Młodzieżowy Ośrodek Adaptacji Społecznej
ul. 4-go Marca 36
75-708 Koszalin
Email: sekretariat@koszalin.zp.gov.pl

Tel. 94 348 60 70 (Centrala)
Tel. 94 342 52 18 (Sekretariat)
Tel./fax 94 342 40 94


Archiwum wiadomości i wydarzeń 2019 roku


Akcja „Szkoła do hymnu” - podziękowanie.
Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski serdecznie podziękował za włączenie się do akcji „Szkoła do hymnu”. W tym roku do wspólnego śpiewania hymnu, w piątek, 8 listopada o godz. 11:11, przystąpiło w sumie 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli w całej Polsce i poza granicami kraju. Łącznie swój udział w akcji zgłosiło 20 475 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, w tym wychowankowie naszej placówki. W dniu 20.11.2019 r. otrzymaliśmy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.
Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., opublikował - 25.11.2019 r. - S.K.*
Akcja „Szkoła Pamięta” - podziękowanie.
Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski serdecznie podziękował za włączenie się do akcji „Szkoła Pamięta”, która miała swój finał w piątek 25 października br. Do akcji przyłączyło się prawie 1,3 miliona uczniów oraz 108 tyś. nauczycieli w tym wychowankowie naszej placówki. W dniu 15.11.2019 r. otrzymaliśmy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.
Galeria
Tekst - Witold Zając, opracowanie - S.K., opublikował - 20.11.2019 r. - S.K.*
Akcja „Szkoła do hymnu”.
Ponad 14,5 tys. zgłoszeń, blisko 3 mln uczniów oraz około 300 tys. nauczycieli z kraju i spoza Polski wzięło udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży zaprosili do odśpiewania czterech zwrotek hymnu narodowego w piątek, 8 listopada br. o godz. 11:11. Przedsięwzięcie jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”. Do akcji przyłączyli się również wychowankowie oraz pracownicy naszej placówki. W piątek, punktualnie o godzinie 11.11, po Mszy Św. w intencji Ojczyzny, wspólnie zaśpiewaliśmy Hymn Polski. Polska to nasz dom i jesteśmy dumni, że możemy świętować jej niepodległość oraz wspominać bohaterskich Polaków, którzy oddali życie za jej wolność. Uroczystości towarzyszyła również projekcja filmów o tematyce patriotycznej.
Galeria
Tekst - Joanna Wojcieszak, foto - S.K., opracowanie - S.K., opublikował - 14.11.2019 r. - S.K.*
„Szkoła pamięta” - Akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej.
W dniu 25 października 2019 r. podopieczni Zakładu Poprawczego w Koszalinie włączyli się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. W ramach akcji grupa uczniów pod opieką Pana R. Popka i P. Jarmoluka posprzątała opuszczone groby. Odwiedzili groby byłych pracowników ZP-MOAS w Koszalinie. Wychowankowie zapalili znicze w lokalnych miejscach pamięci. W szkole uczniowie wykonali wystawkę upamiętniającą lokalnych bohaterów.
Galeria
Tekst - Witold Zając, foto - Robert Popek, opracowanie - S.K., opublikował - 31.10.2019 r. - S.K.*
OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY „SZACHY OTWERAJĄ KRATY” BIAŁYSTOK 2019.
W tym roku wzięliśmy również udział w konkursie plastycznym o tematyce szachowej. Praca Adriana Żukowskiego powstała na drewnie i naprawdę robiła wrażenie (przynajmniej na nas). W konkursie Adrian otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy!
Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., opublikował - 11.07.2019 r. - S.K.*
XV OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD SZTUKI WYCHOWANKÓW BARCZEWO 2019.
Z radością przyjęliśmy informację, że nasz wychowanek Oskar Kaczmarek otrzymał nagrodę główną w XV Ogólnopolskim Przeglądzie Sztuki Wychowanków w kategorii Praca o najwyższych walorach artystycznych. Serdecznie gratulujemy!
Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., opublikował - 11.07.2019 r. - S.K.*
MISTRZOSTWA KSIĘŻY I MINISTRANTÓW DIECEZJI KOSZALIŃSKO-KOŁOBRZESKIEJ W KOLARSTWIE SZOSOWYM - SKRZATUSZ 2019
W dniu 18.05.2019r wychowankowie naszego ośrodka brali udział w „MISTRZOSTWACH KSIĘŻY I MINISTRANTÓW DIECEZJI KOSZALIŃSKO-KOŁOBRZESKIEJ W KOLARSTWIE SZOSOWYM” w Skrzatuszu. Fachowa organizacja, miła atmosfera oraz wspaniała pogoda jak zwykle sprzyjały zmaganiom sportowym. Warto również dodać, że kilku naszych wychowanków choć nie brało udziału w zawodach pomagało w organizacji imprezy.
Galeria
Tekst - Tomasz Drzewiecki, foto - Jarosław Wróbel, opracowanie - S.K., opublikował - 10.06.2019 r. - S.K.*
Karkonosze 2019
W dniach13-17.05.2019 r. wychowankowie Ośrodka uczestniczyli w wycieczce turystyczno-krajoznawczej w Karkonosze. W wyjeździe brało udział 4 wychowanków pod opieką kierownika warsztatów szkolnych Krzysztofa Kotowicza. W trakcie wycieczki wychowankowie zdobyli (w warunkach zimowych) kilka szczytów Karkonoszy: Szrenica, Łabski Szczyt oraz Śnieżkę. Zobaczyli wodospad Kamieńczyka, Szklarki i Podgórnej oraz zamek Chojnik.
Galeria
Tekst i foto - Krzysztof Kotowicz, opracowanie - S.K., opublikował - 10.06.2019 r. - S.K.*
SUKCESY W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM „JAJO WIELKANOCNE”
Tegoroczna edycja koszalińskiego konkursu ”JAJO WIELKANOCNE” okazała się dla nas wyjątkowo szczęśliwa. Prace naszych wychowanków zachwyciły jury konkursu. Zdobyliśmy I i III miejsce oraz wyróżnienie i nagrodę specjalną nauczycieli ZS nr 2 w Koszalinie.
Autorzy naszych sukcesów:
- I miejsce – Norbert Sobczak
- III miejsce – Adrian Żukowski
- wyróżnienie – Seweryn Harłożyński
- nagroda specjalna od nauczycieli ZS nr2 w Koszalinie – Oskar Kaczmarek.
Prace wychowanków powstawały pod czujnym okiem Pani Agnieszki Krukowskiej. Serdecznie gratulujemy!

