Młodzieżowy Ośrodek Adaptacji Społecznej
ul. 4-go Marca 36
75-708 Koszalin
Email: moas@moas.koszalin.pl

Tel. 94 348 60 70 (Centrala)
Tel. 94 342 52 18 (Sekretariat)
Tel./fax 94 342 40 94


Archiwum wiadomości i wydarzeń 2016 roku


Wieczór „Płomień świecy już zgasł”
Każdego roku spotykamy się w listopadzie, by chociaż przez chwilę zatrzymać się, pomyśleć o przemijaniu. Dzięki muzyce i poezji mogliśmy pozwolić sobie na moment zadumy i refleksji na temat życia, ale również śmierci, człowieka i ojczyzny, ponieważ w listopadzie obchodzimy także Narodowe Święto Niepodległości. Wieczorek „Płomień świecy już zgasł” poświęcamy zawsze naszym bliskim, przyjaciołom i bohaterskim Polakom, dzięki którym żyjemy dziś w wolnym kraju. Pragniemy zachować ich w naszych sercach i myślach. Ocalić pamięć tych, którzy odeszli…
Galeria
Tekst, foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K. opublikował 14.12.2016 r. - S.K.*
XI Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora MOW w Podborsku
W dniu 26.11.2016 r. drużyna wychowanków naszego ośrodka rywalizowała w XI Mikołajkowym Turnieju Halowej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora MOW w Podborsku. Zawody odbyły się na hali sportowej w Białogardzie. W rywalizacji 6-ciu zespołów nasi podopieczni zajęli wysokie – II miejsce w całym turnieju. Dodatkowo, nasz wychowanek Łukasz Mierski został uznany za najlepszego zawodnika turnieju. Gratulujemy!!!
Galeria
Tekst, foto i opracowanie - Robert Popek, opublikował 29.11.2016 r. - S.K.*
Nagroda z okazji Dnia Edukacji Narodowej
25 października 2016 r. z okazji Dnia Edukacji Narodowej, Łukasz Piebiak - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości wraz z Teresą Wargocką - Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej wręczyli nauczycielom Nagrody Ministra Sprawiedliwości. Jednym z wyróżnionych pedagogów była nasza koleżanka Joanna Wojcieszak. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w pracy zawodowej.
Galeria
Tekst i opracowanie - S.K., foto - archiwum własne, opublikował 24.11.2016 r. - S.K.*
Prezentacja elektronarzędzi stolarskich
W dniu 23 listopada 2016 r. warsztaty szkolne przeprowadziły zajęcia pokazowe. Tematem zajęć było przedstawienie i praktyczny pokaz urządzeń i narzędzi stolarskich cenionego na rynku producenta elektronarzędzi. W zajęciach uczestniczyło 16 wychowanków ośrodka.
Galeria
Tekst i foto - Krzysztof Kotowicz, opracowanie - S.K., opublikował 24.11.2016 r. - S.K.*
II m-ce w Rejonowym Konkursie Wiedzy o PCK i Honorowym Krwiodawstwie
W środę 16.11.2016 roku wychowanek naszego ośrodka Przemysław Śrutkowski pod opieką pani Agnieszki Krukowskiej wziął udział w Rejonowym Konkursie Wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu i Honorowym Krwiodawstwie. W ramach konkursu Przemek rozwiązał test składający się z 45 pytań i po zaciętej rywalizacji zajął II miejsce.
Gratulujemy!

