Młodzieżowy Ośrodek Adaptacji Społecznej
ul. 4-go Marca 36
75-708 Koszalin
Email: moas@moas.koszalin.pl

Tel. 94 348 60 70 (Centrala)
Tel. 94 342 52 18 (Sekretariat)
Tel./fax 94 342 40 94


Archiwum wiadomości i wydarzeń 2015 roku


Konferencja szkoleniowa sędziów rodzinnych w MOAS-ie
W dniu 25 września 2015 r., w Młodzieżowym Ośrodku Adaptacji Społecznej w Koszalinie, odbyła się konferencja szkoleniowa nt. "Stosowanie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich po nowelizacji oraz omówienie bieżących spraw sądów rodzinnych". Uczestnicy konferencji zostali zapoznani również z "mikrosystemem wychowawczym MOAS w Koszalinie", a także zwiedzili naszą placówkę. Wzajemna wymiana doświadczeń sędziów rodzinnych i pracowników merytorycznych zakładu poprawczego pokazała, że spotkania takie, organizowane właśnie na terenie zakładu poprawczego, mogą być bardzo znaczącym sposobem dla efektywnego wykonywania środka poprawczego wobec nieletnich.

Galeria
Tekst - K. Wielicki ,foto - S.K., opracowanie - S.K., opublikował 30.09.2015 r. - S.K.*
Zainaugurowano nowy rok szkolny 2015/2016 w Klubie Ośrodka
Przedstawieniem teatralnym pt. "ALIBI" 16 września br. zainaugurowano działalność Klubu Ośrodka w nowym roku szkolnym 2015/2016.
Następnie, dwa dni później tj. 18 września br. spotkaliśmy się z podróżnikiem MARKIEM KURCEM, który tym razem przedstawił relację z ostatniej wyprawy po Afryce oraz Półwyspie Arabskim, gdzie zbierał materiały do swojej pracy naukowej. Jak zwykle opowieść wzbudziła zainteresowanie oraz wiele emocji.

Galeria
Tekst - D.O.M ,foto - D.O.M i M. Kurc, opracowanie - S.K., opublikował 28.09.2015 r. - S.K.*
Ogólnopolski konkurs germanistyczny „Młody Lingwista”
Ogólnopolski konkurs germanistyczny „Młody Lingwista” rozstrzygnięty! Z satysfakcją zawiadamiamy, że nasi uczniowie uzyskali bardzo dobre wyniki. W konkursie uczestniczyło 1060 uczniów z całego kraju, a dwunastu naszych wychowanków uplasowało się w pierwszej sześćdziesiątce. Nasza szkoła zajęła 5 miejsce w województwie zachodniopomorskim i 16 w Polsce. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Galeria
Tekst - Daniel Irzyk ,foto - S.K., opracowanie - S.K., opublikował 26.06.2015 r. - S.K.*
Konkurs plastyczny „Drzewo pełne wrażeń” w Szubinie
Zwycięstwo! Z radością przyjęliśmy wiadomość, że praca naszego wychowanka Damiana Zaworskiego zatytułowana „Martwe dusze” zajęła I miejsce w konkursie plastycznym „Drzewo pełne wrażeń”, zorganizowanym przez MOAS w Szubinie. „Ma się tę duszę artysty”… ;-) Gratulujemy!

Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., opublikował 25.06.2015 r. - S.K.*
XI OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD SZTUKI - BARCZEWO 2015
Z przyjemnością informujemy, że werdykt Jury XI OGÓLNOPOLSKIEGO PRZEGLĄDU SZTUKI zorganizowanego przez ZP w Barczewie okazał się dla nas szczęśliwy. Nasz wychowanek Dawid Chudziak zajął II miejsce w kategorii artystycznej „malarstwo”, natomiast Damian Zaworski miejsce III. Prace zostały wykonane na zajęciach koła artystycznego, którego opiekunem jest Pani Joanna Wojcieszak. Serdecznie gratulujemy!

Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., opublikował 24.06.2015 r. - S.K.*
Wycieczka do Kołobrzegu
24 maja br. pojechaliśmy do Kołobrzegu. Wycieczkę rozpoczęliśmy od spaceru po kołobrzeskim molo i plaży. Przed dalszą wędrówką rozgrzewaliśmy mięśnie wspinając się po 109 stopniach latarni morskiej, by podziwiać z wysokości widok na port i morze oraz panoramę Kołobrzegu. Pod Pomnikiem Zaślubin Polski z Morzem poznaliśmy historię tego wydarzenia, a w Muzeum Oręża Polskiego zobaczyliśmy to, co mali i duzi chłopcy lubią najbardziej. Ciepłe, słoneczne popołudnie zachęcało do spaceru po mieście, w czasie którego mieliśmy okazję zobaczyć jeszcze katedrę oraz kołobrzeską starówkę. Wróciliśmy bogatsi we wrażenia i z aparatem pełnym pamiątkowych zdjęć.
Opiekunem wycieczki była P. Anna Ratajczyk

Galeria
Tekst i foto - Anna Ratajczyk, opracowanie - S.K., opublikował 09.06.2015 r. - S.K.*
Koncert Margaret w Koszalinie
W dniu 23.05.2015 r. wychowankowie grupy IV uczestniczyli w wyjściu na koncert Margaret. Występ odbył się w Amfiteatrze, jako impreza towarzysząca obchodom Dni Koszalina. Młoda wokalistka zaprezentowała swoje autorskie utwory oraz kilka całkiem interesujących „coverów”. Ponieważ impreza odbywała się późnym wieczorem, nasi podopieczni mogli zobaczyć jak pięknie prezentuje się Park Książąt Pomorskich po zmroku… Chłopcom towarzyszyli wychowawcy Paweł Młynarczyk i Tomasz Drzewiecki.

Galeria
Tekst i foto - Paweł Młynarczyk, opracowanie - S.K., opublikował 09.06.2015 r. - S.K.*
Bieg po zdrowie w Koszalinie
Dnia 23.05.2015 r. w ramach obchodów Dni Koszalina, pięciu wychowanków naszego ośrodka wzięło udział w akcji "Biegiem po zdrowie" organizowanej przez "Radio Koszalin”. Jej celem było propagowanie zdrowego stylu życia. Oprócz udziału w biegu nasi podopieczni mieli możliwość dokonania pomiaru ciśnienia tętniczego krwi oraz pojemności i wydolności płuc. Podczas imprezy wychowanków wspierali wychowawcy Jarosław Wróbel i Paweł Młynarczyk.

Galeria
Tekst i foto - Paweł Młynarczyk, opracowanie - S.K., opublikował 09.06.2015 r. - S.K.*
Sprawni jak żołnierze - 2015
W dniach 21-22.05.2015 r. wychowankowie szkoły zawodowej naszego ośrodka uczestniczyli w 28 wojewódzkich zawodach sprawnościowo-obronnych "SPRAWNI JAK ŻOŁNIERZE - 2015".

Galeria
Tekst - S.K., skan - S.K., opracowanie - S.K., opublikował 09.06.2015 r. - S.K.*
Spływ kajakowy rzeką Radwią
W dniu 12.05.2015 r. sześciu wychowanków grupy IV uczestniczyło w spływie kajakowym Radwią. Impreza rozpoczęła się w Rosnowie a zakończyła w Nosowie. Wszyscy uczestnicy doskonale poradzili sobie z trudami spływu i przeciwnościami natury. Niejednokrotnie wykazali się koleżeńską postawą i umiejętnością współpracy. Spływ przygotowali i opieką podopiecznych otoczyli wychowawcy Paweł Młynarczyk i Jarosław Wróbel.

Galeria
Tekst i foto - Paweł Młynarczyk, opracowanie - S.K., opublikował 09.06.2015 r. - S.K.*
Turniej na najsprawniejszego wychowanka MOAS
W dniu 07.05.2015 r. został przeprowadzony międzygrupowy turniej na najsprawniejszego wychowanka MOAS. Wyłonionych zostało trzech najsprawniejszych podopiecznych, którzy potrafili walczyć w duchu fair play i wykazali się ogromną sprawnością fizyczną. Pozostali wychowankowie kibicując zazdrościli zręczności swoim kolegom oraz nagród, które otrzymali.

