziła pani Joanna Wojcieszak.
Galeria
Tekst - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., foto - Paweł Młynarczyk, S.K., opublikował 03.06.2011 r. - S.K.*
Dzień Sportu w MOAS-ie - 01.06.2011 r.
Z okazji Dnia Dziecka zorganizowaliśmy dla naszych wychowanków dzień sportowo – festynowy. Wychowankowie uczestniczyli w wieloboju lekkoatletycznym w skład, którego wchodziły takie konkurencje jak bieg na 400 metrów, pchnięcie kulą, skok wzwyż, rzut piłeczką palantową. W wieloboju brało udział 30 wychowanków. W części festynowej, w której brali udział wszyscy wychowankowie, odbywała się rywalizacja między grupami wychowawczymi,w takich konkurencjach jak sztafeta 4x 200 metrów, przeciąganie liny, konkurs rzutów do kosza, oraz turniej piłki nożnej
pełna informacja
Z okazji Dnia Dziecka zorganizowaliśmy dla naszych wychowanków dzień sportowo – festynowy. Wychowankowie uczestniczyli w wieloboju lekkoatletycznym w skład, którego wchodziły takie konkurencje jak bieg na 400 metrów, pchnięcie kulą, skok wzwyż, rzut piłeczką palantową. W wieloboju brało udział 30 wychowanków. W części festynowej, w której brali udział wszyscy wychowankowie, odbywała się rywalizacja między grupami wychowawczymi,w takich konkurencjach jak sztafeta 4x 200 metrów, przeciąganie liny, konkurs rzutów do kosza, oraz turniej piłki nożnej. W między czasie warsztaty szkolne zorganizowały grilla dla wszystkich uczestników festynu. Koronną konkurencją zabawy okazał się konkurs jedzenia kurczaków do którego zgłosiło się dziesięciu wychowanków. Dodatkowo dobra muzyka oraz wiele nagród sprawiły, że obchody Dnia Dziecka będą na pewno mile wspominane przez naszych wychowanków.

Galeria
Tekst - Andrzej Łepecki, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 02.06.2011 r. - S.K.*
I KONKURS WIEDZY O ZDROWIU - 26.05.2011 r.
26 maja 2011 roku odbył się w szkole I Konkurs wiedzy o zdrowiu. Udział wzięło 23 wychowanków, którzy zmagali się z 30 pytaniami na temat żywienia i zdrowego trybu życia. Konkurs został zorganizowany przez panią Agnieszkę Krukowska we współpracy z pielęgniarką panią Agnieszką Wilusz. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, a czasem poczuciem humoru - choroby odzwierzęce - ŚWINKA MORSKA :).
Zwycięzcom gratulujemy!

Galeria
Tekst - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 02.06.2011 r. - S.K.*
"Biegiem po zdrowie" Koszalin - 28.05.2011 r.
Dnia 28 maja 2011 r., w ramach obchodów Dni Koszalina, trzynastu wychowanków z naszego ośrodka wzięło udział w akcji "Biegiem po zdrowie" organizowanej przez "Głos Koszaliński” i "Radio Koszalin”. Jej celem było propagowanie zdrowego stylu życia, a hasłem przewodnim slogan "Biegam, nie palę". Podczas imprezy wychowanków wspierał Kierownik Internatu pan Andrzej Łepecki oraz wychowawcy - Jarosław Wróbel i Paweł Młynarczyk.
Galeria
Tekst - Paweł Młynarczyk, opracowanie - S.K., foto - Paweł Młynarczyk, opublikował 01.06.2011 r. - S.K.*
Konkursu wiedzy o Koszalinie - 27.05.2011 r.
W dniu 27 maja 2011 r., w ramach obchodów Dni Koszalina, odbyła się w naszym ośrodku kolejna edycja „Konkursu wiedzy o Koszalinie”. W szranki stanęło piętnastu wychowanków. Poziom przygotowania uczestników jak co roku był bardzo wysoki, a rywalizacja zacięta. Podopieczni wykazali się wiedzą na temat ziemi i regionu koszalińskiego. Nagrodą specjalną dla zwycięzców był udział w maratonie filmowym NOC 3D w Multikinie. Konkurs przygotował i poprowadził wychowawca Paweł Młynarczyk.
Galeria
Tekst - Paweł Młynarczyk, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 01.06.2011 r. - S.K.*
STRONGMEN w Moas-ie - 25.05.2011 r.
W dniu 25.05.2011r. odbył się turniej siłowy STRONG MAN z następujących konkurencji:
 1. Wyciskanie sztangi na ławeczce
 2. Spacer Farmera
 3. Przeciąganie samochodu
 4. Załadunek ciężarów na przyczepę
Podczas zawodów uczestnicy pokazali własną siłę, hart ducha i wolę walki w drodze do zwycięstwa. Sportowa atmosfera turnieju sprawiła, że nawet najsłabsi fizycznie zawodnicy walczyli o jak najlepsze miejsca. Imprezę przygotowali i przeprowadzili panowie Jarosław Wróbel i Bartosz Tomaszewski.