Galeria
Tekst i foto - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K., opublikował 24.11.2016 r. - S.K.*
Muzyka łagodzi obyczaje
Sporym zainteresowaniem cieszą się zajęcia koła muzycznego. Dzięki dobrze wyposażonej pracowni nasi podopieczni mogą spróbować swoich sił ucząc się grać na gitarze, gitarze basowej, keyboardzie czy perkusji. Wprawdzie dla większości wychowanków to tylko świetna zabawa, ale kto wie, może to właśnie tu zrodzi się jakiś muzyczny talent. Poza tym każdy wie, że muzyka łagodzi obyczaje i o to w tym wszystkim również chodzi.
Galeria
Tekst i foto - Tomasz Drzewiecki, opracowanie - S.K., opublikował 24.11.2016 r. - S.K.*
POMAGAMY
W dniu 15.11.2016 r. nasi wychowankowie po raz kolejny mieli okazję wykazać się właściwą postawą pomagając podopiecznym Domu Samotnej Matki w Koszalinie. Tym razem nasza działalność w środowisku lokalnym polegała na wykonaniu prac gospodarczo – porządkowych na placu zabaw. Satysfakcja z wykonanej pracy była wprost proporcjonalna do radości dzieci, dla których to zrobiliśmy.
Galeria
Tekst i foto - Tomasz Drzewiecki, opracowanie - S.K., opublikował 15.11.2016 r. - S.K.*
Kolejne spotkanie z „RAPTUSEM”
5 października br. w Klubie spotkaliśmy się z Januszem „RAPTUSEM” Waścińskim, wychowankiem naszego Ośrodka, sprzed 40 lat. Na początku Gość zaprezentował najnowsze utwory, a następnie opowiedział o tym , co robił po opuszczeniu Zakładu, który niestety nie był ostatnim. Ponadto wywołał dyskusję dotyczącą uzależnień. „Raptus” jak zwykle przekonywał do swych doświadczeń zerwania z nałogiem, które pozwoliły mu wyjść „na prostą”. Czy cel osiągnął, pokaże zapewne przyszłość.
Galeria
Tekst i foto - D.O.M, opracowanie - S.K., opublikował 14.10.2016 r. - S.K.*
SERCE ZA SERCE
Życie nie po to tylko jest, by brać… Z ogromnym zapałem przyłączyliśmy się do działań na rzecz Fundacji Cor Infantis, która zajmuje się pomocą dzieciom z wrodzonymi wadami serca oraz ich rodzinom. Dobrze jest czuć się potrzebnym, dlatego chętnie dzielimy się swoimi umiejętnościami i czasem.
Przez ostatnie 3 tygodnie robiliśmy pamiątkowe serduszka, które będą wręczane osobom wspierającym akcje Fundacji. To takie nasze podziękowanie za to, że są wśród nas ludzie, którzy mają wielkie i gorące serca. To właśnie oni pomagają ratować te prawdziwie bijące serca dzieci. My również.

Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., opublikował 06.10.2016 r. - S.K.*
WRZEŚNIOWE SCRAPOWANIE
Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy od… nauki ;-) Szkołę jednak zostawiamy w środowe popołudnia w spokoju i uczymy się innych przydatnych rzeczy. Tym razem przyszła pora na scrapbooking, czyli dekorowanie przedmiotów papierem. I powstają pudełeczka, kartki i albumy – na bogato, na ludowo, w stylu vintage… jak tylko sobie wymarzymy. Wystarczy trochę inwencji i cierpliwości, a efekt potrafi miło zaskoczyć. I to nieprawda, że scrapować potrafią tylko dziewczyny…
Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., opublikował 06.10.2016 r. - S.K.*
Coroczna akcja „Sprzątanie świata” w MOAS
W dniach 16-17 września br. w ramach corocznej akcji „Sprzątania świata” grupa 5 wychowanków naszego zakładu, pod opieką nauczycieli i strażnika, porządkowała tereny rekreacyjno–wypoczynkowe w obrębie Koszalina. Zbieraliśmy odpady m.in. w Parku Miejskim, na Wodnej Dolinie, na terenach zielonych na Górze Chełmskiej wokół Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej oraz w lesie w okolicy Koszalina.
Galeria
Tekst i foto - Anna Ratajczyk, opracowanie - S.K., opublikował 26.09.2016 r. - S.K.*
Popołudnie pod żaglami
Popołudniowy wypoczynek wychowanków pod żaglami na jeziorze Jamno.
Galeria
Tekst - S.K., foto - Andrzej Łepecki, opracowanie - S.K., opublikował 22.09.2016 r. - S.K.*
Światowe Dni Młodzieży - Kraków 2016
W dniach 27-31 lipca wychowankowie naszego zakładu uczestniczyli w Światowych Dniach Młodzieży 2016 w Krakowie. W tym czasie braliśmy udział we Mszy Św. – Narodowe Dziękczynienie w 1050. rocznicę Chrztu Polski w Częstochowie, w Drodze Krzyżowej na krakowskich Błoniach i nocnym czuwaniu na Campus Misericordiae w podkrakowskich Brzegach. Uczestnictwo w spotkaniach z Ojcem Świętym Franciszkiem było możliwe dzięki uprzejmości Pana Mikołaja Pawlaka Dyrektora Departamentu Spraw Rodzinnych i Nieletnich MS, który przekazał nam wejściówki na te uroczystości.
Słowa Ojca Świętego zapadły nam głęboko w pamięci.