Galeria
Tekst - Jarosław Wróbel, foto - Paweł Młynarczyk, opracowanie - S.K., opublikował 09.06.2015 r. - S.K.*
Wycieczka do ogrodów tematycznych Hortulus
W dniu 17 maja udaliśmy się na wycieczkę do Dobrzycy położonej na trasie między Koszalinem a Kołobrzegiem. Do miejscowości tej przyciągnęła nas chęć odwiedzenia Ogrodów Tematycznych Hortulus, a w szczególności labiryntu Spectabilis. Ogród zachwycił nas feerią barw i kształtów, a labirynt okazał się dużo większy niż sądziliśmy. Na szczęście była tam wysoka wieża widokowa i gdyby nie pomoc „z góry”, być może krążylibyśmy po labiryncie do dzisiaj….
Opiekunem wycieczki była P. Anna Ratajczyk

Galeria
Tekst i foto - Anna Ratajczyk, opracowanie - S.K., opublikował 29.05.2015 r. - S.K.*
Spotkanie z ciekawymi ludźmi - członkami klubu JUDO.
13 maja br. gościliśmy w Klubie trenera Tomasza ZAWADZKIEGO (2 DAN) oraz zawodnika Geghama HAKOBYANA (1 DAN) KS JUDO GWARDIA KOSZALIN. W/w przybliżyli historię, zasady i filozofię oraz zademonstrowali podstawowe techniki judo. Ponadto G. HAKOBYAN, narodowości armeńskiej, przedstawił historię swego życia, podkreślając jak ważną rolę spełnili trenerzy - wychowawcy judo.

Galeria
Tekst i foto - D.O.M., opracowanie - S.K., opublikował 15.05.2015 r. - S.K.*
Połowy dorsza
W dniu 08.05.2015 roku wychowankowie MOAS-u w Koszalinie brali udział w rejsie wędkarskim na Morzu Bałtyckim. Choć dla większość wychowanków nie był to pierwszy rejs kutrem rybackim, nie obyło się oczywiście bez choroby morskiej. Mimo to humor dopisywał i nikt nie wrócił „ o kiju”. Jeden z wychowanków miał szczególnie wielkie szczęście i na pokład udało mu się wyciągnąć łososia. Największy złowiony dorsz ważył 5.5 kg.

Galeria
Tekst i foto - Bartłomiej Potaczek, opracowanie - S.K., opublikował 13.05.2015 r. - S.K.*
V miejsce w Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy
25 kwietnia na „Sportowej Dolinie” w Koszalinie nasi wychowankowie pod opieką nauczycielki Agnieszki Krukowskiej wzięli udział w odbywających się tam Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK. W tegorocznych zmaganiach uczestniczyło 11 zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych z Koszalina, Darłowa, Świdwina i Drawska Pomorskiego. Na uczestników czekało 7 scenek pozoracyjnych oraz test z zakresu pierwszej pomocy i wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu.
pełna informacja
25 kwietnia na „Sportowej Dolinie” w Koszalinie nasi wychowankowie pod opieką nauczycielki Agnieszki Krukowskiej wzięli udział w odbywających się tam Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK. W tegorocznych zmaganiach uczestniczyło 11 zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych z Koszalina, Darłowa, Świdwina i Drawska Pomorskiego. Na uczestników czekało 7 scenek pozoracyjnych oraz test z zakresu pierwszej pomocy i wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu. Drużyny musiały zmierzyć się z takimi przypadkami jak: postrzał, krwotok z nosa, omdlenie, udar, amputacja dłoni, złamanie otwarte piszczeli, oparzenie, astma, krwotok tętniczy i wypadek komunikacyjny, w którym doszło do potrącenia rowerzysty. Każdy członek zespołu musiał również wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową.
Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Marek Kryger – kapitan, Dawid Chudziak, Sylwester Urtnowski, Kacper Bartos oraz Paweł Sadowski.
Poziom tegorocznych zawodów był bardzo wysoki, tym bardziej cieszy nas zdobyte po ciężkiej i wyrównanej rywalizacji V miejsce.