Galeria
Tekst - Jarosław Wróbel, opracowanie - S.K., foto - Tomasz Drzewiecki, opublikował 01.06.2011 r. - S.K.*
Wręczenie CERTYFIKATÓW potwierdzających udział w projekcie PKOL - 25.05.2011 r.
W dniu 25.05.2011 roku Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Koszalinie pan Lesław Fukiet wraz z zastępcą kierownika warsztatów szkolnych panem Krzysztofem Kotowiczem wręczyli 96 "certyfikatów" potwierdzających udział w projekcie POKL pod nazwą "Kształcenie zawodowe nieletnich przebywających w Zakładach Poprawczych i Schroniskach dla Nieletnich" organizowanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Galeria
Tekst - Krzysztof Kotowicz, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 31.05.2011 r. - S.K.*
Konkurs "Wiedza o ruchu drogowym" Pobiedziska 2011 - 25.05.2011 r.
W dniu 25 maja 2011 roku odbył się II Ogólnopolski Konkurs „ Wiedza o ruchu drogowym”. Organizatorem konkursy było Schronisko dla nieletnich w Pobiedziskach. Po raz kolejny zwycięzcą okazał się wychowanek Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Koszalinie, który w nagrodę otrzymał rower górski. Bardzo dobrze wypadli także pozostali wychowankowie naszego Ośrodka (zajęli 5, 7 i 8 miejsce), których do konkursu przygotował pan Paweł Młynarczyk.
Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 26.05.2011 r. - S.K.*
Rejs wędkarski po Bałtyku - 18.05.2011 r.
W dniu 18.05.2011 roku wychowankowie MOAS-u oraz Hostelu w Koszalinie brali udział w rejsie wędkarskim po Bałtyku. Wypłynęliśmy z portu w Darłówku Wschodnim. Dla wielu wychowanków był to pierwszy rejs kutrem rybackim. Nie obyło się oczywiście bez choroby morskiej, mimo to humory dopisywały a większość chłopców odniosła sukcesy wędkarskie. Jeden z uczestników złapał 16 sztuk a największy - rekordowy dorsz ważył 7 kg.
Galeria
Tekst - Andrzej Łepecki, opracowanie - S.K., foto - Andrzej Łepecki, opublikował 24.05.2011 r. - S.K.*
Noc Muzeów w Koszalinie - 14.05.2011 r.
Europejska Noc Muzeów to okazja by w wyjątkowym klimacie spojrzeć na często unikalne zbiory. Wśród zwiedzających byli wychowankowie MOAS, którym to niecodzienne spotkanie z kulturą dostarczyło wielu pozytywnych emocji.
Galeria
Tekst - Daniel Szymański, opracowanie - S.K., foto - Daniel Szymański, opublikował 23.05.2011 r. - S.K.*
Wycieczka w Karkonosze 11-16.05.2011 r.
W dniach 11-16 maja 2011 roku odbyła się wycieczka turystyczno-krajoznawcza wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Karkonosze. Organizatorem i przewodnikiem po górach był pan Krzysztof Kotowicz. Uczestnicy wycieczki zwiedzali również okolice Szklarskiej Poręby, Kowar i Karpacza.
Galeria
Tekst - Krzysztof Kotowicz, opracowanie - S.K., foto - Krzysztof Kotowicz, opublikował 20.05.2011 r. - S.K.*
Obóz integracyjny w Warszawie (11-16.05.2011 r.)
Wychowankowie Hostelu w Koszalinie, w ramach projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Kapitał Ludzki, uczestniczyli w obozie integracyjnym oraz szkoleniu nt.: "Rozwój kompetencji społecznych osób przygotowujących się do opuszczenia zakładów poprawczych".
Wychowankowie podczas pobytu w Warszawie zwiedzali miasto (zilustrowane poniższymi zdjęciami): Łazienki, Stare Miasto, Zamek Królewski, Barbakan, Pałac Kultury i Nauki, Grób Nieznanego Żołnierza, plac budowy Stadionu Narodowego.

