Młodzieżowy Ośrodek Adaptacji Społecznej
ul. 4-go Marca 36
75-708 Koszalin
Email: moas@moas.koszalin.pl

Tel. 94 348 60 70 (Centrala)
Tel. 94 342 52 18 (Sekretariat)
Tel./fax 94 342 40 94


Archiwum wiadomości i wydarzeń 2017 roku


SZKOLNA WIGILIA.
Za oknem szaro i ponuro… ale postaraliśmy się, żeby choć na kilka chwil umilić sobie czas oczekiwania na święta i zimową aurę. Zasiedliśmy przy wspólnym stole, podzieliliśmy się opłatkiem, zjedliśmy pyszne, tradycyjne pierogi… Przy wspólnym śpiewaniu kolęd poczuliśmy, że zrobiło się jakby cieplej, milej, serdeczniej… magia Świąt Bożego Narodzenia.
Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak,opracowanie - S.K. opublikował 18.01.2018 r. - S.K.*
Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia.
W piątek 15.12,2015 roku wychowanek – Fabian Czerkawski reprezentował naszą szkołę w etapie rejonowym Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Rozwiązywał test składający się z 30 pytań i wywalczył II miejsce. Do konkursu Fabiana przygotowywała pani Agnieszka Krukowska. Gratulujemy!
Galeria
Tekst i foto - Agnieszka Krukowska,opracowanie - S.K. opublikował 18.01.2018 r. - S.K.*
XII Mikołajkowym Turnieju Halowej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora MOW Podborsku
W dniu 09.12.2017 r. drużyna wychowanków naszego ośrodka rywalizowała w XII Mikołajkowym Turnieju Halowej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora MOW Podborsku. Zawody odbyły się na hali sportowej w Białogardzie. W rywalizacji 7-miu zespołów nasi podopieczni zajęli w całym turnieju wysokie – II miejsce. Gratulujemy!!!
Galeria
Tekst i foto - Robert Popek,opracowanie - S.K. opublikował 18.01.2018 r. - S.K.*
Konkurs Wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu, Honorowym Krwiodawstwie i Pierwszej Pomocy.
Jak co roku na początku grudnia w Klubie Ośrodka odbył się Konkurs wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu, Honorowym Krwiodawstwie oraz Pierwszej Pomocy. Konkurs rozpoczął się pokazem pierwszej pomocy w wykonaniu ratownika PCK. Następnie uczestnicy odpowiadali na 20 pytań testowych oraz musieli wykazać się umiejętnościami praktycznymi udzielania pierwszej pomocy. Po zaciekłej dogrywce wyłoniono zwycięzców, którzy zostali wyróżnieni dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez prezesa koszalińskiego oddziału PCK pana Bernarda Krupskiego. Konkurs zorganizowały, zajmując się także przygotowaniem wychowanków, Agnieszka Krukowska i Agnieszka Wilusz. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Galeria
Tekst i foto - Agnieszka Krukowska,opracowanie - S.K. opublikował 18.01.2018 r. - S.K.*
Rejonowy Konkurs Wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu i Honorowym Krwiodawstwie.
W dniu 14.11.2017 roku wychowanek naszego ośrodka Przemysław Śrutkowski pod opieką pani Agnieszki Krukowskiej wziął udział w Rejonowym Konkursie Wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu i Honorowym Krwiodawstwie. W ramach konkursu Przemek rozwiązał test składający się z 40 pytań i po zaciętej rywalizacji zajął III miejsce. Gratulujemy!
Galeria
Tekst i foto - Agnieszka Krukowska,opracowanie - S.K. opublikował 18.01.2018 r. - S.K.*
LISTOPAD MIESIĄCEM ZADUMY I PAMIĘCI NARODOWEJ
Listopad to miesiąc smutku i radości, klęski i chwały, miesiąc wspomnień i pamięci. To czas zadumy, refleksji nad przemijalnością ziemskiego życia, modlitwy za tych, którzy od nas odeszli. W ten listopadowy wieczór spotkaliśmy się na wieczorku poetyckim, aby powspominać naszych bliskich zmarłych i uczcić pamięć wielu bohaterskich Polaków, którzy zginęli w obronie naszej Ojczyzny. Oni wszyscy żyją w naszej pamięci. O nich nie wolno zapomnieć, bo narody, które tracą pamięć, tracą życie. Od nich uczymy się kochać Ojczyznę, od nich uczymy się poświęcenia, od nich uczymy się szacunku do prawdy, sprawiedliwości, wolności. Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas wieczorek pamięci stał się znakiem naszej wdzięczności, pamięci i nadziei, bo przecież dziś żyjemy w niepodległej Polsce.
Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak,opracowanie - S.K. opublikował 28.11.2017 r. - S.K.*
Ogólnopolska Olimpiada z Języka Niemieckiego – Edycja 2017.
W dniu 9.11.2017 r. odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiej Olimpiady z Języka Niemieckiego „Olimpus". Do rywalizacji przystąpiło 10 uczniów, których zadaniem było rozwiązanie testu sprawdzającego znajomość słownictwa, gramatyki jak również wykazanie się ogólną wiedzą o krajach niemieckiego obszaru językowego. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w styczniu 2018 r. Koordynatorem konkursy był Pan Daniel Irzyk - nauczyciel języka niemieckiego. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki!
Galeria
Tekst - Daniel Irzyk, foto - Rafał Kottas ,opracowanie - S.K. opublikował 24.11.2017 r. - S.K.*
Jesienna Akademia Przygody
W dniach 11.10. – 12.10. 2017r. czterech naszych wychowanków wraz z dwoma opiekunami uczestniczyła w rajdzie pod nazwą: „Jesienna Akademia Przygody”. Organizatorem imprezy był Zakład Poprawczy w Witkowie, a całość odbywała się w pięknych okolicach miejscowości Rudawy Janowickie niedaleko Jeleniej Góry. Podczas rajdu nasz zespół rywalizował z innymi zakładami w marszu na orientację, zaliczał zadania sprawnościowe oraz poszukiwał „Skarbu” . Końcowy efekt tych zmagań był znakomity, gdyż kolejny raz (czwarty w historii) drużyna naszego ośrodka wygrała i zajęła I miejsce !!!
Galeria
Tekst i foto - Robert Popek, opracowanie - S.K. opublikował 20.10.2017 r. - S.K.*
XII OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD SZTUKI – BARCZEWO 2017
Nadszedł koniec roku szkolnego, a wraz z nim dobre wiadomości dla naszych artystów. Zakład Poprawczy w Barczewie ogłosił wyniki Ogólnopolskiego Przeglądu Sztuki. Nasi wychowankowie zaprezentowali 3 prace, a oto wyniki:
• Noe Pielak – miejsce II
• Norbert Sobczak – miejsce III
• Paweł Drozd – miejsce III
Serdecznie gratulujemy!

Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K. opublikował 19.09.2017 r. - S.K.*
WYNIKI III OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „ŚWIAT W WYOBRAŹNI MŁODYCH” – ZP SZUBIN
Nasi artyści mają w tym roku dobrą passę. Z radością przyjęliśmy wiadomość, że nasz wychowanek Norbert Sobczak zajął I miejsce w konkursie plastycznym organizowanym przez Zakład poprawczy w Szubinie. Wyróżnienie otrzymał także Paweł Drozd. Serdecznie gratulujemy!
Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K. opublikował 23.06.2017 r. - S.K.*
WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE LITERACKIM
Zakład Poprawczy i Schronisko dla Nieletnich w Laskowcu, organizator corocznego konkursu literackiego „Ścieżki mojego świata”, ogłosił wyniki XV edycji konkursu. W tym roku nasz wychowanek Przemysław Śrutkowski otrzymał wyróżnienie w kategorii – teksty prozą. Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki za kolejne próby literackie.
Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K. opublikował 14.06.2017 r. - S.K.*
OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO "OLIMPUS" - 2017.
Nasi wychowankowie uzyskali bardzo dobre wyniki w ogólnopolskiej olimpiadzie z języka niemieckiego "OLIMPUS". Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu obejmującego ciekawie skonstruowane pytania, badające umiejętności uczniów w zakresie posiadanego słownictwa, czytania ze zrozumieniem, komunikacji, gramatyki oraz wiedzy o krajach niemieckojęzycznych. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody w postaci dyplomów. Koordynatorem konkursu był Pan Daniel Irzyk - nauczyciel języka niemieckiego. Gratulujemy!
Galeria
Tekst - Daniel Irzyk, foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K. opublikował 14.06.2017 r. - S.K.*
X edycja konkursu plastycznego „Człowiek przyjacielem swojego otoczenia” w Sadowicach.
W roku szkolnym 2016/2017 odbyła się już X edycja tego konkursu. W tym roku udział w rywalizacji wzięło 15 placówek z całej Polski. Tematyką tegorocznego konkursu była ochrona środowiska oraz wszechświat. Nadesłane prace zostały wystawione na wernisażu, gdzie zostały ocenione przez Jury składające się z pracowników placówki ZP w Sadowicach oraz artystę plastyka Panią Jolantę Kasińską.
Z satysfakcją informujemy, że nasi wychowankowie mogą pochwalić się miejscem I (kategoria wszechświat – malarstwo), które zdobył Noe Pielak oraz miejscem II (kategoria ochrona środowiska – malarstwo), które otrzymał Norbert Sobczak. Serdecznie gratulujemy!

Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K. opublikował 06.06.2017 r. - S.K.*
SUKCESY W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE „JAJO WIELKANOCNE” 2017.
Tegoroczna edycja koszalińskiego konkursu ”JAJO WIELKANOCNE” okazała się dla nas wyjątkowo szczęśliwa. Prace naszych wychowanków zachwyciły jury konkursu. Zdobyliśmy I i III miejsce oraz wyróżnienie.
Autorzy naszych sukcesów:
  • - I miejsce - Noe Pielak
  • - III miejsce - Patryk Urbaniak
  • - wyróżnienie - Oskar Oleksik
Serdecznie gratulujemy!
Opiekę nad młodymi artystami sprawowały Pani Joanna Wojcieszak i Pani Agnieszka Krukowska.

Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K. opublikował 17.05.2017 r. - S.K.*
IV OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY „SZLACHETNE ZDROWIE” ROZSTRZYGNIĘTY
Z radością informujemy, że w konkursie plastycznym organizowanym przez ZP w Dominowie odnieśliśmy podwójny sukces. Nasz wychowanek Sebastian Szulęcki w kategorii malarstwo zajął I miejsce, a Noe Pielak, w tej samej kategorii, miejsce III. Serdecznie gratulujemy!
Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K. opublikował 30.03.2017 r. - S.K.*
25 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
W dniu 15.01.2017r. nasi wychowankowie po raz kolejny brali czynny udział w organizacji Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Rynku Staromiejskim w Koszalinie pomagając obsłudze technicznej podczas przygotowania koncertu. Tego typu inicjatywy cieszą się sporym zainteresowaniem ze strony naszej młodzieży. Zawsze chętnie wyciągają pomocną dłoń do potrzebujących.
Galeria
Tekst i foto - Tomasz Drzewiecki, opracowanie - S.K. opublikował 03.02.2017 r. - S.K.*
WIECZÓR KOLĘD
Starając się wprowadzić świąteczną atmosferę w naszym ośrodku, jak co roku na chwilę przed Bożym Narodzeniem spotkaliśmy się wszyscy na wspólnym kolędowaniu. W wieczorze tym z ogromną ochotą wzięli udział zarówno wychowankowie, jak i pracownicy zakładu. Zaprosiliśmy też naszego kapelana, który umilił spotkanie wręczając naszym podopiecznym drobne upominki. Słowa kolęd radośnie krążyły po murach ośrodka. Kończąc wieczór wszyscy czuli niedosyt. Rozeszliśmy się ze śpiewem na ustach. Jego echo długo jeszcze rozbrzmiewało w budynku i w naszych sercach…
Galeria
Tekst - Anna Ratajczyk, foto - DOM, opracowanie - S.K. opublikował 12.01.2017 r. - S.K.*
CZUJEMY ATMOSFERĘ ŚWIĄT
Daleko od domu i bliskich… czasami bywa smutno i tęskno, dlatego robimy wszystko, by te święta w zakładzie były piękne, pełne dobrych myśli i radosnych wspomnień. W tym roku na zajęciach koła artystycznego powstawały bombki, kartki, wieńce, stroiki, lampiony, drobne upominki… w końcu wszyscy lubimy atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, a dzięki naszym pracom zrobiło się tak jakoś przyjemnie, uroczyście…magicznie. I to bez śniegu.
Galeria
Tekst, foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K. opublikował 05.01.2017 r. - S.K.*
VIII OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY ROZSTRZYGNIĘTY!
Z radością informujemy, że w konkursie „NAJŁADNIEJSZA KARTKA BOŻONARODZENIOWA”, organizowanym przez Schronisko dla Nieletnich w Gackach, prace naszych wychowanków zostały docenione przez jury konkursu. I tak: Łukasz Mierski otrzymał I miejsce, a Przemysław Śrutkowski miejsce III (kategoria powyżej 18 lat). Serdecznie gratulujemy!
Nad estetyką prac czuwały pani Agnieszka Krukowska i pani Joanna Wojcieszak.