Galeria
Tekst i foto - Anna Ratajczyk, opracowanie - S.K., opublikował 03.08.2016 r. - S.K.*
Płyta naszego wychowanka Jonatana
„Nie zażywaj bracie, bo to szczęście na chwilę. Łap piękne chwile, załóż rodzinę, wychowaj dzieci – to szczęście prawdziwe…”
Z dumą przedstawiamy roczny efekt ciężkiej pracy naszego wychowanka Jonatana Solaka. W czerwcu mogliśmy pierwszy raz wysłuchać piosenek z płyty Jonka „Do szczęścia wąska, do pecha szeroka”. Prezentowane przez Jonka utwory opowiadają o walce z nałogami i ludzkimi słabościami. W tekstach autora odnajdziemy takie wartości jak miłość, przyjaźń, nadzieja czy rodzina.
Płyta powstała dzięki naszej współpracy z Fundacją ZASTOPUJ, która jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się szeroko rozumianą profilaktyką - STOP przemocy, narkotykom i alkoholowi. Prezes Fundacji – Daniel Harasym, głęboko wierzy, że podjęta przez nas współpraca i zainicjowane działania, będą wspierać harmonijny rozwój naszych wychowanków i pomogą im dokonywać w życiu mądrych wyborów.
Jonkowi serdecznie gratulujemy, a Fundacji dziękujemy za to, że mogliśmy stać się częścią tego inspirującego projektu. Zachęcamy do wysłuchania piosenek zamieszczonych na płycie Jonatana.

Galeria
Tekst - Joanna Wojcieszak, skan okładki - S.K., opracowanie - S.K., opublikował 07.07.2016 r. - S.K.*
SZYJEMY MASKOTKI - KONKURS „PLUSZOWY MIŚ”
W ostatnim miesiącu wychowankowie naszego ośrodka pod opieką nauczycielki Agnieszki Krukowskiej szyli kolorowe maskotki na konkurs techniczny „PLUSZOWY MIŚ” organizowany przez SdN Dominów. W sumie udało się nam uszyć 11 kolorowych maskotek, które po rozstrzygnięciu konkursu trafiły do dzieci z Hospicjum Małego Księcia w Lublinie. Dwóch naszych wychowanków w kategorii maskotki szytej ręcznie zostało docenionych:
II miejsce przypadło Sebastianowi Szulęckiemu,
zaś wyróżnienie zdobył Oskar Żywica.
Serdecznie gratulujemy!

Galeria
Tekst i foto - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K., opublikował 28.06.2016 r. - S.K.*
PODSUMOWANIE DZIAŁALNOŚCI KOŁA ARTYSTYCZNEGO
Działo się, oj działo. Kartki, bombki, pisani, stroiki… Obrazy, plakaty, szkatułki… Dla chcącego nic trudnego! Rozpoczęliśmy nawet przygotowania do tego, by dawać starym meblom nowe życie, czyli meble Shabby Chic i Vintage w naszym wykonaniu. Rustykalne klimaty tez nie są nam obce. Dziękuję wszystkim uczestnikom zajęć za cały rok pracy (szczególnie tym wytrwałym i najbardziej aktywnym). Do zobaczenia w przyszłym roku – opiekun koła Joanna Wojcieszak.
Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., opublikował 21.06.2016 r. - S.K.*
WYNIKI II OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO ZP I SDN „MIASTO W WYOBRAŹNI MŁODYCH” – SZUBIN 2016
Z radością informujemy, że w konkursie ogłoszonym przez ZP w Szubinie nasz wychowanek Sebastian Szulęcki zajął I miejsce, a drugi uczestnik Damian Zaworski otrzymał wyróżnienie. I taką przysłowiową kropką nad i kończymy ten rok szkolny i działalność koła artystycznego. Mamy nadzieję, że przyszły rok będzie również pełen sukcesów. Serdecznie gratulujemy!
Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., opublikował 21.06.2016 r. - S.K.*
I Koszaliński zlot pojazdów klasycznych - Motopark Koszalin
W dniu 12.06.2016 r. wychowankowie grupy IV pod opieką Andrzeja Kubasa wzięli udział w I Koszalińskim zlocie pojazdów klasycznych w Motoparu Koszalin. Była okazja do obejrzenia samochodów, które miały co najmniej 25 lat, a najstarszy był klasyczny FORD MUSTANG z 1966 r.
Galeria
Tekst i foto - Andrzej Kubas, opracowanie - S.K., opublikował 21.06.2016 r. - S.K.*
Spływ kajakowy w 25 rocznicę pobytu Papieża Jana Pawła II na ziemi koszalińskiej
W dniach 26.-29.05.2016. wychowankowie naszego zakładu uczcili 25 rocznicę pobytu Papieża Jana Pawła II na ziemi Koszalińskiej spływem kajakowym. Spływ zaplanowano szlakiem papieskim na rzeką Brdą. W ciągu czterech dni pokonaliśmy trasę z Nowej Brdy do Małe Swornegacie. Po drodze przepłynęliśmy dwa duże jeziora Szczytno i Charzykowskie, wychowankowie nauczyli się organizować obozowisko, rozbijać namioty, i przygotowywać posiłek. Pogoda dopisała nam wyjątkowo a w jeziorach nałapaliśmy dużo ryb.