Galeria
Tekst - Lesław Fukiet, opracowanie - S.K., foto - Łukasz Fukiet, opublikował 18.05.2011 r. - S.K.*
Miting profilaktyczny "MASZ WYBÓR" w Sianowie - 30.04.2011 r.
30.04.2011 r. na "ORLIKU" w Sianowie zorganizowano miting profilaktyczny "MASZ WYBÓR", którego główną atrakcją był mecz bokserski pomiędzy "Wiktorią" Sianów a "Falą Boks" Kołobrzeg. Cały skład "Wiktorii" stanowili wychowankowie naszego Ośrodka, trenowani przez Tomasza Waleńskiego, który był jednym z organizatorów mitingu. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia była profilaktyka przeciwko przemocy, narkotykom i alkoholowi, którą organizatorzy pragnęli propagować poprzez sport.
pełna informacja
30.04.2011 r. na "ORLIKU" w Sianowie zorganizowano miting profilaktyczny "MASZ WYBÓR", którego główną atrakcją był mecz bokserski pomiędzy "Wiktorią" Sianów a "Falą Boks" Kołobrzeg. Cały skład "Wiktorii" stanowili wychowankowie naszego Ośrodka, trenowani przez Tomasza Waleńskiego, który był jednym z organizatorów mitingu. Głównym założeniem tego przedsięwzięcia była profilaktyka przeciwko przemocy, narkotykom i alkoholowi, którą organizatorzy pragnęli propagować poprzez sport. Miting wraz z Burmistrzem Sianowa panem Maciejem Berlickim otworzył Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Koszalinie pan Lesław Fukiet, który wraz z wychowankami kibicował także podopiecznym. Mecz zakończył się zwycięstwem "Wiktorii" (3:2), co zostało przyjęte dużym aplauzem przez miejscową publiczność.

Galeria
Tekst - D.O.M., opracowanie - S.K., foto - D.O.M., opublikował 04.05.2011 r. - S.K.*
Koncert Wiosenny w MOAS - 19.04.2011 r.
19 kwietnia 2011 roku ponownie odwiedzili nas uczniowie Gimnazjum Nr 7 w Koszalinie, których tym razem wspierali uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 17 w Koszalinie. Wraz z wychowankami MOAS-u zaprezentowani podczas koncertu wiosennego utwory z repertuaru znanych wykonawców oraz własne kompozycje. Największe emocje wywołało wykonanie piosenki "Gdzie ci mężczyźni". Koncert na przywitanie wiosny został zorganizowany przez pana Marka Redlicha, który także przygotował wychowanków tutejszego ośrodka.
Galeria
Tekst - D.O.M., opracowanie - S.K., foto - D.O.M., opublikował 21.04.2011 r. - S.K.*
Rekolekcje Wielkopostne w MOAS - (15-17.04.2011 r.)
W dniach 15-17 kwietnia br. odbyły się Pierwsze Rekolekcje Wielkopostne dla wychowanków MOAS. Konferencje, spotkania, filmiki, możliwość skorzystania z sakramentów oraz m.in. wspólne śpiewanie poprowadziły osoby zrzeszone w Szkole Nowej Ewangelizacji diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej pod kierunkiem ks. Rafała Jarosiewicza. Każdy dzień miał swoją tematykę wyrażoną na plakatach. Świadectwa zaproszonych prelegentów pokazywały jak wielkie znaczenie w życiu może mieć wiara. Przez kolejne dni (do tematów omawianych przez ekipę prowadzącą) uczestnicy otrzymywali książki, płyty CD lub inne pomoce do lepszego przeżycia tego wyjątkowego czasu.
pełna informacja
W dniach 15-17 kwietnia br. odbyły się Pierwsze Rekolekcje Wielkopostne dla wychowanków MOAS. Konferencje, spotkania, filmiki, możliwość skorzystania z sakramentów oraz m.in. wspólne śpiewanie poprowadziły osoby zrzeszone w Szkole Nowej Ewangelizacji diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej pod kierunkiem ks. Rafała Jarosiewicza. Każdy dzień miał swoją tematykę wyrażoną na plakatach. Świadectwa zaproszonych prelegentów pokazywały jak wielkie znaczenie w życiu może mieć wiara. Przez kolejne dni (do tematów omawianych przez ekipę prowadzącą) uczestnicy otrzymywali książki, płyty CD lub inne pomoce do lepszego przeżycia tego wyjątkowego czasu. Szczególnym gościem rekolekcji był dolorysta z Warszawy br. Grzegorz, pracujący na co dzień z młodzieżą.
Rekolekcje zakończyła uroczysta Eucharystia w klubie MOAS-u.