Galeria
Tekst, foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K. opublikował 05.01.2017 r. - S.K.*
Maraton Pisania Listów
Trzech wychowanków pod opieką pani Agnieszki Krukowskiej wzięło udział w Czwartym Maratonie Pisania Listów, który został zorganizowany w ZS nr 2 w Koszalinie w ramach świętowania Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Frekwencja tegorocznego Maratonu była rekordowa – napisano 2012 listów w obronie praw innych ludzi do godnego, normalnego życia. Uczestników Maratonu najbardziej poruszyła historia Fomuscha Ivo Feha z Kamerunu, który z dwójką przyjaciół za wysłanie żartobliwego smsa został oskarżony o działalność terrorystyczną i skazany na 10 lat więzienia. Bardzo dużo listów zostało napisanych też w obronie Annie Alfred z Malawi, która urodziła się z albinizmem i z tego powodu jej życie jest zagrożone. Wystarczy zwykła kartka papieru i długopis, aby pomóc człowiekowi na drugim końcu świata. Teraz czekamy na dobre wiadomości, liczymy na poprawę losu naszych bohaterów i bohaterek. Wiemy, że listy są ogromnym wsparciem dla bohaterów i ich bliskich - dają im siłę i nadzieję w walce o swoje prawa.
Galeria
Tekst, foto - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K. opublikował 05.01.2017 r. - S.K.*
Szkolny konkurs PCK
Po raz kolejny w grudniu w Klubie Ośrodka odbył się Konkurs wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu, Idei Honorowego Krwiodawstwa oraz Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Był on poprzedzony zajęciami przeprowadzonymi w szkole w miesiącu listopadzie. Konkurs rozpoczął się pokazem pierwszej pomocy w wykonaniu wykwalifikowanego ratownika oraz dyskusją. Następnie uczestnicy odpowiadali na 20 pytań testowych z zakresu historii i działalności PCK, krwiodawstwa i pierwszej pomocy oraz musieli wykazać się umiejętnościami praktycznymi udzielania pierwszej pomocy. Po zaciekłej dogrywce wyłoniono trzech zwycięzców, którzy zostali wyróżnieni dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi ufundowanymi przez prezesa koszalińskiego oddziału PCK pana Bernarda Krupskiego. Konkurs zorganizowały, zajmując się także przygotowaniem wychowanków, Agnieszka Krukowska i Agnieszka Wilusz. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Galeria
Tekst, foto - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K. opublikował 05.01.2017 r. - S.K.*
Konkurs nt. Szkodliwości hałasu
Z radością informujemy, że w Rejonowym konkursie nt. szkodliwości hałasu organizowanym przez ZS nr 2 w Koszalinie pod patronatem Prezydenta Miasta Koszalina nasz wychowanek Kacper Korczak zajął III miejsce.
Serdecznie gratulujemy!

Galeria
Tekst, foto - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K. opublikował 05.01.2017 r. - S.K.*