Galeria
Tekst i foto - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K., opublikował - 10.06.2019 r. - S.K.*
XXVII Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK
W kwietniu w oddziale PCK w Koszalinie nasi wychowankowie pod opieką nauczycielki Agnieszki Krukowskiej wzięli udział w odbywających się tam XXVII Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK. Na uczestników czekało kilka scenek pozoracyjnych oraz test wiedzy. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Oskar Kaczmarek - kapitan, Krystian Kosior, Oskar Gostyński, Patryk Markowski, Kacper Suchoparski oraz Mateusz Filipek, która po ciężkiej i wyrównanej rywalizacji zajęła III miejsce. Gratulujemy.
Galeria
Tekst - Agnieszka Krukowska, foto - OR PCK Koszalin, opracowanie - S.K., opublikował - 10.06.2019 r. - S.K.*
V Ogólnopolski Wielkanocny Konkurs Plastyczny
Młodzieżowy Ośrodek Adaptacji Społecznej w Koszalinie zorganizował w tym roku V Ogólnopolski Wielkanocny Konkurs Plastyczny dla wychowanków zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich w dwóch kategoriach: „Kartka Wielkanocna” i „Ozdoba Wielkanocna”. W konkursie wzięło udział 10 placówek resocjalizacyjnych z terenu całej Polski. Łącznie na konkurs wpłynęło 86 prac plastycznych. W dniu 17 kwietnia 2019 r. 8-osobowe jury pod przewodnictwem Pana dyrektora Bogusława Hermana oceniło prace. Ocenie podlegała nie tylko estetyka, ale także pomysłowość i kreatywność. Po burzliwych obradach wyłoniło 6 zwycięzców oraz przyznało 11 wyróżnień.
pełna informacja
Młodzieżowy Ośrodek Adaptacji Społecznej w Koszalinie zorganizował w tym roku V Ogólnopolski Wielkanocny Konkurs Plastyczny dla wychowanków zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich w dwóch kategoriach: „Kartka Wielkanocna” i „Ozdoba Wielkanocna”. W konkursie wzięło udział 10 placówek resocjalizacyjnych z terenu całej Polski. Łącznie na konkurs wpłynęło 86 prac plastycznych. W dniu 17 kwietnia 2019 r. 8-osobowe jury pod przewodnictwem Pana dyrektora Bogusława Hermana oceniło prace. Ocenie podlegała nie tylko estetyka, ale także pomysłowość i kreatywność. Po burzliwych obradach wyłoniło 6 zwycięzców oraz przyznało 11 wyróżnień.

Kategoria „Kartka Wielkanocna”
I miejsce – Wiktoria Adach – ZP i SdN Mrozy
II miejsce – Adrian Żukowski – MOAS Koszalin
III miejsce – Ariel Pałac – SdN Gacki

Wyróżnienia:
Marcin Goś – ZP Studzieniec
Radosław Solski – SdN Gacki
Piotr Dworczak – SdN Szczecin
Autor pracy (Rodo) – SdN Chojnice
Dawid Rubikowski – SdN Gacki

Kategoria „Ozdoba Wielkanocna”
I miejsce – Patryk Rzepka, Adam Czapiński – ZP Białystok
II miejsce – Autor pracy (Rodo) – SdN Gacki
III miejsce – Kamil Buczkowski – ZP Białystok

Wyróżnienia:
Justyna Strzemieczna – ZP i SdN Zawiercie
Sebastian Gryszczuk – ZP Grodzisk Wielkopolski
Mateusz Brzozowski – ZP Witkowo
Natalia Całka – ZP i SdN Zawiercie
Adrian Mecner – SdN Gacki

Ponadto jury uhonorowało SdN Gacki nagrodą za szczególny wkład w prace konkursowe wyrażający się ilością nadesłanych prac oraz zaangażowaniem wychowanków.
Organizatorki: Anna Ratajczyk i Agnieszka Krukowska dziękują wszystkim za duże zainteresowanie i aktywny udział w konkursie.
Zwycięzcom oraz wyróżnionym gratulujemy!!!