Galeria
Tekst - Magdalena Plucner, opracowanie - S.K., foto - Magdalena Plucner, D.O.M., opublikował 19.04.2011 r. - S.K.*
Międzygrupowe rozgrywki w koszykówce - (04-09.04.2011 r.)
W dniach 04 – 09 kwietnia 2011r. w hali sportowej MOAS w Koszalinie rozgrywana była kolejna edycja zmagań sportowych w koszykówce między grupami wychowawczymi internatu naszego ośrodka. W turnieju uczestniczyło 5 grup wychowawczych. Grupa I wspomagana była przez wychowanków naszego Hostelu. W systemie rozgrywek „ każdy z każdym” rozegrano 10 spotkań. W wyniku zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzcę, którymi okazali się wychowankowie Grupy I i Hostelu.
pełna informacja
W dniach 04 – 09 kwietnia 2011r. w hali sportowej MOAS w Koszalinie rozgrywana była kolejna edycja zmagań sportowych w koszykówce między grupami wychowawczymi internatu naszego ośrodka. W turnieju uczestniczyło 5 grup wychowawczych. Grupa I wspomagana była przez wychowanków naszego Hostelu. W systemie rozgrywek „ każdy z każdym” rozegrano 10 spotkań. W wyniku zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzcę, którymi okazali się wychowankowie Grupy I i Hostelu.
Końcowa klasyfikacja turnieju:
 • I miejsce - Grupa I/Hostel
 • II miejsce - Grupa II
 • III miejsce - Grupa V
 • IV miejsce - Grupa III
 • V miejsce - Grupa IV

Galeria
Tekst - Robert Popek, opracowanie - S.K., foto - Robert Popek, opublikował 19.04.2011 r. - S.K.*
III Edycja Konkursu Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych - 03.04.2011 r.
W dniu 12.04.2011r. miała miejsce III Edycja Konkursu Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. Tegoroczny konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Do rywalizacji zgłosiło się 20 wychowanków, a swoją obecnością w konkursie zaszczycili zaproszeni goście: Dyrektor Szkół pan Edmund Wiechowski, Kierownik Internatu pan Andrzej Łepecki i wychowawca pan Paweł Młynarczyk wraz z całą grupą IV. Konkurs miał na celu popularyzację języka oraz wzbudzenie zainteresowania wychowanków kulturą państw niemieckiego obszaru językowego.
pełna informacja
W dniu 12.04.2011r. miała miejsce III Edycja Konkursu Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. Tegoroczny konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Do rywalizacji zgłosiło się 20 wychowanków, a swoją obecnością w konkursie zaszczycili zaproszeni goście: Dyrektor Szkół pan Edmund Wiechowski, Kierownik Internatu pan Andrzej Łepecki i wychowawca pan Paweł Młynarczyk wraz z całą grupą IV. Konkurs miał na celu popularyzację języka oraz wzbudzenie zainteresowania wychowanków kulturą państw niemieckiego obszaru językowego. Jak podkreślił jego organizator Daniel Irzyk (germanista), była to dobra okazja, przede wszystkim dla gimnazjalistów, sprawdzenia swoich umiejętności i kompetencji językowych przed zbliżającym się egzaminem gimnazjalnym z języka niemieckiego. Za wszystkich uczestników trzymamy kciuki, niebawem ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród!