Galeria
Tekst i foto - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K.,opublikował 13.05.2015 r. - S.K.*
I Ogólnopolski Wielkanocny Konkurs Plastyczny
Nasz zakład zorganizował I Ogólnopolski Wielkanocny Konkurs Plastyczny dla wychowanków zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich w dwóch kategoriach: „Kartka Wielkanocna” i „Jajko Wielkanocne”. Informujemy, iż wiele prac docierało do nas po wyznaczonym terminie, dlatego ostateczne rozstrzygniecie zostało przesunięte na 13 kwietnia 2015 r. W konkursie udział wzięło łącznie 18 placówek, wpłynęło 135 prac, w tym kilka o tematyce wielkanocnej, jednak spoza wyznaczonych kategorii.
pełna informacja
Nasz zakład zorganizował I Ogólnopolski Wielkanocny Konkurs Plastyczny dla wychowanków zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich w dwóch kategoriach: „Kartka Wielkanocna” i „Jajko Wielkanocne”. Informujemy, iż wiele prac docierało do nas po wyznaczonym terminie, dlatego ostateczne rozstrzygniecie zostało przesunięte na 13 kwietnia 2015 r. W konkursie udział wzięło łącznie 18 placówek, wpłynęło 135 prac, w tym kilka o tematyce wielkanocnej, jednak spoza wyznaczonych kategorii.
5-osobowe jury pod przewodnictwem Pana Marka Redlicha (absolwenta ASP) wyłoniło 6 zwycięzców oraz przyznało 11 wyróżnień.

Kategoria „Kartka Wielkanocna”:
I miejsce – wychowanek Schroniska dla Nieletnich w Dominowie,
II miejsce – wychowanka Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Koronowie,
III miejsce – wychowanek Zakładu Poprawczego i Schroniska dla Nieletnich w Świdnicy.
Wyróżnienia:
SdN Szczecin, SdN Gacki, SdN Chojnice, MOAS Koszalin.

Kategoria „Jajko Wielkanoce”:
I miejsce – wychowanek Schroniska dla Nieletnich w Gackach,
II miejsce – wychowanek Schroniska dla Nieletnich w Szczecinie,
III miejsce – wychowanek Zakładu Poprawczego MOAS w Koszalinie.
Wyróżnienia:
ZP Studzieniec, SdN Gacki, ZP Barczewo, ZP Witkowo, ZP i SdN Koronowo ZP i SdN Mrozy.

Jury wyróżniło także jedną pracę spoza obu kategorii – wychowanki ZP i SdN w Falenicy.
Ponadto uhonorowano nagrodami dwa zakłady za największą ilość nadesłanych prac:
Schronisko dla Nieletnich w Gackach oraz Zakład Poprawczy w Witkowie.

Organizatorki dziękują wszystkim za duże zainteresowanie i aktywny udział w konkursie.
Zwycięzcom oraz wyróżnionym gratulujemy!!!

Galeria
Tekst - Anna Ratajczyk, foto - D.O.M., opracowanie - S.K.,opublikował 28.04.2015 r. - S.K.*
Ogólnopolski konkurs języka niemieckiego
26 marca odbył się ogólnopolski konkurs języka niemieckiego. W tegorocznej, piątej edycji konkursu wzięło udział 12 wychowanków, których zadaniem było rozwiązanie 30 zadań testowych. Celem konkursu, jak podkreślił jego koordynator Daniel Irzyk było nie tylko sprawdzenie wiedzy i umiejętności w zakresie opanowania języka niemieckiego ale również przekazanie treści realioznawczych dotyczących krajów niemieckojęzycznych z uwzględnieniem aspektów interkulturowych. Za wszystkich wychowanków trzymamy kciuki i czekamy na ogłoszenie wyników.

Galeria
Tekst - Daniel Irzyk, foto - S.K., opracowanie - S.K., opublikował 21.04.2015 r. - S.K.*
Zimowisko w Krynicy Zdrój
W dniach 02-07.03.2015 roku wychowankowie, którzy uzyskali najlepsze oceny za pierwszy semestr w nagrodę wyjechali na zimowisko narciarskie do Krynicy Zdrój. Zimowisko jest organizowane cyklicznie od wielu lat i cieszy się dużym zainteresowaniem wychowanków. Dobra pogoda oraz świetne warunki śniegowe na stokach Jaworzyny na długi czas pozostaną w pamięci wychowanków. Wychowawcy mieli dużą satysfakcję gdy inni goście pensjonatu chwalili naszych podopiecznych za wzorowe zachowanie.
Galeria
Tekst i foto - Andrzej Łepecki, opracowanie - S.K., opublikował 18.03.2015 r. - S.K.*
Wychowankowie MOAS wspomagają Dom Samotnej Matki w Koszalinie.
Dzięki inicjatywie oraz zaangażowaniu naszych wychowanków po raz kolejny mogliśmy pomóc podopiecznym Domu Samotnej Matki w Koszalinie. Wzorem wcześniejszych akcji dokonaliśmy zbiórki odzieży i zabawek dla najbardziej potrzebujących. Jak zwykle okazało się, że aby zrobić coś pożytecznego czasami wystarczy tylko odrobina dobrej woli i ciekawy pomysł. Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy.