Galeria
Teks - Anna Ratajczyk, Foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K.,opublikował 10.06.2019 r. - S.K.*
Rejonowy Konkurs Fotograficzny - "Ptactwo wodne".
Z przyjemnością informujemy, że nasz wychowanek Oskar Kaczmarek zajął I miejsce w Rejonowym Konkursie Fotograficznym z okazji Światowego Dnia Wody i Ochrony Wód Bałtyku przypadającego na 22 marca. W tym roku tematem prac było PTACTWO WODNE. W konkursie wzięło udział 84 uczestników z Koszalina i okolic nadsyłając 160 prac. Pracę wykonano pod kierunkiem pani Agnieszki Krukowskiej. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Galeria
Tekst - Agnieszka Krukowska, foto - Oskar Kaczmarek, opracowanie - S.K., opublikował - 08.04.2019 r. - S.K.*
Rejonowy Konkurs plastyczny na temat szkodliwości hałasu.
W Rejonowym Konkursie plastycznym na temat szkodliwości hałasu pod patronatem Prezydenta Miasta Koszalina organizowanym przez ZS Nr 2 w Koszalinie nasz wychowanek Oskar Kaczmarek zdobył wyróżnienie. Pracę plastyczną wykonał pod okiem pani Agnieszki Krukowskiej. Gratulujemy.
Galeria
Tekst - Agnieszka Krukowska, skan - S.K., opracowanie - S.K., opublikował - 08.04.2019 r. - S.K.*
V OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY „NASZA NIEPODLEGŁOŚĆ” – ZP MOAS SZUBIN
Z przyjemnością informujemy, że nasz wychowanek Adrian Żukowski zdobył I miejsce w konkursie plastycznym „Nasza Niepodległość”, organizowanym przez ZP w Szubinie. Praca powstała na zajęciach koła artystycznego. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., opublikował 25.02.2019 r. - S.K.*
X OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY „CZŁOWIEK PRZYJACIELEM SWOJEGO OTOCZENIA” – 100 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ – SADOWICE 2018
Tegoroczny konkurs organizowany przez ZP w Sadowicach upamiętniał 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach obchodów rocznicy w naszej placówce powstało wiele prac plastycznych o tematyce patriotycznej. Dwie z nich wzięły udział w konkursowej rywalizacji i możemy pochwalić się zdobyciem II miejsca („Człowiek legenda” – Adrian Żukowski) oraz miejsca IV („W służbie Ojczyzny” – Oskar Kaczmarek).
Serdecznie gratulujemy!

Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., opublikował 07.02.2019 r. - S.K.*
WIELKI SUKCES SZKOLNEGO FILMU W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „PATRIOTYZM 3.0 CZYLI MIŁOŚĆ DO OJCZYZNY W KADRZE SMARTFONU” !!!
Z radością informujemy, że nasz szkolny film „Co to jest patriotyzm?”, w konkursie „Patriotyzm 3.0 czyli miłość do ojczyzny w kadrze smartfona”, organizowanym przez Multikino S.A., zdobył nagrodę główną. W filmie wystąpili uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjalnej naszego ośrodka, pod kierunkiem nauczyciela – opiekuna koła filmowego Rafała Kottas.
Film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem i zbiera pochlebne recenzje.
”Cała komisja konkursowa była zachwycona zarówno warstwą merytoryczną, wizualną, jak i wrażliwością, z jaką wraz z uczniami podeszliście Państwo do realizacji zadania. Zaprezentowana przez Państwa praca konkursowa jest w 100% zgodna z tym, jak my sami postrzegamy współczesny patriotyzm i tym bardziej cieszy nas, kiedy obserwujemy młodzież wzrastającą w wartościach poszanowania dla innych ludzi, zwierząt czy dziedzictwa historycznego.”
Zuzanna Różycka
Specjalistka Zespołu Edukacji Multikina S.A.
> > Film „Co to jest patriotyzm?”
można obejrzeć tutaj.
< <Galeria
Tekst - Rafał Kottas, foto - Rafal Kottas, opracowanie - S.K., opublikował 23.01.2019 r. - S.K.*
27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Koszalinie
Zgodnie z tradycją również i w tym roku nasi wychowankowie brali czynny udział w organizacji Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Rynku Staromiejskim w Koszalinie. Tego typu inicjatywy zawsze cieszyły się sporym zainteresowaniem ze strony naszych podopiecznych a chęć niesienia pomocy innym nie jest (co bardzo cieszy) niczym nadzwyczajnym dla naszej młodzieży.
Galeria
Tekst - Tomasz Drzewiecki, foto - Paweł Młynarczyk, opracowanie - S.K., opublikował 23.01.2019 r. - S.K.*
REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ - PODZIĘKOWANIE
Niedawno dotarło do nas podziękowanie w postaci dyplomu od Pani Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej za uczestnictwo w wspólnym śpiewaniu hymnu narodowego w dniu 9 listopada 2018 r. (pisaliśmy o obchodach tego święta wcześniej).
Galeria
Tekst i skan - S.K., opracowanie - S.K., opublikował 23.01.2019 r. - S.K.*
X Ogólnopolski Konkurs Plastyczny na Najładniejszą Kartkę Bożonarodzeniową rozstrzygnięty – Gacki 2018.
To już X edycja naszego ulubionego konkursu. Zawsze z utęsknieniem czekamy na Święta i dlatego praca nad kartkami, to dla nas sama przyjemność. Cieszymy się również z faktu, że wszystkie konkursowe prace biorą udział w aukcji, z której fundusze przeznaczone są na ratowanie życia i zdrowia potrzebujących wsparcia dzieci.
Na konkurs wpłynęło 137 prac z 12 placówek, a my ponownie cieszymy się, że Jury doceniło naszą szaloną twórczość. Wychowankom gratulujemy, a organizatorom serdecznie dziękujemy!
Prace powstawały pod kierunkiem Pani Agnieszki Krukowskiej i Pani Joanny Wojcieszak.
Nasze sukcesy:
Oskar Kaczmarek – I miejsce w kategorii powyżej 18 lat Kacper Meka – wyróżnienie specjalne w kategorii ogólnego waloru artystycznego
Adrian Żukowski, Oskar Gostyński - wyróżnienia

Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., opublikował 03.01.2019 r. - S.K.*
WIGILIJNE SPOTKANIE OPŁATKOWE.
Bardzo nam zależało, żeby spotkać się przy wigilijne stole w jak największym gronie, dlatego wigilijne spotkanie zaplanowaliśmy tak, aby mogli w nim uczestniczyć również wychowankowie, którzy na święta wyjadą do rodzinnych domów. Boże Narodzenie to niezwykły czas przesiąknięty miłością, ciepłem i nadzieją. Chcieliśmy choć na chwilę zatrzymać w sobie to, co najważniejsze w tych świętach. Pełni radości i skupienia uczestniczyliśmy we Mszy Świętej odprawianej przez naszego duszpasterza ks. Mariusza Ambroziewicza, a następnie zasiedliśmy przy wspólnym stole, na którym nie zabrakło tradycyjnych wigilijnych potraw. Łamiąc się opłatkiem mieliśmy okazję powiedzieć sobie kilka ciepłych słów i złożyć najlepsze życzenia. Kolędowaliśmy, biesiadowaliśmy… a za oknem padał śnieg. W tej rodzinnej i życzliwej atmosferze spędziliśmy naprawdę bardzo przyjemne chwile.
Galeria
Tekst - Joanna Wojcieszak,foto i opracowanie - S.K., opublikował 03.01.2019 r. - S.K.*
Konkurs plastyczny „Dbam o zdrowie – badam się w kierunku HIV" - Poznań.
Nasi wychowankowie rozumieją, jak ważna jest profilaktyka, dlatego z zaangażowaniem przystąpiliśmy do konkursu, którego celem było promowanie badań w kierunku HIV. Jury konkursu oceniło 16 prac wychowanków z całej Polski. Nasz wychowanek Oskar Kaczmarek otrzymał specjalne wyróżnienie za oryginalność podejścia do formy plakatu. Gratulujemy. Praca powstała na zajęciach koła artystycznego.
Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., opublikował 03.01.2019 r. - S.K.*
Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia.
Pragniemy poinformować, że wychowanek naszego ośrodka – Oskar Kaczmarek zajął I miejsce w etapie rejonowym Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Do konkursu przygotowała ucznia pani Agnieszka Krukowska. Gratulujemy!
Galeria
Tekst i foto - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K., opublikował 03.01.2019 r. - S.K.*
Konkurs wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu i pierwszej pomocy.
Po raz kolejny 4 grudnia 2018 roku w Klubie Ośrodka odbył się Konkurs wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu, Pierwszej Pomocy Przedmedycznej oraz Idei Honorowego Krwiodawstwa. Jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem. Na początku miał miejsce pokaz z zakresu pierwszej pomocy. Następnie ratownik odpowiadał na wiele zadawanych pytań, zaś wychowankowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy. Kolejnym punktem konkursu było rozwiązanie testu składającego się z 20 pytań oraz 4 zadania otwarte. Trzech najlepszych wychowanków zostało wyróżnionych dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. Konkurs zorganizowały, zajmując się także przygotowaniem wychowanków, Agnieszka Krukowska i Agnieszka Wilusz. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Galeria
Tekst - Agnieszka Krukowska, foto - Rafał Kottas, opracowanie - S.K., opublikował 03.01.2019 r. - S.K.*
Konkurs „Żyję bez ryzyka i HIV/AIDS”.
3 grudnia 2018 r. dwóch wychowanków – Kacper Meka oraz Oskar Kaczmarek reprezentowali nas w VI edycji konkursu wiedzy „Żyję bez ryzyka i HIV/AIDS” organizowanego w ramach obchodów Światowego Dnia AIDS. Konkurs organizowany był przez VI LO w Koszalinie. Wychowankowie rozwiązywali test, po którym czekał ich słodki poczęstunek. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki i dyplomy.
Galeria
Tekst i foto - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K., opublikował 03.01.2019 r. - S.K.*
Konkurs „Co wiem o Honorowym Krwiodawstwie”.
W dniu 26 listopada 2018 r. wychowanek naszego ośrodka – Oskar Kaczmarek, pod opieką pani Agnieszki Krukowskiej wziął udział w Międzyszkolnym Konkursie „Co wiem o Honorowym Krwiodawstwie” organizowanym w ZS nr 1 w Koszalinie. W ramach konkursu uczeń rozwiązał test składający się z 40 pytań i zajął III miejsce. Gratulujemy!
Galeria
Tekst i foto - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K., opublikował 03.01.2019 r. - S.K.*
Akcja „Szkoła do hymnu” - podziękowanie.
Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski serdecznie podziękował za włączenie się do akcji „Szkoła do hymnu”. W tym roku do wspólnego śpiewania hymnu, w piątek, 8 listopada o godz. 11:11, przystąpiło w sumie 4 121 529 uczniów oraz 405 399 nauczycieli w całej Polsce i poza granicami kraju. Łącznie swój udział w akcji zgłosiło 20 475 szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, w tym wychowankowie naszej placówki. W dniu 20.11.2019 r. otrzymaliśmy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.
Galeria
Tekst - S.K., opracowanie - S.K., opublikował - 25.11.2019 r. - S.K.*
Akcja „Szkoła Pamięta” - podziękowanie.
Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski serdecznie podziękował za włączenie się do akcji „Szkoła Pamięta”, która miała swój finał w piątek 25 października br. Do akcji przyłączyło się prawie 1,3 miliona uczniów oraz 108 tyś. nauczycieli w tym wychowankowie naszej placówki. W dniu 15.11.2019 r. otrzymaliśmy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji.
Galeria
Tekst - Witold Zając, opracowanie - S.K., opublikował - 20.11.2019 r. - S.K.*
Akcja „Szkoła do hymnu”.
Ponad 14,5 tys. zgłoszeń, blisko 3 mln uczniów oraz około 300 tys. nauczycieli z kraju i spoza Polski wzięło udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Minister Edukacji Narodowej oraz Rada Dzieci i Młodzieży zaprosili do odśpiewania czterech zwrotek hymnu narodowego w piątek, 8 listopada br. o godz. 11:11. Przedsięwzięcie jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”. Do akcji przyłączyli się również wychowankowie oraz pracownicy naszej placówki. W piątek, punktualnie o godzinie 11.11, po Mszy Św. w intencji Ojczyzny, wspólnie zaśpiewaliśmy Hymn Polski. Polska to nasz dom i jesteśmy dumni, że możemy świętować jej niepodległość oraz wspominać bohaterskich Polaków, którzy oddali życie za jej wolność. Uroczystości towarzyszyła również projekcja filmów o tematyce patriotycznej.
Galeria
Tekst - Joanna Wojcieszak, foto - S.K., opracowanie - S.K., opublikował - 14.11.2019 r. - S.K.*
„Szkoła pamięta” - Akcja Ministerstwa Edukacji Narodowej.
W dniu 25 października 2019 r. podopieczni Zakładu Poprawczego w Koszalinie włączyli się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. W ramach akcji grupa uczniów pod opieką Pana R. Popka i P. Jarmoluka posprzątała opuszczone groby. Odwiedzili groby byłych pracowników ZP-MOAS w Koszalinie. Wychowankowie zapalili znicze w lokalnych miejscach pamięci. W szkole uczniowie wykonali wystawkę upamiętniającą lokalnych bohaterów.
Galeria
Tekst - Witold Zając, foto - Robert Popek, opracowanie - S.K., opublikował - 31.10.2019 r. - S.K.*
OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY „SZACHY OTWERAJĄ KRATY” BIAŁYSTOK 2019.
W tym roku wzięliśmy również udział w konkursie plastycznym o tematyce szachowej. Praca Adriana Żukowskiego powstała na drewnie i naprawdę robiła wrażenie (przynajmniej na nas). W konkursie Adrian otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy!
Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., opublikował - 11.07.2019 r. - S.K.*
XV OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD SZTUKI WYCHOWANKÓW BARCZEWO 2019.
Z radością przyjęliśmy informację, że nasz wychowanek Oskar Kaczmarek otrzymał nagrodę główną w XV Ogólnopolskim Przeglądzie Sztuki Wychowanków w kategorii Praca o najwyższych walorach artystycznych. Serdecznie gratulujemy!
Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., opublikował - 11.07.2019 r. - S.K.*
MISTRZOSTWA KSIĘŻY I MINISTRANTÓW DIECEZJI KOSZALIŃSKO-KOŁOBRZESKIEJ W KOLARSTWIE SZOSOWYM - SKRZATUSZ 2019
W dniu 18.05.2019r wychowankowie naszego ośrodka brali udział w „MISTRZOSTWACH KSIĘŻY I MINISTRANTÓW DIECEZJI KOSZALIŃSKO-KOŁOBRZESKIEJ W KOLARSTWIE SZOSOWYM” w Skrzatuszu. Fachowa organizacja, miła atmosfera oraz wspaniała pogoda jak zwykle sprzyjały zmaganiom sportowym. Warto również dodać, że kilku naszych wychowanków choć nie brało udziału w zawodach pomagało w organizacji imprezy.
Galeria
Tekst - Tomasz Drzewiecki, foto - Jarosław Wróbel, opracowanie - S.K., opublikował - 10.06.2019 r. - S.K.*
Karkonosze 2019
W dniach13-17.05.2019 r. wychowankowie Ośrodka uczestniczyli w wycieczce turystyczno-krajoznawczej w Karkonosze. W wyjeździe brało udział 4 wychowanków pod opieką kierownika warsztatów szkolnych Krzysztofa Kotowicza. W trakcie wycieczki wychowankowie zdobyli (w warunkach zimowych) kilka szczytów Karkonoszy: Szrenica, Łabski Szczyt oraz Śnieżkę. Zobaczyli wodospad Kamieńczyka, Szklarki i Podgórnej oraz zamek Chojnik.
Galeria
Tekst i foto - Krzysztof Kotowicz, opracowanie - S.K., opublikował - 10.06.2019 r. - S.K.*
SUKCESY W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE PLASTYCZNYM „JAJO WIELKANOCNE”
Tegoroczna edycja koszalińskiego konkursu ”JAJO WIELKANOCNE” okazała się dla nas wyjątkowo szczęśliwa. Prace naszych wychowanków zachwyciły jury konkursu. Zdobyliśmy I i III miejsce oraz wyróżnienie i nagrodę specjalną nauczycieli ZS nr 2 w Koszalinie.
Autorzy naszych sukcesów:
- I miejsce – Norbert Sobczak
- III miejsce – Adrian Żukowski
- wyróżnienie – Seweryn Harłożyński
- nagroda specjalna od nauczycieli ZS nr2 w Koszalinie – Oskar Kaczmarek.
Prace wychowanków powstawały pod czujnym okiem Pani Agnieszki Krukowskiej. Serdecznie gratulujemy!