Galeria
Tekst - Daniel Irzyk, opracowanie - S.K., foto - Daniel Irzyk, opublikował 14.04.2011 r. - S.K.*
Turniej Tenisa Stołowego "MANOWO TS CUP 2011" - 03.04.2011 r.
W dniu 03.04.2011 r. wychowankowie ośrodka wraz z wychowawcą Andrzejem Kubasem, wzięli udział w I Gminnym Turnieju Tenisa Stołowego "Manowo TS Cup 2011" organizowanym przez Urząd Gminy Manowo oraz Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Celem imprezy było popularyzowanie tenisa stołowego oraz zapewnienie aktywnego wypoczynku dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym. Nasi wychowankowie osiągnęli zarówno sukces wychowawczy jak i sportowy zajmując w tzw. kategorii "open" miejsca od III do V.
Za bardzo dobrą postawę wychowawczą oraz duże umiejętności sportowe zostaliśmy przez organizatorów zaproszeni na turniej za rok.

Galeria
Tekst - Andrzej Kubas, opracowanie - S.K., foto - Andrzej Kubas, opublikował 14.04.2011 r. - S.K.*
Uroczyste otwarcie siłowni w MOAS-ie po remoncie - 31.03.2011 r.
W dniu 31.03.2011 roku odbyło się uroczyste otwarcie siłowni po remoncie. Imprezę uświetnili zaproszeni goście - Dyrektor Młodzieżowe Ośrodka Adaptacji Społecznej pan Lesław Fukiet, trener trójboju siłowego pan Jan Trukawka oraz wielokrotna mistrzyni i rekordzistka Polski w trójboju siłowym pani Olimpia Felińska. Wychowankowie wzięli udział w konkursie wyciskania sztangi leżąc.
Galeria
Tekst - Bartosz Tomaszewski, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 14.04.2011 r. - S.K.*
Pomoc mieszkankom Domu Samotnej Matki - 29.03.2011 r.
Z inicjatywy wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Adaptacji Społecznej w Koszalinie pracownicy zakładu zebrali i przekazali do Domu Samotnej Matki zbędną odzież i zabawki dla dzieci.
Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., skany - S.K., opublikował 29.03.2011 r. - S.K.*
Konkurs Wiedzy Geograficznej - 21.03.2011 r.
21 marca 2011 r. - z okazji Pierwszego Dnia Wiosny odbył się w naszym ośrodku Konkurs Wiedzy Geograficznej. W szranki stanęło 14 wychowanków. Konkursowe pytania, jak na geografię przystało, "krążyły" wokół... Ziemi. Wraz z kolejnymi pytaniami wzrastał ich poziom trudności, co budziło niemałe emocje, zarówno wśród uczestników konkursu, jak i publiczności, która żywo weryfikowała poprawność udzielanych odpowiedzi. Nasi uczniowie, kolejny raz, wykazali się dużym zasobem wiadomości, co świadczy o ich dużym zaangażowaniu, świetnym przygotowaniu i, co zaskakuje, naukowych ambicjach.
Konkurs zorganizowała i prowadziła Pani Anna Ratajczyk - nauczycielka geografii.

Galeria
Tekst - Anna Ratajczyk, opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 22.03.2011 r. - S.K.*
Przedstawienie z okazji Dnia Kobiet - "Naprawdę jaka jesteś ?" (08.03.2011 r.)
Dnia 8 marca wychowankowie Ośrodka zaprosili wszystkie Panie na uroczystość z okazji Dnia kobiet. Wykonali przedstawienie "Naprawdę jaka Jesteś ?" składające się z cytatów sławnych ludzi, tekstów poetyckich, piosenek, skeczy i prezentacji multimedialnej. W spotkaniu wzięły udział Prezes Sądu Okręgowego pani Ewa Dikolenko oraz Dyrektor Sadu Okręgowego pani Teresa Czaplińska. Spektakl jest dedykacją dla pracujących w Ośrodku kobiet.
Organizacja uroczystości - Witold Zając,
Przygotowanie spektaklu - Elżbieta Cichecka i Marek Redlich,
Dekoracja - Anna Ratajczyk,
Prezentacja multimedialna - Sylwester Kuciak.