Galeria
Tekst - Tomasz Drzewiecki, foto - Jarosław Wróbel, opracowanie - S.K., opublikował 18.03.2015 r. - S.K.*
Wizyta byłego wychowanka.
27 lutego br. odwiedził nas były wychowanek Daniel Nitecki. Na spotkaniu z wychowankami opowiadał o swojej sytuacji po opuszczeniu w 2009 roku tutejszego ośrodka oraz walce z nałogiem. Podczas krótkiego koncertu zaprezentował autorskie utwory ze swojej płyty, którą wykonywał w trakcie poprzedniej edycji "MUST BE THE MUSIC". Przygoda z muzyką rozpoczęła się w naszym ośrodku, gdzie Daniel podejmował pierwsze próby podczas różnorodnych zajęć, o czym świadczą archiwalne zdjęcia.

Galeria
Tekst i foto - D.O.M., opracowanie - S.K., opublikował 09.03.2015 r. - S.K.*
Koszykarze AZS Koszalin dotrzymują słowa!
Koszykarze AZS Koszalin zgodnie z obietnicą dostarczyli nagrody dla zwycięzców konkursów rzutowych jakie zorganizowano w trakcie ostatniego spotkania (o tym niżej). Wychowankowie tutejszego ośrodka otrzymali koszulkę z autografami zawodników oraz kalendarz, za co serdecznie dziękujemy, życząc samych zwycięstw w TAURON BASKET LIDZE.

Galeria
Tekst i foto - D.O.M., opracowanie - S.K., opublikował 09.03.2015 r. - S.K.*
AZS Koszalin w MOAS-ie
4 lutego 2015 roku w Ośrodku gościliśmy zawodników AZS Koszalin - Szymona Szewczyka oraz Łukasza Pacochę, występujących w TAURON BASKET LIDZE. Po spotkaniu w klubie, podczas którego każdy otrzymał zdjęcie z autografem zorganizowano konkurs rzutów do kosza. Zabawa wszystkim się podobała, co jest niewątpliwie zasługą menagera zespoły Damiana Zydla, który spotkanie poprowadził.

Galeria
Tekst i foto - D.O.M., opracowanie - S.K., opublikował 05.02.2015 r. - S.K.*
Kolędowa wizyta Biskupa Ordynariusza w MOAS-ie
W poniedziałek 12.01.2014 r. nasz ośrodek odwiedził Ordynariusz Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej ks. bp. Edward Dajczak. Podczas duszpasterskiej wizyty spotkał się z wychowankami oraz kadrą zakładu. Wspólna modlitwa i rozmowa w klubowej kaplicy o człowieku szukającym własnej ścieżki życiowej, zilustrowana ciekawymi przykładami, wypełniła to krótkie spotkanie, za które serdecznie dziękujemy.

Galeria
Tekst i foto - S.K., opracowanie - S.K., opublikował 14.01.2015 r. - S.K.*
Konkurs PCK
Jak co roku w grudniu w Klubie Ośrodka odbył się konkurs wiedzy pod hasłem "Polski Czerwony Krzyż wczoraj i dziś", który był poprzedzony zajęciami przeprowadzonymi w szkole na przełomie listopada i grudnia. Cieszył się dużym zainteresowaniem, a wychowankowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy pod okiem wykwalifikowanego ratownika. Następnie uczestnicy odpowiadali na pytania dotyczące historii i działalności PCK, honorowego krwiodawstwa oraz pierwszej pomocy. Sześciu wychowanków zostało wyróżnionych dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez prezesa koszalińskiego oddziału PCK pana Bernarda Krupskiego. Konkurs zorganizowały: Agnieszka Krukowska i Agnieszka Wilusz. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Galeria
Tekst - Agnieszka Krukowska, foto - D.O.M., opracowanie - S.K., opublikował 08.01.2015 r. - S.K.*