Galeria
Tekst i foto - Andrzej Łepecki, opracowanie - S.K., opublikował 21.06.2016 r. - S.K.*
Pierwsze prace wychowanków koła modelarskiego
Od około dwóch miesięcy działa w naszym ośrodku koło modelarskie, którego opiekunem jest wychowawca Leszek Chwist. Przedstawiamy pierwsze prace modelarskie wykonane przez naszych wychowanków: Pawła Łukaszewskiego, Tomasza Robakowskiego, Damiana Skibę i Przemysława Śrutkowskiego. Wykonanie takich modeli uczy cierpliwości i dokładności oraz wymaga dyscypliny.

Galeria
Tekst - S.K., foto - Leszek Chwist, opracowanie - S.K., opublikował 06.06.2016 r. - S.K.*
V ogólnopolski konkurs z języka niemieckiego „Młody Lingwista” roztrzygnięty.
Z dużą satysfakcją pragniemy poinformować, iż nasi wychowankowie zaprezentowali wysoki i wyrównany poziom w V ogólnopolskim konkursie z języka niemieckiego „Młody Lingwista”. W konkursie uczestniczyło 1824 uczniów z całego kraju a 10 naszych wychowanków zajęło miejsca od 31 do 53. Nasza szkoła zajęła 5 miejsce w województwie zachodniopomorskim i 16 w zestawieniu ogólnopolskim. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i mamy nadzieję, że dalsza przygoda z językiem niemieckim dostarczy naszym podopiecznym wielu pozytywnych doświadczeń!
Galeria
Tekst - Daniel Irzyk, foto - K.S., opracowanie - S.K., opublikował 27.05.2016 r. - S.K.*
MOAS kontra Motocykliści
7 maja 2016 r. odwiedzili nas koszalińscy MOTOCYKLIŚCI, na swoich wspaniałych maszynach. Mogliśmy zatem obejrzeć wiele ciekawych marek motocykli, które wzbudzały nasz podziw. Pogoda dopisała, dlatego tez po rozegranym meczu w piłkę nożną motocyklistów ugościliśmy po staropolsku przy ognisku. Na zakończenie otrzymaliśmy koszulkę z pamiątkowym nadrukiem oraz podpisami gości.
Galeria
Tekst - D.O.M., foto - Katarzyna Kodura, opracowanie - S.K., opublikował 27.05.2016 r. - S.K.*
VII miejsce w Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy
W kwietniu na „Sportowej Dolinie” w Koszalinie nasi wychowankowie pod opieką nauczycielki Agnieszki Krukowskiej wzięli udział w odbywających się tam XXIV Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK. Na uczestników czekało 9 scenek pozoracyjnych oraz test z zakresu pierwszej pomocy i wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu. Drużyny uczestniczące w mistrzostwach musiały udzielić pomocy osobom z amputacją urazową, złamaniem otwartym piszczeli, dużym zranieniem, obrażeniami spowodowanymi porażeniem prądem czy nagłym zatrzymaniem krążenia.
Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Marek Kryger – kapitan, Sylwester Urtnowski, Paweł Sadowski, Damian Skiba, Mateusz Czetyrkowski oraz Kacper Bartos. Poziom tegorocznych zawodów był bardzo wysoki, tym bardziej cieszy nas zdobyte po ciężkiej i wyrównanej rywalizacji VII miejsce.