Galeria
Tekst i foto - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K., opublikował - 10.06.2019 r. - S.K.*
XXVII Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK
W kwietniu w oddziale PCK w Koszalinie nasi wychowankowie pod opieką nauczycielki Agnieszki Krukowskiej wzięli udział w odbywających się tam XXVII Rejonowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK. Na uczestników czekało kilka scenek pozoracyjnych oraz test wiedzy. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Oskar Kaczmarek - kapitan, Krystian Kosior, Oskar Gostyński, Patryk Markowski, Kacper Suchoparski oraz Mateusz Filipek, która po ciężkiej i wyrównanej rywalizacji zajęła III miejsce. Gratulujemy.
Galeria
Tekst - Agnieszka Krukowska, foto - OR PCK Koszalin, opracowanie - S.K., opublikował - 10.06.2019 r. - S.K.*
V Ogólnopolski Wielkanocny Konkurs Plastyczny
Młodzieżowy Ośrodek Adaptacji Społecznej w Koszalinie zorganizował w tym roku V Ogólnopolski Wielkanocny Konkurs Plastyczny dla wychowanków zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich w dwóch kategoriach: „Kartka Wielkanocna” i „Ozdoba Wielkanocna”. W konkursie wzięło udział 10 placówek resocjalizacyjnych z terenu całej Polski. Łącznie na konkurs wpłynęło 86 prac plastycznych. W dniu 17 kwietnia 2019 r. 8-osobowe jury pod przewodnictwem Pana dyrektora Bogusława Hermana oceniło prace. Ocenie podlegała nie tylko estetyka, ale także pomysłowość i kreatywność. Po burzliwych obradach wyłoniło 6 zwycięzców oraz przyznało 11 wyróżnień.
pełna informacja
Młodzieżowy Ośrodek Adaptacji Społecznej w Koszalinie zorganizował w tym roku V Ogólnopolski Wielkanocny Konkurs Plastyczny dla wychowanków zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich w dwóch kategoriach: „Kartka Wielkanocna” i „Ozdoba Wielkanocna”. W konkursie wzięło udział 10 placówek resocjalizacyjnych z terenu całej Polski. Łącznie na konkurs wpłynęło 86 prac plastycznych. W dniu 17 kwietnia 2019 r. 8-osobowe jury pod przewodnictwem Pana dyrektora Bogusława Hermana oceniło prace. Ocenie podlegała nie tylko estetyka, ale także pomysłowość i kreatywność. Po burzliwych obradach wyłoniło 6 zwycięzców oraz przyznało 11 wyróżnień.

