Młodzieżowy Ośrodek Adaptacji Społecznej
ul. 4-go Marca 36
75-708 Koszalin
Email: sekretariat@koszalin.zp.gov.pl

Tel. 94 348 60 70 (Centrala)
Tel. 94 342 52 18 (Sekretariat)
Tel./fax 94 342 40 94


Archiwum wiadomości i wydarzeń 2018 roku


Światowy Dzień Rzucania Palenia.
W dniu 15 listopada, dniu obchodów Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu współpracujący z nami Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie zrealizował zajęcia na temat szkodliwości nałogu tytoniowego. Specjaliści wzbogacili prelekcję o badania spirometryczne, a także smokolizerem. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i miejmy nadzieję przyniosą efekt, w postaci abstynencji naszych chłopców.
Dziękujemy Paniom z ZGiCHP w Koszalinie za realizację projektu w naszej placówce.

Galeria
Tekst - Agnieszka Wilusz, foto - Sylwester Kuciak,opracowanie - S.K. opublikował 28.11.2018 r. - S.K.*
Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał upragnioną wolność. Nasza placówka z zaangażowaniem włączyła się w narodowe świętowanie stulecia odzyskania niepodległości. W ramach obchodów tej szczególnej rocznicy zaplanowaliśmy wiele wydarzeń i atrakcji, upamiętniających to wielkie dla wszystkich Polaków wydarzenie:
pełna informacja
Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał upragnioną wolność. Nasza placówka z zaangażowaniem włączyła się w narodowe świętowanie stulecia odzyskania niepodległości. W ramach obchodów tej szczególnej rocznicy zaplanowaliśmy wiele wydarzeń i atrakcji, upamiętniających to wielkie dla wszystkich Polaków wydarzenie:
  • • Włączyliśmy się w akcję organizowaną przez Ministra Edukacji Narodowej „Rekord dla Niepodległej”. W piątek, 9 listopada 2018 r. o godzinie 11:11, uczniowie polskich szkół wspólnie zaśpiewali 4-zwrotkowy hymn narodowy. Punktualnie o wyznaczonej godzinie w klubie ośrodka wychowankowie MOAS z dumą i przejęciem zaśpiewali „Jeszcze Polska nie zginęła”. W biciu rekordu wzięła udział również dyrekcja oraz pracownicy naszej placówki.
  • • Uczestniczyliśmy we Mszy Św. w intencji Ojczyzny, odprawionej przez naszego duszpasterza ks. Mariusza Ambroziewicza.
  • • Przygotowaliśmy prace plastyczne o tematyce związanej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, które wzięły udział w konkursach organizowanych przez koszalińskie szkoły oraz zakłady poprawcze w Polsce.
  • • Przystąpiliśmy do udziału w konkursie „Patriotyzm 3.0 czyli miłość do ojczyzny w kadrze smartfona”. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu w dowolnej technice (animacja, film aktorski) maksymalnie 60-sekundowego utworu audiowizualnego będącego ilustracją współczesnego patriotyzmu.
  • • Przygotowaliśmy wystawę „Tak powstała niepodległa” – materiały popularnonaukowe przygotowane przez Biuro Programu „Niepodległa”.
  • • Skorzystaliśmy z oferty sieci Multikino, które w ramach „Roku dla Niepodległej” przygotowało specjalne pokazy filmów o tematyce patriotycznej.
  • • Wychowawcy oraz nauczyciele organizowali zajęcia o bohaterach i ojcach naszej niepodległości, próbowaliśmy także swoich sił we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych.
  • • Braliśmy udział w radosnym świętowaniu rocznicy w ramach projektu Niepodległa Regionalna (wydarzenia na terenie Koszalina).
  • • Zorganizowaliśmy cykl projekcji filmowych o tematyce narodowowyzwoleńczej.
Z dumą możemy powiedzieć, że jesteśmy Polakami…