Galeria
Tekst - Elżbieta Cichecka, opracowanie - S.K., foto - D.O.M., opublikował 11.03.2011 r. - S.K.*
Konkurs "Mityczni bohaterowie" (02.03.2011 r.)
2 marca 2011 r. odbył się w naszym ośrodku konkurs "MITYCZNI BOHATEROWIE". Do rywalizacji przystąpiło jedenastu uczniów. Wychowankowie przez kilkadziesiąt minut podróżowali przez mitologiczne krainy, od Krety, aż po Teby, Kolchidę i Olimp. Spotykali bogów, tytanów, herosów, potężnych władców i zwykłych śmiertelników. Wykazali się imponującą wiedzą i wytrwałością w zmaganiach o zwycięski laur. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. Konkurs przygotowała polonistka pani Joanna Wojcieszak.
Galeria
Opracowanie - Joanna Wojcieszak, foto - S.K., opublikował 04.03.2011 r. - S.K.*
Turniej Bilarda Stołowego (15.02-18.02.2011 r.)
Od 15 do 18 lutego 2011 r. w Ośrodku rozegrano Turniej Bilarda Stołowego, do którego zgłosiło się 18 wychowanków. Bezkonkurencyjni okazali się wychowankowie grupy II, którzy zajęli I i III miejsce. 22 lutego br. zdobywców trzech pierwszych miejsc wyróżniono nagrodami wraz z dyplomem. Sędzią Głównym Turnieju był pan Krzysztof Bielawski.
Galeria
Opracowanie - D.O.M., foto - D.O.M., opublikował 22.02.2011 r. - S.K.*
Turniej siatkówki (31.01-04.02.2011 r.)
Od 31.01.2011 r. do 04.02.2011 r. odbywał się w internacie MOAS-u międzygrupowy turniej piłki siatkowej. Tabela końcowa wygląda następująco:
 • Miejsce I - Grupa V
 • Miejsce II - Grupa IV
 • Miejsce III - Grupa III
 • Miejsce IV - Grupa II
Organizatorem turnieju był wychowawca Radosław Dziubasik.

Galeria
Opracowanie - Radosław Dziubasik, foto - Radosław Dziubasik, opublikował 22.02.2011 r. - S.K.*
Wycieczka zawodoznawcza do firmy "KOSPEL" - 10.02.2011 r.
W dniu 10.02.2011 w ramach kontaktów ze środowiskiem otwartym przeprowadzono wycieczkę zawodoznawczą uczniów Zasadniczej szkoły zawodowej do zakładu przemysłowego "KOSPEL" w Koszalinie. Organizatorem zwiedzania był nauczyciel zawodu Zbigniew Mazurek.
Galeria
Opracowanie - Krzysztof Kotowicz, foto -Krzysztof Kotowicz, opublikował 21.02.2011 r. - S.K.*
Koncert Zespołu "Powstanie Sound System" - 10.02.2011 r.
"Powstanie Sound System" to projekt muzyków rockowej formacji "Porozumienie", która 10 lutego spotkała się z wychowankami Ośrodka. Muzycy zaprezentowali swoje utwory przedstawiając w nich realne zagrożenia na jakie może natknąć się młody człowiek.
Galeria
Opracowanie - D.O.M., foto - D.O.M., opublikował 21.02.2011 r. - S.K.*
Wizyta Janusza Waścińskiego - 05.02.2011 r.
Po 33 latach i tym razem zupełnie dobrowolnie, odwiedził nas Janusz Waściński, wychowanek Zakładu Poprawczego w Koszalinie w latach 1976-1977. Gość z sentymentem zwiedzał stare kąty i dość długo przebywał na grupie II, której był wychowankiem. Następnie w klubie spotkał się z wychowankami MOAS-u, przedstawiając swoje utwory z ostatniej płyty pt. "Wybór". Ten niecodzienny koncert przeplatany wspomnieniami o walce z uzależnieniem pokazał, iż warto dążyć do celu.
pełna informacja
Po 33 latach i tym razem zupełnie dobrowolnie, odwiedził nas Janusz Waściński, wychowanek Zakładu Poprawczego w Koszalinie w latach 1976-1977. Gość z sentymentem zwiedzał stare kąty i dość długo przebywał na grupie II, której był wychowankiem. Następnie w klubie spotkał się z wychowankami MOAS-u, przedstawiając swoje utwory z ostatniej płyty pt. "Wybór". Ten niecodzienny koncert przeplatany wspomnieniami o walce z uzależnieniem pokazał, iż warto dążyć do celu.
PS. A oto wiadomość jaką otrzymaliśmy po wizycie:
"Witam tutaj Janusz Waściński, właśnie z żoną wróciliśmy ze spotkania z Koszalina od Państwa. Chciałem podziękować, że mogłem wziąć udział w spotkaniu i zagrać moją muzykę i podzielić się doświadczeniem życiowym. To co zobaczyłem dotyczy zmian w internacie i podejścia do młodych ludzi tam przebywających. Powiem krótko - jest to kapitalna sprawa ... - Pozdrawiam Janusz.