Kategoria „Kartka Wielkanocna”
I miejsce – Wiktoria Adach – ZP i SdN Mrozy
II miejsce – Adrian Żukowski – MOAS Koszalin
III miejsce – Ariel Pałac – SdN Gacki

Wyróżnienia:
Marcin Goś – ZP Studzieniec
Radosław Solski – SdN Gacki
Piotr Dworczak – SdN Szczecin
Autor pracy (Rodo) – SdN Chojnice
Dawid Rubikowski – SdN Gacki

Kategoria „Ozdoba Wielkanocna”
I miejsce – Patryk Rzepka, Adam Czapiński – ZP Białystok
II miejsce – Autor pracy (Rodo) – SdN Gacki
III miejsce – Kamil Buczkowski – ZP Białystok

Wyróżnienia:
Justyna Strzemieczna – ZP i SdN Zawiercie
Sebastian Gryszczuk – ZP Grodzisk Wielkopolski
Mateusz Brzozowski – ZP Witkowo
Natalia Całka – ZP i SdN Zawiercie
Adrian Mecner – SdN Gacki

Ponadto jury uhonorowało SdN Gacki nagrodą za szczególny wkład w prace konkursowe wyrażający się ilością nadesłanych prac oraz zaangażowaniem wychowanków.
Organizatorki: Anna Ratajczyk i Agnieszka Krukowska dziękują wszystkim za duże zainteresowanie i aktywny udział w konkursie.
Zwycięzcom oraz wyróżnionym gratulujemy!!!