Galeria
Tekst i foto - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K., opublikował 10.05.2016 r. - S.K.*
IX OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY „CZŁOWIEK PRZYJACIELEM SWOJEGO OTOCZENIA”
Z niecierpliwością czekaliśmy na wyniki IX OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „CZŁOWIEK PRZYJACIELEM SWOJEGO OTOCZENIA”, organizowanego przez ZP w Sadowicach. W czwartek, 21 kwietnia, otrzymaliśmy protokół z posiedzenia jury konkursu. Z ogromną przyjemnością informujemy, że wysłane przez nas prace, znalazły uznanie w oczach członków jury.
I nagrodę (kategoria MALARSTWO, tematyka: flora i fauna) otrzymał Daniel Krygier.
III nagrodę (kategoria MALARSTWO, tematyka: flora i fauna) otrzymał Sebastian Szulęcki.
III nagrodę (kategoria MALARSTWO, tematyka: architektura) otrzymał Damian Zaworski.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., opublikował 27.04.2016 r. - S.K.*
„Młody Lingwista” w MOAS
Dnia 7 kwietnia 2016 r. odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu z języka niemieckiego „Młody Lingwista”, w którym udział wzięli uczniowie naszego Ośrodka. Uczestnicy rozwiązywali test, złożony z zadań sprawdzających umiejętności rozumienia tekstu czytanego, reagowania językowego, jak również znajomości struktur leksykalno-gramatycznych. Celem konkursu, jak podkreślił jego organizator Daniel Irzyk – nauczyciel języka niemieckiego, jest wspieranie uczniów w rozwijaniu i sprawdzeniu swoich kompetencji językowych, promowanie nauki języka niemieckiego oraz zachęcenie do pogłębiania zainteresowań dotyczących realiów krajów niemieckojęzycznych.
Galeria
Tekst - Daniel Irzyk ,foto - S.K., opracowanie - S.K., opublikował 18.04.2016 r. - S.K.*
KONKURS PLASTYCZNY „KARTKA WIELKANOCNA”
W piątek mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu, na którym zostały rozdane nagrody przyznane w konkursie plastycznym „Kartka wielkanocna”. Konkurs zorganizował koszaliński Klub Osiedlowy „Na Skarpie” wspólnie z Samorządową RO. Nasze prace znalazły się pośród 300 konkursowych kartek. Jury w składzie: artysta plastyk Roseline Łazowska, artysta plastyk rzeźbiarz Andrzej Renes (autor wielu projektów statuetek i nagród, m.in. Wiktora, Kisiela i Czempiona), kierownik klubu „Na Skarpie” Beata Biernacka, po obejrzeniu wszystkich prac postanowiło przyznać trzem naszych wychowankom specjalne wyróżnienia. Dyplomy i nagrody otrzymali: Sebastian Szulęcki, Damian Zaworski oraz Kacper Bartos. Gratulujemy!
Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., opublikował 24.03.2016 r. - S.K.*
II Ogólnopolski Wielkanocny Konkurs Plastyczny
Informujemy, iż nasz zakład zorganizował w tym roku po raz kolejny, tym razem II, Ogólnopolski Wielkanocny Konkurs Plastyczny dla wychowanków zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich w dwóch kategoriach:
„Kartka Wielkanocna” i „Ozdoba Wielkanocna”. W konkursie udział wzięło łącznie 18 placówek, wpłynęło łącznie 158 prac.
Ostatecznie konkurs został rozstrzygnięty w dniu 16 marca 2016 r. 5-osobowe jury pod przewodnictwem Pana Marka Redlicha (absolwenta ASP) wyłoniło 6 zwycięzców oraz przyznało 13 wyróżnień.
pełna informacja
Informujemy, iż nasz zakład zorganizował w tym roku po raz kolejny, tym razem II, Ogólnopolski Wielkanocny Konkurs Plastyczny dla wychowanków zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich w dwóch kategoriach: „Kartka Wielkanocna” i „Ozdoba Wielkanocna”. W konkursie udział wzięło łącznie 18 placówek, wpłynęło łącznie 158 prac.
Ostatecznie konkurs został rozstrzygnięty w dniu 16 marca 2016 r. 5-osobowe jury pod przewodnictwem Pana Marka Redlicha (absolwenta ASP) wyłoniło 6 zwycięzców oraz przyznało 13 wyróżnień.