Galeria
Opracowanie - D.O.M., foto - S.K., opublikował 21.02.2011 r. - S.K.*
Otwarcie nowej sali zajęć terapeutycznych MOAS-u - 01.02.2011 r.
W dniu 1 lutego 2011 r. w ośrodku naszym rozpoczęła działalność "sala zajęć terapeutycznych", w której realizowane będą różne formy pracy z wychowankami zakładu:
 • psychoterapeutyczne
 • socjoterapeutyczne
 • korekcyjne i relaksacyjne.
Salę przygotowali i opiekę nad zajęciami sprawować będą specjaliści zespołu diagnostyczno-korekcyjnego naszej placówki.

Galeria
Opracowanie - Krzysztof Wielicki, foto - S.K., opublikował 01.02.2011 r. - S.K.*
Obóz narciarski - Szklarska Poręba 16-23.01.2011 r.
W dniach 16 - 23.01.2011 roku grupa wyróżniających się wychowanków (nauka i zachowanie) przebywała w Szklarskiej Porębie. Przez okres tygodnia chłopcy pod opieką instruktora uczyli się bądź szlifowali narciarskie umiejętności. Poznali też piękno Karkonoszy oraz zwiedzali Szklarską Porębę, Karpacz i Jelenią Górę.
Galeria
Opracowanie - Lesław Fukiet, foto - Łukasz Fukiet, opublikował 21.02.2011 r. - S.K.*
Koncert młodzieży z Gimnazjum nr 7 w Koszalinie i wychowanków MOAS-u - 30.01.2011 r.
W niedzielę 30.01.2011 r. odbył się w naszym klubie koncert uczniów Gimnazjum nr 7 w Koszalinie. W koncercie uczestniczyli również nasi wychowankowie, którzy wraz z młodymi gośćmi zaprezentowali swoje talenty wokalne i muzyczne. Należy pochwalić wszystkich wykonawców za wysoki poziom prezentowanych utworów oraz pasję z jaką je wykonywali. Organizatorem koncertu był pan Marek Redlich. Dziękujemy i liczymy, że takie koncerty będą się powtarzać.
Galeria
Opracowanie - S.K., foto - S.K., opublikował 31.01.2011 r. - S.K.*
Wytwory ćwiczeń praktycznych uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej MOAS
Wytwory ćwiczeń praktycznych wychowanków uczących się zawodu stolarz.
Nauka zawodu prowadzona jest pod kierunkiem - mgr Dariusza Wesołego.
Wytwory ćwiczeń praktycznych uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej o profilu ślusarz.
Prowadzący praktyczną naukę zawodu mgr Zbigniew Mazurek.