Galeria
Teks - Anna Ratajczyk, Foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K.,opublikował 10.06.2019 r. - S.K.*
Rejonowy Konkurs Fotograficzny - "Ptactwo wodne".
Z przyjemnością informujemy, że nasz wychowanek Oskar Kaczmarek zajął I miejsce w Rejonowym Konkursie Fotograficznym z okazji Światowego Dnia Wody i Ochrony Wód Bałtyku przypadającego na 22 marca. W tym roku tematem prac było PTACTWO WODNE. W konkursie wzięło udział 84 uczestników z Koszalina i okolic nadsyłając 160 prac. Pracę wykonano pod kierunkiem pani Agnieszki Krukowskiej. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Galeria
Tekst - Agnieszka Krukowska, foto - Oskar Kaczmarek, opracowanie - S.K., opublikował - 08.04.2019 r. - S.K.*
Rejonowy Konkurs plastyczny na temat szkodliwości hałasu.
W Rejonowym Konkursie plastycznym na temat szkodliwości hałasu pod patronatem Prezydenta Miasta Koszalina organizowanym przez ZS Nr 2 w Koszalinie nasz wychowanek Oskar Kaczmarek zdobył wyróżnienie. Pracę plastyczną wykonał pod okiem pani Agnieszki Krukowskiej. Gratulujemy.
Galeria
Tekst - Agnieszka Krukowska, skan - S.K., opracowanie - S.K., opublikował - 08.04.2019 r. - S.K.*
V OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY „NASZA NIEPODLEGŁOŚĆ” – ZP MOAS SZUBIN
Z przyjemnością informujemy, że nasz wychowanek Adrian Żukowski zdobył I miejsce w konkursie plastycznym „Nasza Niepodległość”, organizowanym przez ZP w Szubinie. Praca powstała na zajęciach koła artystycznego. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., opublikował 25.02.2019 r. - S.K.*
X OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY „CZŁOWIEK PRZYJACIELEM SWOJEGO OTOCZENIA” – 100 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ – SADOWICE 2018
Tegoroczny konkurs organizowany przez ZP w Sadowicach upamiętniał 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W ramach obchodów rocznicy w naszej placówce powstało wiele prac plastycznych o tematyce patriotycznej. Dwie z nich wzięły udział w konkursowej rywalizacji i możemy pochwalić się zdobyciem II miejsca („Człowiek legenda” – Adrian Żukowski) oraz miejsca IV („W służbie Ojczyzny” – Oskar Kaczmarek).
Serdecznie gratulujemy!

Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., opublikował 07.02.2019 r. - S.K.*
WIELKI SUKCES SZKOLNEGO FILMU W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „PATRIOTYZM 3.0 CZYLI MIŁOŚĆ DO OJCZYZNY W KADRZE SMARTFONU” !!!
Z radością informujemy, że nasz szkolny film „Co to jest patriotyzm?”, w konkursie „Patriotyzm 3.0 czyli miłość do ojczyzny w kadrze smartfona”, organizowanym przez Multikino S.A., zdobył nagrodę główną. W filmie wystąpili uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjalnej naszego ośrodka, pod kierunkiem nauczyciela – opiekuna koła filmowego Rafała Kottas.
Film spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem i zbiera pochlebne recenzje.
”Cała komisja konkursowa była zachwycona zarówno warstwą merytoryczną, wizualną, jak i wrażliwością, z jaką wraz z uczniami podeszliście Państwo do realizacji zadania. Zaprezentowana przez Państwa praca konkursowa jest w 100% zgodna z tym, jak my sami postrzegamy współczesny patriotyzm i tym bardziej cieszy nas, kiedy obserwujemy młodzież wzrastającą w wartościach poszanowania dla innych ludzi, zwierząt czy dziedzictwa historycznego.”
Zuzanna Różycka
Specjalistka Zespołu Edukacji Multikina S.A.
> > Film „Co to jest patriotyzm?”
można obejrzeć tutaj.
< <Galeria
Tekst - Rafał Kottas, foto - Rafal Kottas, opracowanie - S.K., opublikował 23.01.2019 r. - S.K.*
27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Koszalinie
Zgodnie z tradycją również i w tym roku nasi wychowankowie brali czynny udział w organizacji Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Rynku Staromiejskim w Koszalinie. Tego typu inicjatywy zawsze cieszyły się sporym zainteresowaniem ze strony naszych podopiecznych a chęć niesienia pomocy innym nie jest (co bardzo cieszy) niczym nadzwyczajnym dla naszej młodzieży.
Galeria
Tekst - Tomasz Drzewiecki, foto - Paweł Młynarczyk, opracowanie - S.K., opublikował 23.01.2019 r. - S.K.*
REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ - PODZIĘKOWANIE
Niedawno dotarło do nas podziękowanie w postaci dyplomu od Pani Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej za uczestnictwo w wspólnym śpiewaniu hymnu narodowego w dniu 9 listopada 2018 r. (pisaliśmy o obchodach tego święta wcześniej).
Galeria
Tekst i skan - S.K., opracowanie - S.K., opublikował 23.01.2019 r. - S.K.*
X Ogólnopolski Konkurs Plastyczny na Najładniejszą Kartkę Bożonarodzeniową rozstrzygnięty – Gacki 2018.
To już X edycja naszego ulubionego konkursu. Zawsze z utęsknieniem czekamy na Święta i dlatego praca nad kartkami, to dla nas sama przyjemność. Cieszymy się również z faktu, że wszystkie konkursowe prace biorą udział w aukcji, z której fundusze przeznaczone są na ratowanie życia i zdrowia potrzebujących wsparcia dzieci.
Na konkurs wpłynęło 137 prac z 12 placówek, a my ponownie cieszymy się, że Jury doceniło naszą szaloną twórczość. Wychowankom gratulujemy, a organizatorom serdecznie dziękujemy!
Prace powstawały pod kierunkiem Pani Agnieszki Krukowskiej i Pani Joanny Wojcieszak.
Nasze sukcesy:
Oskar Kaczmarek – I miejsce w kategorii powyżej 18 lat Kacper Meka – wyróżnienie specjalne w kategorii ogólnego waloru artystycznego
Adrian Żukowski, Oskar Gostyński - wyróżnienia

Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., opublikował 03.01.2019 r. - S.K.*
WIGILIJNE SPOTKANIE OPŁATKOWE.
Bardzo nam zależało, żeby spotkać się przy wigilijne stole w jak największym gronie, dlatego wigilijne spotkanie zaplanowaliśmy tak, aby mogli w nim uczestniczyć również wychowankowie, którzy na święta wyjadą do rodzinnych domów. Boże Narodzenie to niezwykły czas przesiąknięty miłością, ciepłem i nadzieją. Chcieliśmy choć na chwilę zatrzymać w sobie to, co najważniejsze w tych świętach. Pełni radości i skupienia uczestniczyliśmy we Mszy Świętej odprawianej przez naszego duszpasterza ks. Mariusza Ambroziewicza, a następnie zasiedliśmy przy wspólnym stole, na którym nie zabrakło tradycyjnych wigilijnych potraw. Łamiąc się opłatkiem mieliśmy okazję powiedzieć sobie kilka ciepłych słów i złożyć najlepsze życzenia. Kolędowaliśmy, biesiadowaliśmy… a za oknem padał śnieg. W tej rodzinnej i życzliwej atmosferze spędziliśmy naprawdę bardzo przyjemne chwile.
Galeria
Tekst - Joanna Wojcieszak,foto i opracowanie - S.K., opublikował 03.01.2019 r. - S.K.*
Konkurs plastyczny „Dbam o zdrowie – badam się w kierunku HIV" - Poznań.
Nasi wychowankowie rozumieją, jak ważna jest profilaktyka, dlatego z zaangażowaniem przystąpiliśmy do konkursu, którego celem było promowanie badań w kierunku HIV. Jury konkursu oceniło 16 prac wychowanków z całej Polski. Nasz wychowanek Oskar Kaczmarek otrzymał specjalne wyróżnienie za oryginalność podejścia do formy plakatu. Gratulujemy. Praca powstała na zajęciach koła artystycznego.
Galeria
Tekst i foto - Joanna Wojcieszak, opracowanie - S.K., opublikował 03.01.2019 r. - S.K.*
Ogólnopolska Olimpiada Promocji Zdrowego Stylu Życia.
Pragniemy poinformować, że wychowanek naszego ośrodka – Oskar Kaczmarek zajął I miejsce w etapie rejonowym Ogólnopolskiej Olimpiady Promocji Zdrowego Stylu Życia. Do konkursu przygotowała ucznia pani Agnieszka Krukowska. Gratulujemy!
Galeria
Tekst i foto - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K., opublikował 03.01.2019 r. - S.K.*
Konkurs wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu i pierwszej pomocy.
Po raz kolejny 4 grudnia 2018 roku w Klubie Ośrodka odbył się Konkurs wiedzy o Polskim Czerwonym Krzyżu, Pierwszej Pomocy Przedmedycznej oraz Idei Honorowego Krwiodawstwa. Jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem. Na początku miał miejsce pokaz z zakresu pierwszej pomocy. Następnie ratownik odpowiadał na wiele zadawanych pytań, zaś wychowankowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy. Kolejnym punktem konkursu było rozwiązanie testu składającego się z 20 pytań oraz 4 zadania otwarte. Trzech najlepszych wychowanków zostało wyróżnionych dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. Konkurs zorganizowały, zajmując się także przygotowaniem wychowanków, Agnieszka Krukowska i Agnieszka Wilusz. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!
Galeria
Tekst - Agnieszka Krukowska, foto - Rafał Kottas, opracowanie - S.K., opublikował 03.01.2019 r. - S.K.*
Konkurs „Żyję bez ryzyka i HIV/AIDS”.
3 grudnia 2018 r. dwóch wychowanków – Kacper Meka oraz Oskar Kaczmarek reprezentowali nas w VI edycji konkursu wiedzy „Żyję bez ryzyka i HIV/AIDS” organizowanego w ramach obchodów Światowego Dnia AIDS. Konkurs organizowany był przez VI LO w Koszalinie. Wychowankowie rozwiązywali test, po którym czekał ich słodki poczęstunek. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki i dyplomy.
Galeria
Tekst i foto - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K., opublikował 03.01.2019 r. - S.K.*
Konkurs „Co wiem o Honorowym Krwiodawstwie”.
W dniu 26 listopada 2018 r. wychowanek naszego ośrodka – Oskar Kaczmarek, pod opieką pani Agnieszki Krukowskiej wziął udział w Międzyszkolnym Konkursie „Co wiem o Honorowym Krwiodawstwie” organizowanym w ZS nr 1 w Koszalinie. W ramach konkursu uczeń rozwiązał test składający się z 40 pytań i zajął III miejsce. Gratulujemy!
Galeria
Tekst i foto - Agnieszka Krukowska, opracowanie - S.K., opublikował 03.01.2019 r. - S.K.*