Kategoria „Kartka Wielkanocna”
I miejsce – Gracjan Szuckiel – ZP Nowe
II miejsce – Sebastian Pacyna – SdN Chojnice
III miejsce – Damian Zaworski – MOAS Koszalin

Wyróżnienia:
Emilia Sienkiewicz – ZP i SdN Mrozy
Bartosz Pawłowski – ZP Grodzisk Wlkp.
Robert Staworski – ZP Nowe
Kevin Szpotakowski – ZP Świdnica
Adrian Kłosek – SdN Dominowo

Kategoria „Ozdoba Wielkanocna”
I miejsce – Adam Krysa – SdN Gacki
II miejsce – Sebastian Szulęcki – MOAS Koszalin
III miejsce – Dawid Kowalczyk – SdN Gacki

Wyróżnienia:
Piotr Gomoła – SdN Dominowo
Klaudia Smolińska – ZP i SdN Mrozy
Wiktoria Karamańska – ZP i SdN Warszawa
Dominik Niedziela – SdN Dominowo
Piotr Mączkowiak – ZP Studzieniec

Ponadto jury uhonorowało nagrodami trzy zakłady za szczególny wkład w prace konkursowe wyrażający się ilością nadesłanych prac oraz zaangażowaniem wychowanków:
SdN w Gackach,
SdN w Chojnicach,
ZP w Witkowie.

Organizatorki dziękują wszystkim za duże zainteresowanie i aktywny udział w konkursie.
Zwycięzcom oraz wyróżnionym gratulujemy!!!

Pozdrawiamy! Agnieszka Krukowska i Anna Ratajczyk

Galeria
Teks - Anna Ratajczyk, Foto - S.K., opracowanie - S.K.,opublikował 22.03.2016 r. - S.K.*
KOSZALIŃSKI KONKURS PLASTYCZNY „JAJO WIELKANOCNE”
14 marca 2016 r. ZS nr 2 im. St. Lema w Koszalinie wyłonił tegorocznych zwycięzców konkursu „JAJO WIELKANOCNE”. Konkurencja była olbrzymia, na konkurs wpłynęły 143 prace. Z tym większą przyjemnością ogłaszamy, że nasi uczniowie – Sebastian Szulęcki oraz Damian Zaworski, zajęli I miejsca w swoich kategoriach wiekowych, a Daniel Krygier otrzymał wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy! Dziękujemy Pani Agnieszce Krukowskiej za pomoc w sprawach organizacyjnych. Opiekun koła artystycznego - Joanna Wojcieszak.

Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., opublikował 17.03.2016 r. - S.K.*
Wyjazd na narty do Przywidza
W dniu 20.01.2016 r. kilku wychowanków grupy I i III pod opieką wychowawców uczestniczyło w jednodniowym wypadzie na stok narciarski w miejscowości Przywidz na Kaszubach. Choć pogoda była średnia - to zabawa była przednia!!! Chłopcy aktywnie spędzili czas na świeżym powietrzu, ucząc się i doskonaląc technikę jazdy na nartach.

Galeria
Tekst i foto - Robert Popek, opracowanie - S.K., opublikował 29.01.2016 r. - S.K.*
VII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny - Gacki
Z przyjemnością informujemy o naszych kolejnych sukcesach. W VII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Najładniejsza kartka bożonarodzeniowa”, organizowanym przez Schronisko dla Nieletnich w Gackach, nasz wychowanek Sebastian Szulęcki zajął I miejsce w kategorii powyżej lat 18, natomiast Mateusz Kierończyk otrzymał wyróżnienie w kategorii ogólnego waloru artystycznego. Nasze prace przekazane zostały na aukcję pomocy choremu chłopcu, który dzięki zebranym pieniądzom, może przechodzić obecnie potrzebną rehabilitację. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc. Opiekunami wychowanków były Pani Joanna Wojcieszak oraz Pani Agnieszka Krukowska.

Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., opublikował 08.01.2016 r. - S.K.*
Wieczorne kolędowanie w MOAS-ie
W dniu 20 grudnia br. w klubie ośrodka odbył się "Wieczór kolęd" dla wszystkich wychowanków zakładu. Spotkanie wprowadziło nas w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Przypomnieliśmy sobie kolędy bardziej i mniej znane, wysłuchaliśmy słów naszego kapelana oraz zapoznaliśmy się z polskimi tradycjami i zwyczajami świątecznymi.

Galeria
Tekst - Anna Ratajczyk, foto - D.O.M., opracowanie - S.K., opublikował 08.01.2016 r. - S.K.*
Przygotowania do Świąt
Przygotowania do Świąt ruszyły! W pracowni zajęć twórczych możemy sobie poszaleć ;-)

Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., opublikował 07.01.2016 r. - S.K.*
Konkurs wiedzy o PCK
Po raz kolejny 7 grudnia 2015 roku w Klubie Ośrodka odbył się Konkurs wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu, Pierwszej Pomocy Przedmedycznej oraz Idei Honorowego Krwiodawstwa. Był on poprzedzony zajęciami przeprowadzonymi w szkole w miesiącu listopadzie. Jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem, a wychowankowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy pod okiem wykwalifikowanego ratownika. Następnie odpowiadali na pytania z zakresu historii i działalności PCK, krwiodawstwa i pierwszej pomocy. Sześciu wychowanków zostało wyróżnionych dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez prezesa koszalińskiego oddziału PCK pana Bernarda Krupskiego. Konkurs zorganizowały, zajmując się także przygotowaniem wychowanków, Agnieszka Krukowska i Agnieszka Wilusz. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Galeria
Tekst - Agnieszka Krukowska, foto - D.O.M., opracowanie - S.K., opublikował 07.01.2016 r. - S.K.*
Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia
Kilka dni później inny wychowanek – Sebastian Szulęcki reprezentował nas w etapie rejonowym Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Rozwiązywał test składający się z 30 pytań i wywalczył VI miejsce. Gratulujemy!

Galeria
Tekst - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K., opublikował 07.01.2016 r. - S.K.*
Rejonowa Olimpiada Wiedzy o AIDS
W dniu 01 grudnia 2015 r. wychowanek naszego ośrodka – Sylwester Urtnowski, pod opieką pani Agnieszki Krukowskiej wziął udział w Rejonowej Olimpiadzie Wiedzy o AIDS. W ramach konkursu wychowanek rozwiązał test składający się z 25 pytań i zajął IV miejsce.

Galeria
Tekst - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K., opublikował 07.01.2016 r. - S.K.*
Konkurs „ Każda kropla na wagę złota”
Pragniemy poinformować ,że wychowanek naszego ośrodka – Mateusz Kierończyk zajął I miejsce w Rejonowym Konkursie Plastycznym pod hasłem „ Każda kropla na wagę złota”. Pracę wykonał pod kierunkiem Agnieszki Krukowskiej.

Galeria
Tekst i foto - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K., opublikował 07.01.2016 r. - S.K.*
„Płomień świecy już zgasł”
Każdego roku spotykamy się w listopadzie, by chociaż przez chwilę zatrzymać się, pomyśleć o przemijaniu, zastanowić się nad tym, jak żyjemy, postępujemy…co kochamy, co jest dla nas najważniejsze. Muzyka i poezja sprawiają, że łatwiej o moment zadumy i refleksji na temat życia, ale również śmierci…człowieka i ojczyzny. Staramy się ocalić pamięć tych, którzy odeszli. Zachowujemy ich w swoich sercach i myślach. Wieczorek poetycki „Płomień świecy już zgasł” poświęciliśmy Naszym bliskim, przyjaciołom oraz bohaterskim Polakom.
Organizatorzy: Joanna Wojcieszak i Witold Zając

Galeria
Tekst - Joanna Wojcieszak ,foto - D.O.M., opracowanie - S.K., opublikował 07.01.2016 r. - S.K.*