Galeria
Opracowanie - Krzysztof Kotowicz, foto - archiwum własne, opublikował 27.01.2011 r. - S.K.*
Spotkanie z Sławomirem Pikułą Prezesem WOPR w Koszalinie - 25.01.2011 r.
25 stycznia br. odwiedził nas w klubie Sławomir Piłuła Prezes Środkowopomorskiego Regionalnego WOPR w Koszalinie, który na spotkaniu z wychowankami MOAS przedstawił podstawowe zadania oraz organizację kąpielisk i działań ratowniczych. Ponadto zapoznał wychowanków z aktualną ofertą kursów prowadzonych przez WOPR. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się kursy młodszego ratownika oraz sternika motorowodnego, na które zgłosiło się 21 wychowanków. Podczas spotkania powstała grupa inicjatywna w zakresie utworzenia przy ośrodku dwóch drużyn ratownictwa wodnego WOPR, które w okresie letnim będą patrolować jezioro Jamno.
O powstaniu drużyn powiadomimy wkrótce.

Galeria
Opracowanie - D.O.M., foto - .D.O.M., opublikował 27.01.2011 r. - S.K.*
Prace społecznie użyteczne - Dom Samotnej Matki
W ramach praktycznej nauki zawodu uczniowie-wychowankowie klasy malarz-tapeciarz naszego ośrodka wykonują prace społecznie użyteczne w Domu Samotnej Matki w Koszalinie ul. Wojska Polskiego 13.
Galeria
Opracowanie - Jacek Łęgowski, foto - Jacek Łęgowski, opublikował 26.01.2011 r. - S.K.*
Białka Tatrzańska - 08.01.2011 r. - 14.01.2011 r.
Na początku roku - w dniach 08-14.01.2011 odbył się wyjazd pracowników MOAS na narty do Białki Tatrzańskiej. Przez tydzień mogliśmy rozkoszować się szusowaniem z Kotelnicy. Jak zwykle wypoczynek na Podhalu nie mógł odbyć się bez wizyty w Zakopanem, jak i w "Termach" Bukowiny Tatrzańskiej gdzie ulegaliśmy leczniczym wpływom wód termalnych.
Galeria
Opracowanie - S.K., foto - Archiwum własne, SK , opublikował 25.01.2011 r. - S.K.*
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy - 09.01.2011 r.
Po Świętach, tradycyjnie zaczęliśmy składać puszki dla wolontariuszy "Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy", zbierających datki na terenie Koszalina. Pomimo, iż składanie dość dobrze nam szło nie pobiliśmy rekordu z 2009 roku kiedy to złożyliśmy i okleiliśmy 456 puszek w 1 godzinę i 50 minut. W tym roku było ich trochę więcej (510 szt.) i powstał z nich ładny mur.
Koledzy z Hostelu i grupy I pomagali organizatorom 9 stycznia w trakcie koncertu WOŚP w Koszalinie. Nasza praca została doceniona przez samego Jurka Owsiaka, który podpisał nam plakat z 19 finału WOŚP. Plakat ten z dedykacją odebrał Dyrektor MOAS pan Lesław Fukiet tuż przed "światełkiem do nieba".

Galeria
Opracowanie - DOM, foto - DOM, SK , opublikował 19.01.2011 r. - S.K.*
Spotkanie z Tomaszem Waleńskim - wicemistrzem świata w kickboxingu - 17.01.2011 r.
17 stycznia 2011 roku w klubie gościliśmy pana Tomasza Waleńskiego byłego wicemistrza świata i Europy amatorów, wielokrotnego mistrza Polski oraz kilkukrotnego zdobywcy Pucharu Świata w kickboxingu wersji full contact. Po obejrzeniu walk i poznaniu zasad zaprezentowali się nasi wychowankowie trenujący w sekcji bokserskiej powstałej przy Ośrodku.
pełna informacja
17 stycznia 2011 roku w klubie gościliśmy pana Tomasza Waleńskiego byłego wicemistrza świata i Europy amatorów, wielokrotnego mistrza Polski oraz kilkukrotnego zdobywcy Pucharu Świata w kickboxingu wersji full contact. Po obejrzeniu walk i poznaniu zasad zaprezentowali się nasi wychowankowie trenujący w sekcji bokserskiej powstałej przy Ośrodku. Pokazali podstawowe formy treningu, natomiast Gość zademonstrował techniki nożne stosowane w kickboxingu. Podczas spotkania każdy mógł poczuć się jak prawdziwy pięściarz, zaś wybrańcy mogli także "znokautować" mistrza...

Galeria
Opracowanie - DOM, foto - DOM, opublikował 21.01.2011 r. - S.K.