Galeria
Tekst - Joanna Wojcieszak, foto - Sylwester Kuciak,opracowanie - S.K., opublikował 28.11.2018 r. - S.K.*
Ogólnopolska Olimpiada z języka niemieckiego „Olimpus”.
W dniu 07.11.2018r. odbyła się kolejna edycja Ogólnopolskiej Olimpiady z języka niemieckiego „Olimpus”. W konkursie wzięło udział 9 wychowanków, którzy mieli doskonałą okazję sprawdzenia swoich umiejętności językowych oraz wiedzy z zakresu kulturoznawstwa krajów niemieckojęzycznych. Koordynatorem konkursu był nauczyciel języka niemieckiego Pan Daniel Irzyk. Wyniki poznamy w styczniu 2019 roku a za naszych uczniów trzymamy kciuki!
Galeria
Tekst - Daniel Irzyk, foto - Sylwester Kuciak,opracowanie - S.K. opublikował 28.11.2018 r. - S.K.*
Letni wypad do Darłówka.
W dniu 08.07.2018r. nasi wychowankowie mieli okazję odwiedzić nadmorski kurort Darłówko. Dodatkową atrakcją był odbywający się w tym czasie Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych. Pogoda i samopoczucie dopisywały wszystkim uczestnikom. Wycieczka stanowiła miłe wypełnienie trudnego czasu oczekiwania wychowanków na urlop.
Galeria
Tekst i foto - Tomasz Drzewiecki,opracowanie - S.K. opublikował 17.07.2018 r. - S.K.*
IV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny ZP i SDN „Osobliwe pejzaże” Szubin 2018
I kolejna dobra wiadomość na koniec roku szkolnego. Z przyjemnością informujemy, że nasz wychowanek Patryk Urbaniak zajął II miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym organizowanym przez ZP w Szubinie. Wyróżniony został także Paweł Drozd. Oby w przyszłym roku czekało na nas jak najwięcej takich wiadomości  Do zobaczenia po wakacjach w pracowni zajęć twórczych, gdzie czekają na nas kolejne artystyczne wyzwania – opiekun koła artystycznego Joanna Wojcieszak.
Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak,opracowanie - S.K. opublikował 17.07.2018 r. - S.K.*
XIV OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD SZTUKI WYCHOWANKÓW SDN I ZP BARCZEWO 2018
W tym roku wychowankowie naszej placówki również wzięli udział w przeglądzie sztuki i mogą pochwalić się swoimi sukcesami: II miejsce (kategorii malarstwo) – Norbert Sobczak wyróżnienie – Patryk Urbaniak. Serdecznie gratulujemy.
Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak,opracowanie - S.K. opublikował 17.07.2018 r. - S.K.*
Biegiem po Zdrowie.
W dniu 16.06.2018 r. nasi wychowankowie uczestniczyli w imprezie „Biegiem po zdrowie”. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Bieg dla Niepodległej” i miała na celu uczczenie 100–lecia niepodległości oraz 65–lecia Radia Koszalin. Po biegu nasi podopieczni mieli możliwość wzięcia udziału w festynie i zapoznania się z działalnością lokalnych organizacji pozarządowych.
Galeria
Tekst - Paweł Młynarczyk, foto - Paweł Młynarczyk, opracowanie - S.K. opublikował 28.06.2018 r. - S.K.*
Spływ kajakowy Radwią.
W dniu 9.06.2018 r., na odcinku rzeki Radew zorganizowany został integracyjny spływ kajakowy. W imprezie uczestniczyli wychowankowie grupy II i hostelu wraz z opiekunami. Przepiękna słoneczna i wyjątkowo ciepła pogoda oraz bliski kontakt z naturą umożliwiły naszym podopiecznym, chociaż chwilowe oderwanie się od trosk życia codziennego.
Galeria
Tekst - Paweł Młynarczyk, foto - Andrzej Łepecki, opracowanie - S.K. opublikował 28.06.2018 r. - S.K.*
Wycieczka koszalińskimi szlakami rowerowymi.
W dniu 31.05.2018 r. wykorzystując czas wolny od zajęć szkolnych oraz sprzyjającą aurę wychowankowie grupy II wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę rowerową po okolicach Koszalina. Chłopcy mieli możliwość osobistego poznania lokalnych atrakcji turystycznych. Co ważne, dzięki zróżnicowanej trasie nasi podopieczni mieli możliwość praktycznego sprawdzenia wiedzy i umiejętności bezpiecznego udziału w ruchu drogowym.
Galeria
Tekst - Paweł Młynarczyk, foto - T. Drzewiecki i P. Młynarczyk, opracowanie - S.K. opublikował 28.06.2018 r. - S.K.*
Dni Koszalina 2018
W ramach obchodów Dni Koszalina 2018 nasi podopieczni mieli możliwość udziału w szeregu imprez organizowanych w środowisku lokalnym. Dzięki zróżnicowanej ofercie każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie. Zarówno widowisko muzyczne „Statek Koszalin, czyli rejs dookoła świata”, samochodowy Rajd Koszaliński oraz koncert Natalii Szroeder, zespołów Loka i Feel dostarczyły niezapomnianych wrażeń.
Galeria
Tekst - Paweł Młynarczyk, foto - T. Drzewiecki i P. Młynarczyk, opracowanie - S.K. opublikował 28.06.2018 r. - S.K.*
STRONGMAN TRZEMESZNO 2018
W dniu 10.05.2018 roku nasi wychowankowie wzięli udział w VII Amatorskich Mistrzostwach Strong Man Zakładów Poprawczych i Schronisk dla Nieletnich Okręgu Poznańskiego zorganizowanych przez Zakład Poprawczy w Trzemesznie. Impreza przebiegała w życzliwej, koleżeńskiej atmosferze umożliwiającej zdrową i sportową rywalizację. Zawody swoją obecnością uświetnili goście ze świata sportów siłowych i sztuk walki. Zwycięzcami zmagań okazali się gospodarze. Nasi podopieczni zajęli odpowiednio II miejsce w kategorii lekkiej i III miejsce w kategorii ciężkiej. Liczymy na rewanż w przyszłym roku.
Galeria
Tekst - Paweł Młynarczyk, foto - Paweł Młynarczyk, Krzysztof Bielawski,opracowanie - S.K. opublikował 22.05.2018 r. - S.K.*
WYCIECZKA EDUKACYJNO-KRAJOZNAWCZA DO BERLINA
W dniu 12.05.2018 r. grupa 5 wychowanków wraz z 3 opiekunami, udała się na jednodniową wycieczkę o charakterze edukacyjno-krajoznawczym do stolicy Niemiec – Berlina. Wychowankowie mieli okazję poznać historię najciekawszych zabytków kultury Berlina takich jak: Brama Brandenburska, Mur Berliński, Muzeum Pergamon, Katedra Berlińska, Stare Muzeum oraz Plac Aleksandra ze słynną Wieżą Telewizyjną oraz doskonalili umiejętności posługiwania się językiem niemieckim Po kilkugodzinnej lekcji historii starożytnej i nowożytnej, nadszedł czas na relaks, podczas wspólnego kibicowania na meczu piłkarskim. Opiekunami wycieczki byli Panowie Daniel Irzyk, Robert Popek i Mirosław Rajkowski.
Galeria
Tekst - Daniel Irzyk, foto - D. Irzyk, R. Popek, M. Rajkowski, opracowanie - S.K. opublikował 17.05.2018 r. - S.K.*
SPOTKANIE INFORMACYJNE Z DORADCĄ ZAWODOWYM W PUP W KOSZALINIE
W ramach aktywizacji zawodowej uczniów klasy II Zasadniczej Szkoły Zawodowej w dniu 17.04.18 r. odbyła się wycieczka do Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie. Na spotkaniu z doradcą zawodowym Panią Małgorzatą Lemke, uczniowie zdobyli informację na temat zakresu usług urzędu, specyfiki lokalnego rynku pracy, aktualnych ofert pracy, szkoleń organizowanych dla bezrobotnych, oraz stażów absolwenckich. Ponadto uczniowie poznali zasady prawidłowego przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej o pracę oraz nabyli umiejętności prawidłowego sporządzania dokumentów aplikacyjnych tj. CV i Listu Motywacyjnego. Opiekunami wycieczki byli Pani Joanna Wojcieszak i Pan Daniel Irzyk.
Galeria
Tekst - Daniel Irzyk, foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K. opublikował 24.04.2018 r. - S.K.*
WYNIKI MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „JAJO WIELKANOCNE”
25 marca 2018 roku w CK 105 w Koszalinie odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie VII edycji koszalińskiego konkursu „JAJO WIELKANOCNE”.Jak w poprzednich latach nasi wychowankowie chcieli zaprezentować swoje prace szerszej publiczności. Cieszymy się, że tegoroczne JURY również doceniło starania naszych uczniów. Możemy się pochwalić zdobyciem II miejsca (Patryk Urbaniak, uczeń gimnazjum) oraz dwóch wyróżnień (Oskar Kaczmarek, uczeń gimnazjum oraz Seweryn Harłożyński, uczeń SP).
Dodatkowym powodem do dumy jest fakt, że nasze prace można było kupić na zorganizowanym kiermaszu, a uzyskane pieniądze zasiliły działalność Zachodniopomorskiego Hospicjum Dzieci i Dorosłych w Koszalinie.
Prace wychowanków powstawały pod czujnym okiem Pani Joanny Wojcieszak i Pani Agnieszki Krukowskiej.
Serdecznie gratulujemy!

Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak,opracowanie - S.K. opublikował 20.04.2018 r. - S.K.*
OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA Z JĘZYKA NIEMIECKIEGO
Za nami kolejna edycja Ogólnopolskiej Olimpiady z języka niemieckiego, w której nasi wychowankowie uzyskali bardzo dobre rezultaty. Uczniowie zmagali się z testem sprawdzającym ich wiedzę z zakresu słownictwa, reagowania językowego w konkretnych sytuacjach oraz znajomości aspektów kulturowych krajów niemieckojęzycznych. Wyniki wszystkich uczestników były bardzo zbliżone, co świadczy o wysokim poziomie i dobrym przygotowaniu do konkursu. Koordynatorem olimpiady był Pan Daniel Irzyk – nauczyciel języka niemieckiego. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wyników i życzymy dalszych sukcesów!
Galeria
Tekst - Daniel Irzyk, foto - Rafał Kottas,opracowanie - S.K. opublikował 15.03.2018 r. - S.K.*
IX Ogólnopolski konkurs dla zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich na Najładniejszą kartkę bożonarodzeniową rozstrzygnięty!
Każda z wysłanych na konkurs kartek to efekt naszej twórczej inwencji oraz niezwykłej wytrwałości i precyzji, dlatego z niecierpliwością oczekiwaliśmy na wyniki konkursu. Konkurencja była ogromna, ponieważ na konkurs wpłynęło 229 prac z 18 zakładów. Nie będziemy ukrywać, że jesteśmy dumni z faktu, że Jury konkursu kolejny raz doceniło kartki naszych wychowanków.
I miejsce w kategorii powyżej lat 17 – Patryk Urbaniak,
III miejsce w kategorii do lat 17 – Paweł Drozd,
WyróżnieniePatryk Markowski.
Serdecznie gratulujemy!

Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak,opracowanie - S.K. opublikował 01.02.2018 r. - S.K.*